Marija Selak Raspudić: Je li Milanović SDP-ovcima dostavio tajne dokumente?

Marija Selak Raspudić: Je li Milanović SDP-ovcima dostavio tajne dokumente?

Vladajući i oporba ni nakon cjelodnevne rasprave nisu približili stajališta oko slanja hrvatskih časnika u NATO-ovu misiju obučne potpore Ukrajini (NSATU). Oporba je upozoravala da će dio misije biti i na teritoriji Ukrajine dok su vladajući pozivali na pomoć Ukrajini.   

Ministar obrane Ivan Anušić izjavio je danas u Saboru da su zastupnici SDP-a imali klasificirane podatke o NSATU aktivnosti te da bi bilo zanimljivo vidjeti kojim putem su ih dobili, poručivši da ‘tu ima posla i za Sigurnosno obavještajnu agenciju (SOA)’.

Napomenuo je da je o klasificiranim podacima progovorio predstojnik Ureda predsjednika RH Orsat Miljenić na Odboru za obranu. Evo vam poveznice, tko je podatak progurao i podijelio, rekao je. Dodao je kako su kazne za otkrivanje klasificiranih podataka NATO-a sigurno rigorozne jer je riječ o vojnim tajnama. Curenje takvih informacija je vrlo kažnjivo i rigorozno od strane NATO-a, rekao je.

MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI: EKSKLUZIVNO: VELIKI DOSJE O TRAGIČNOJ SMRTI DOKTORA ANTE ĆORUŠIĆA: Što se zapravo dogodilo?

– Dok smo mi ovdje imali raspravu, klasificirani podatak je deklasificiran. NATO je jučer dobio taj zahtjev za deklasifikaciju od strane Plenkovića i danas, dok sam ja odgovarao na replike, ta je informacija došla u Vladu kod premijera i on ju je iznio, kazao je ministar Anušić, koji je tijekom rasprave u sabornici ponovno izašao za govornicu kako bi pojasnio informacije koje je ranije jutros iznio premijer.

Naime, SDP-ovci su tijekom cijelog prijepodneva u replikama od ministra tražili potvrdu da ni jedan, ne samo hrvatski, nego i ostali vojnici iz drugih članica NATO-a koji sudjeluju u NSATU aktivnosti neće biti raspoređeni na teritorij Ukrajine, a Anušić je govorio kako se radi o klasificiranim podacima koje ne može otkrivati, ali da garantira da hrvatski časnici u Ukrajini neće biti.

U međuvremenu je tijekom jutra premijer Plenković u izjavi medijima otkrio da će “ova aktivnost imati nekoliko časnika za vezu koji će sigurno biti u Ukrajini” i da “NATO i danas u Kijevu ima svoje predstavništvo u kojem radi 50-ak ljudi.”

Ministar je u Saboru pojasnio da “NSATU može obuhvatiti nekolicinu osoblja strogo u svrhu časnika za vezu i koordinaciju pomoći, koja će povremeno putovati u Ukrajinu.”

– Radi se o pripadnicima NATO snaga koje nemaju nacionalno ograničenje i koje će NATO zapovjedništvo odrediti da mogu po potrebi putovati u Kijev, gdje će se koordinirati logistička potpora cijelog svijeta ili zapadnog svijeta koja već traje pune dvije i pol godine. Dakle, putovat će na bilateralne sastanke s ukrajinskim vodstvom oko distribucije pomoći, dodao je.

Naglasio je kako se u pravnom mišljenju ističe da time NATO ne ulazi u rat niti saveznice postaju zaraćene strane.

– A naše nacionalno ograničenje brani odlazak pripadnika HV-a u Kijev. Ponavljam, mi imamo nacionalno ograničenje, istaknuo je. Dodao je kako je NATO fizički prisutan u Ukrajini još od 1994. godine jer se Ukrajina priprema za ulazak u EU i NATO.

Anušić je ustvrdio da su zastupnici SDP-a imali klasificirane podatke o NSATU aktivnosti te da bi bio zanimljivo vidjeti kojim putem su ih dobili, poručivši da ‘tu ima posla i za Sigurnosno obavještajnu agenciju (SOA)’.

– Zanimljivo bi bilo vidjeti kojim putem i kako je dio SDP-ovih zastupnika dobio tu informaciju, dok niti jedan HDZ-ov zastupnik tu informaciju nije imao. Očekujem da se time pozabavi SOA, kazao je.

Vladajući i oporba udaljeni u pogledu misije obučne potpore Ukrajini


Predstavnici vladajućih i oporbe i nakon višesatne rasprave ostali su na suprotnim stranama. Josip Đakić (HDZ) poručio je da će oni koji će glasati protiv te “beznačajne misije” – koja je dijametralno suprotna od operacija koje su naši časnici, dočasnici i vojnici provodili, pokazuju nerazumijevanje vojske, ciljeva i današnje potrebe.


– Današnja potreba je više nego ikada pomoć Ukrajini, kao što je bila i prijašnja da ih obučavamo na našem teritoriju. Ni to niste dozvolili. Danas ne dozvoljavate ni da dva časnika u rangu bojnika budu u Wiesbadenu u Njemačkoj i da koordiniraju iz jednog centra slanje pomoći, rekao je Đakić, pozvavši zastupnike na razum i da ne budu na “krivoj strani povijesti”.

Na to mu je Ivan Račan (SDP) poručio – ako je to beznačajna misija, zbog čega sve ovo. Cijeli dan u Saboru zbog, kako vi kažete, beznačajne misije – imamo različito mišljenje o ovome, kazao je.

Sandra Benčić (Možemo!) podsjetila je da je premijer Andrej Plenković danima govorio da se misija odvija isključivo na teritoriju zemalja saveznica, a što je na njihove upite nebrojeno puta ponovio i ministar obrane Ivan Anušić.

Benčić: Plenković je taj koji izlazi van s klasificiranom informacijom

No, Plenković je danas rekao da to nije baš točno jer će jedan dio misije biti i na teritoriju Ukrajine.

– On je taj koji izlazi van sa informacijom za koju je još jučer tvrdio da je klasificirana i da je nebitna. Danas je postala neklasificirana i bitna, kazala je Benčić.

Miro Bulj (MOST) rekao je da je RH jedina država koja je prije dvije godine izravno napadnuta dronom koji je pao nedaleko studentskog doma u Zagrebu. Smatra da dokumenti samo potvrđuju kako misija NSATU nije mirovna nego “ratna misija” te se njome izravno uvlači hrvatski narod i vojsku u sukob i “stavlja Hrvatsku kao metu”. Naveo je i da se premijer Plenković javno hvali da je oko 300 milijuna eura dao za oružje Ukrajini, ocijenivši kako time “postajemo legitiman cilj”. Poručio je kako ne bi trebali biti predvodnici tog rata, već miritelji.

– Mi bi trebali biti za mir jer znamo što je rat uzrokovao na ovim područjima, kazao je.

Puljak: Vladajući raspravu prikazuju kao lažnu dilemu – ili ste za Ukrajinu ili za Putina

Marijana Puljak (Klub Centra i Nezavisne platforme Sjevera) rekla je kako svi žele pomoći Ukrajini da se obrani od ruske agresije. No, upozorila je, ono što danas gledaju je manipulacija od strane vladajućih koji raspravu žele prikazati kao lažnu dilemu – ili ste za Ukrajinu ili za Putina.

– To je opasna i neodgovorna retorika koja pokušava ocrniti svakoga tko se ne slaže s konkretnim prijedlogom. Pravi problem nije podrška Ukrajini nego način na koji se odluka pokušava nametnuti, smatra. Drži kako se tu radi o političkoj farsi kojoj je cilj izazivati sukob s predsjednikom Republike i poniziti oporbu, a ne ozbiljno pomoći Ukrajini.

Tomislav Josić (Klub Domovinskog pokreta) rekao je da slanjem dva časnika u zapovjedni centar u Wiesbaden ne bi direktno ušli u rat s Rusijom jer smo i prije dvije godine dali potporu Ukrajini i osudili rusku agresiju.

– Zauzeli smo stav protiv Rusije i ne možemo tvrditi da smo neutralni glede sukoba, rekao je.

Deklasificirani podaci – žestoke rasprave u Saboru

Nezavisna Marija Selak Raspudić upitala je u koliko su točno sati deklasificirani podaci, a ministar je ponovio da ju je dobio tijekom jutra. Kao što je već ranije zaključila po pitanjima SDP-ovih zastupnika upućenih ministru, Selak Raspudić je ponovno ustvrdila da je očito već ranije SDP dobio informaciju koja je do maloprije bila klasificirana kao tajna, a da ju je predsjednik Zoran Milanović iznosio javno posljednjih dana, što je, istaknula je, i jedno i drugo kazneno djelo.

Mirela Ahmetović (SDP) tvrdi da je o tome čitala u novinama još 4. listopada i da je pitanje tko je informacije dilao novinama. Dalija Orešković (DOSIP) ocijenila je pak da je HDZ, optuživši opoziciju i predsjednika Republike za teško kazneno djelo, prešao sve granice. Trebate podnijeti ostavku, poručila je zastupnica Anušiću.

Miro Bulj
(Most) zaključio je da su nove informacije smo potvrda da se Hrvatska uključuje u ratni sukob.

Anušić je odgovarajući na replike više puta ponovio da hrvatski vojnik ne može u okviru NSATU izaći van granica NATO saveza, izrazivši pritom nadu da ovime nije narušena sigurnost Hrvatske. Ako ovako nastavimo sigurnost Hrvatske vrlo brzo će moguće biti u opasnosti, rekao je ministar obrane.

Anušić: Nijedan hrvatski vojnik neće u Ukrajinu

Predstavljajući 13 odluka o slanju hrvatskih vojnika u NATO i EU misije i aktivnosti, među kojima i onu obučne potpore Ukrajini (NSATU), ministar Anušić rekao je da bi hrvatski časnici (dva do kraja godine, a pet sveukupno) u Wiesbadenu obučavali ukrajinske vojnike.

– NATO aktivnost NSATU aktivirana je na NATO summitu u Washingtonu u srpnju ove godine, na kojem je RH predstavljao predsjednik Zoran Milanović. Mogao se tamo suprotstaviti, ali nije, usvojio je tekst Deklaracije s ostalim šefovima vlada i država članica NATO-a, kazao je Anušić.

Naglasio je da ovom aktivnošću NATO nije niti će slanjem vojnika u Wiesbaden postati strana u oružanom sukobu. Kazao je i da je Hrvatska stavila dodatno nacionalno ograničenje koje priječi upućivanje vojnika izvan teritorija zemalja članica NATO-a i u Ukrajinu. Podsjetio je i da je upravo to istaknuo u dopisu načelnik Glavnog stožera OSRH Tihomir Kundid.

– Očekuje se da će u ovoj aktivnosti sudjelovati približno 700 pripadnika iz savezničkih i partnerskih država. Sjedište će biti u Wiesbadenu dok će logistički centri biti u državama saveznicama na istočnom krilu NATO-a, naveo je ministar. Vlada, naglasio je, drži primjerenim sudjelovanje naših časnika u ovoj misiji. Bio bi to dodatan oblik angažmana i potpore Hrvatske kao odgovorne članice Saveza, a istodobno bi imalo i veliku vrijednost za naše Oružane snage u kontekstu afirmacije sposobnosti i stjecanja dodatnih znanja, dodao je.

Za repliku na ministrovo izlaganje javilo se čak 60-ak zastupnika.

– Kolega Deur laže. Predsjednik Milanović je ministru još u Washingtonu rekao da nije za slanje vojnika, nije promijenio mišljenje dolaskom u Hrvatsku, odgovorio je Ivan Račan (SDP) Anti Deuru (HDZ), koji je još jednom naglasio da se predsjednik Milanović u Washingtonu nije usprotivio sudjelovanju hrvatskih vojnika u aktivnosti NSATU, a onda Ministarstvu obrane uskratio suglasnost.

Anušić: Pitali su me na summitu u kojem smjeru Milanović vodi politiku 

Mirela Ahmetović (SDP) istaknula je kako se iskrivljava da je predsjednik Milanović rekao da će naši vojnici biti u Ukrajini te upitala ministra može li garantirati da nijedan vojnik ni iz ijedne zemlje koja sudjeluje u NSATU aktivnosti neće biti u Ukrajini.

Dok su HDZ-ovci kroz replike naglašavali da Hrvatska “Milanovićevim otvorenim izražavanjem proruskih stavova” gubi teško stečen ugled među zapadnim saveznicima, Marijan Pavliček (Hrvatski suverenisti) smatra da Hrvatska neće zbog nesudjelovanja u jednoj misiji izgubiti svoj ugled. 

Anušić je kazao da je Hrvatska počela gubiti ugled za vrijeme Milanovićeva mandata. 

– Bio sam na summitu i nema ministra i predsjednika države koji me nije pitao u kojem smjeru vodi politiku Milanović. Da, gubimo ugled i to je definitivno tako, istaknuo je ministar. 

Ivana Kekin (Možemo!) ustvrdila je da se očekuje od njih da glasaju za odluku o kojoj nemaju sve informacije, a da vladajući na jučerašnjem Odboru za obranu nisu dopustili zatvorenu sjednicu kako bi mogli saznati klasificirane podatke o kojima govori predsjednik i vrhovni zapovjednik Milanović.

– Jedna od klasificiranih informacija koju je predsjednik klasificirao sam sebi je gdje i kada leti helikopterima Oružanih snaga. Klasificirana informacija NATO-a je klasificirana informacija NATO-a i ne možete saznati to, ali ste vi kao zastupnici dobili apsolutno sve informacije, odgovorio joj je ministar.

Selak Raspudić: Je li Milanović SDP-u dostavio klasificirane podatke

Nikola Mažar (HDZ) rekao je da će “sve države stati u obranu žrtve Ukrajine, jedino će SDP ostati uz ruske arkane.”

– Ne mogu iznositi klasificirane podatke, ali ponavljam, hrvatski vojnik, pripadnik Oružanih snaga ide u Wiesbaden i ne ide nigdje drugdje. Mogu se jedino vratiti u Hrvatsku ili drugu zemlju članicu NATO-a, naglasio je ministar prijepodne.

Sudeći po pitanjima SDP-ovaca, nezavisna zastupnica Marija Selak Raspudić zaključila je da je “očito predsjednik Milanović SDP-u dostavio klasificiranu informaciju”, koja se tiče mogućnosti da će neki drugi vojnici ipak biti raspoređeni i u Ukrajini. Najavila je da će, s obzirom na to da je očito riječ o klasificiranim podacima koji se ne mogu predstaviti javno, mehanizmom zastupničkog pitanja tražiti od ministra taj odgovor kako bi mogla do petka donijeti odluku kako će glasati.

– Vjerojatno imaju klasificiranu informaciju koju je netko dilao. Siguran sam da će taj podatak izaći u jednoj od tiskovina. Klasificirani podatak je netko uzeo i proslijedio van, i to ne klasificirani podatak RH nego NATO saveza. Potpuno neozbiljno. Nijedan hrvatski vojnik neće prijeći granicu i to je jedino što nas treba zanimati, ustvrdio je Anušić.

Burna rasprava

U sabornici se povela burna rasprava.

– Mislim da niste normalni, ministre. Rekli ste da je predsjednik nekomu dostavio klasificirane dokumente od strane NATO-a, sramite se, kazao mu je Ranko Ostojić (SDP) zbog čega je dobio tri opomene, ali i naživcirao ministra.

– Pazite kako razgovarate sa mnom. Prvo riješite tko vam je nacrtao kukasti križ na Poljudu, uzvratio je Anušić.

Mnogo ste nervozni, ocijenila je Sabina Glasovac (SDP) pa ponovila pitanje hoće li ijedan vojnik iz NSATU aktivnosti biti raspoređen na teritoriju Ukrajine.

– Klasificirani podatak od strane NATO-a imamo u ovoj prostoriji nas dvojica ili trojica. Ja sam 10 puta ponovio – hrvatski vojnik ne ide izvan granica NATO-a, ponovio je, a Glasovac istaknula da ministar ne odgovara na ono što ga se pita.

Sandra Benčić
(Možemo!) ministra je pitala o nastavku misije UN-a u Libanonu i hoće li Hrvatska napokon osuditi ponašanje Izraela.

Evakuirali smo našeg jedinog predstavnika iz Libanona, daljnje upućivanje je zaustavljeno zbog sigurnosne situacije. A ovo sve drugo nije tema mojeg Ministarstva ni ove sjednice, odgovorio je Anušić.Mrak-Taritaš: Hrvatska vanjska politika je tragedija.

eške riječi međusobno se prepucavajući razmijenili su zastupnici vladajućih i oporbe uoči početka plenarne rasprave o sudjelovanju hrvatskih vojnika u 13 međunarodnih misija, među kojima je i misija NSATU, za koju predsjednik Republike nije dao prethodnu suglasnost. Dok je oporba poručivala kako nema dovoljno podataka o samoj misiji te nisu stvoreni preduvjeti da se o njoj glasa, vladajući su uzvraćali da predsjednik Milanović laže i da je izabrao stranu Rusije.

– Kao jedna od blentavih, tupavih oporbenih šuša, kako nas premijer naziva, želim istaknuti da je premijer Plenković taj koji silom urušava Ustav i institucije, kazala je Dalija Orešković (DOiSIP) tražeći stanku.

– On ‘fake newsom’, dodala je, vodi rat protiv Hrvatske. “On je jedan neprosvijećeni apsolutist i bit inzistiranja na slanju vojnika u Wiesbaden je težnja Plenkovića da ostvari samo vlast u državi, glasanje o tom pitanju je glasanje o Plenkoviću. Na tom pitanju nema moju podršku”, poručila je Orešković.

Oporba: Nemamo dovoljno informacija


Marija Selak Raspudić
(NZ) rekla je da zastupnici nemaju dovoljno informacija o bitnim sigurnosnim temama jer se predsjednik i premijer zbog međusobnog animoziteta nisu mogli dogovoriti. Sabor od svoje odgovornosti u političkim pa i vojnim i sigurnosnim temama ne može pobjeći, poručila je. Pozvala je da se raspravlja o meritumu, a to je o odnosu prema NATO-u i vojno sigurnosna budućnost Hrvatske. Naša najveća sigurnosna ugroza je neusuglašenost naše vojne i obrambene politike, istaknula je.

Siniša Hajdaš Dončić (SDP) naglasio je da njegova stranka nema nikakvih dvojbi oko pomoći Ukrajini, ali ima tamo gdje nisu stvoreni određeni preduvjeti, gdje nije sazvana sjednica Vijeća za obranu. Nemamo potpune informacije o tome što se sprema, prihvaćanje misije na summitu NATO-a ne znači i sudjelovanje u tim misijama, kazao je i ‘s gnušanjem’ odbacio tezu da je SDP proruska stranka.

Ivana Kekin (Možemo) ne dvoji da Ukrajina zaslužuje pomoć, no pita trebamo li pomoći i ljudskim kapacitetima. Odgovor su trebali u konstruktivnom dijalogu pokušati dati nositelji najviših funkcija, no zbog netrpeljivosti oni to nisu ni pokušali, kazala je.

Miro Bulj (Most) naglasio je da njegova stranka neće nikada podržati slanje hrvatskih vojnika tamo gdje se ratuje. Smatra da vojska treba braniti državnu granicu od ilegalnih migranata. Nismo ni ruski ni američki, nego igrači hrvatskog naroda, rekao je.


“Laže i SDP i Milanović”

Zastupnici vladajuće većine uzvratili su kako lažu i predsjednik Milanović i SDP, da nema dvojbe da su izabrali stranu Rusije i Putina te da rade protiv hrvatskih nacionalnih interesa. To može raditi samo netko tko je politička štetočina, kazala je Majda Burić (HDZ). Kakva dvojba može biti između žrtve i agresora, ili ste za žrtvu ili agresora, dodao je Ante Sanader (HDZ). Oni moraju glasati protiv jer ih je strah da će im Milanović doći za predsjednika jer predsjednik države sigurno neće još dugo biti, rekao je Petar Šimić (HDZ).

– HDZ je primao pozajmice od ljudi koji su imali ekskluzivne plinske ugovore s Rusijom. Bivši šef je zbog ruskih veza morao otići, HDZ je predao Agrokor Rusima, ministar vanjskih poslova šaptao Lavrovu poeziju, a Kolinda Grabar Kitarović ljubila Putina, uzvratila im je Mirela Ahmetović (SDP).

Dario Hrebak (HSLS) podsjeća da će Hrvatska drugi put NATO partnerima reći ‘ne’.

– Trideset zemalja članica NATO-a kaže ‘da’ i da imaju informacije, jedine dvije članice NATO-a koje će reći ‘ne’ su Mađarska i Hrvatska, istaknuo je.

– Nije 30, nego devet zemalja dosad pristalo sudjelovati u toj misiji, ispravila ga je Kekin.

U raspravu se uključio i predsjednik Sabora Gordan Jandroković.

– U Washingtonu je 31 zemlja rekla ‘da’ misiji, samo Mađarska je bila protiv, devet se dosad aktivno uključilo, ali ni jedna druga osim Hrvatske nije rekla “ne”, ustvrdio je.

Glasovanje najavljeno za petak

Glasovanje o slanju časnika u Wiesbaden, u misiju NSATU najavljeno je za petak. Za slanje časnika potrebna će biti dvotrećinska većina.

Rasprave o sudjelovanju Oružanih snaga Republike Hrvatske u misiji NSATU traju već tri tjedna.