Vedrana iz Virovitice je prije 30 godina otišla živjeti u Gazu: Sada je potražila spas kod rodbine u svom rodnom gradu

Vedrana iz Virovitice je prije 30 godina otišla živjeti u Gazu: Sada je potražila spas kod rodbine u svom rodnom gradu

Na tisuće je krvavih sudbina onih koji su pogođeni ratnim sukobom u pojasu Gaze. Sigurnost u Hrvatskoj do sada je potražilo više od 300 naših državljana. 

Među posljednjih 22 i rođena Virovitičanka koja je supruga Palestinca upoznala u Hrvatskoj na studiju. Sada su s djecom i unucima spas pronašli kod njezine rodbine. 

Pogled na zelenilo i seoska tišina vratili su obitelji Sbaih toliko željeni mir. Od izraelske objave rata život u Gazi bio je zastrašujući. Kažu, točno se znalo gdje i kada počinje bombardiranje.

MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI: Bivša novinarka očitala bukvicu Anti Tomiću koji “cipelari ministra na podu”: Oholo je kad udaraš po nekom tko je na rubu provalije. To ljudi ne rade

– Kad ima signala dobijete poziv u kojem kažu – imate toliko vremena da napustite kuću, rekla je Vedrana Sbaih

Oni ga nisu čekali. Još sredinom listopada odlučili su potražiti spas, najprije kod rodbine u drugom gradu, no ni ondje nije bilo mira, javlja HRT.

– A onda kad smo se vratili, jedna noć u Gazi je bila strašna, ni sekundu nismo zaspali i onda smo rekli mojoj kćeri koja živi vani da pokuša s ambasadom vidjeti mogu li nas izvaditi, priča Vedrana

Duga dva tjedna u Rafahu su čekali spasonosni prelazak granice, slušajući vijesti.

– Problem s ovim ratom je taj što kad god čujete vijesti, znate da će netko koga poznajete u tom času stradati. Ako on i ne bude ozlijeđen, netko od njegovih voljenih će stradati, kaže Sani Sbaih

Sani je najstarije od šestero Vedranine djece. Nakon njegova rođenja, prije trideset godina obitelj se odselila u očevu domovinu. Otac je vodio trgovinu, bavio se uvozom soli iz Izraela. Danas imaju samo ono osnovno.

MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI: Glasoviti svjetski stručnjak “sasjekao” famozni ChatGPT: Pa on je točan samo 64 posto. A autonomna vožnja? E to neće nikad postojati

– Uzeli smo nešto robe, nešto nakita, ako ne možeš jesti da ga prodaš. Tek nešto od robe i najvažnije stvari, kaže Vedrana. 

U njihovoj zemlji, kažu, više nema sigurnog mjesta.

– Ako bombardiraju zgrade Vlade, u redu, možda je to za Hammas, ali ne i kad bombe padaju na kuće civila, bolnice, poručuje Sani.

MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI: Ivković nikad izravniji: Tko može smijeniti Jakirovića. U Dinamo osim trenera i stožera ne postoji osoba koja nešto zna o nogometu

Utočište su pronašli kod rodbine u blizini Virovitice, a koliko će ondje ostati, ne znaju. Najradije bi se što prije vratili kući, no potraje li rat, u Hrvatskoj namjeravaju tražiti posao.

Foto: Screenshot HRT