Općinski sud u Sisku odbacio je tužbeni zahtjev Julienne Eden Bušić, supruge Zvonka Bušića, kojim je od povjesničara Hrvoja Klasića tražila, zbog povrede prava osobnosti, naknadu materijalne štete od 50.000 kuna zbog njegovih izjava u emisiji “Otvoreno” posvećenoj temama rada UDBA-e i ubojstava hrvatskih emigranta. U emisiji emitiranoj 21. travnja 2022. Hrvoje Klasić je rekao da su Zvonka Bušića u Sjedinjenim Američkim Državama zatvorili “zato što su ga proglasili teroristom u SAD-u”.
Julienne Eden Bušić, koja je u SAD-u uhićena 1976. i osuđena godinu kasnije zajedno sa suprugom zbog otmice aviona i smrti američkog policajca koji je poginuo prilikom demontaže postavljene bombe, tvrdila je da Zvonko Bušić nikad nije osuđen za terorizam, nego za kazneno djelo “zračno piratstvo”, po američkom saveznom zakonodavstvu, te za zavjeru. Dodala je da je kazneno djelo “terorizam” u američko zakonodavstvo uvedeno tek 1993. godine. U tužbi je navela da svoju tvrdnju o terorizmu Hrvoje Klasić nije “temeljio ni na jednoj pravnoj ni stvarnoj činjenici” te je u javnosti iznio neistinite činjenice o Zvonku Bušiću, čime je naštetio časti i ugledu pokojnom suprugu i tužiteljici osobno, kao jedinoj nasljednici Zvonka Bušića, javlja Večernji list.
MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI: Jedna od najljekovitijih biljaka na svijetu: Pomaže protiv bolova, spušta temperaturu, liječi probleme s grlom i krajnicima… I što je najbitnije, raste u Hrvatskoj
“Terorist je osoba osuđena za terorizam, što Zvonko Bušić nije”, isticala je Julienne Eden Bušić u svojoj tužbi. U emisiji je Hrvoje Klasić rekao da treba razlikovati hrvatske političke emigrante koji nisu bili ekstremnog svjetonazora ni teroristi, od onih koji su i sami sebe nazivali teroristima i “koje su njemački, američki, kanadski sudovi, različite službe proglasile teroristima, ne bez veze, nego doista zbog toga što su također bili spremni ubijati ili su ubijali”. Za Bušića je, u raspravi s generalom Ivanom Toljem, konstatirao da je zatvoren “zato što su ga proglasili teroristom”.
Prilikom donošenja presude sud nije ulazio u samu suštinu kaznenog djela zbog koje su Bušići osuđeni na doživotni zatvor, ali je uvažio određene dokumente američkih sudova koje je donio Hrvoje Klasić i u kojima se, govoreći o konkretnom slučaju otmice aviona, govori o počiniteljima kao teroristima. Uz sve to, Hrvoje je isticao da tada nije postojalo kazneno djelo terorizma, ali se koristio pojam terorizam. Sukladno tome, iako se često citira jednog saveznog suca koji je rekao da Zvonko Bušić i ostali nisu bili teroristi, ipak su drugi u vrijeme samog događaja to isticali.
Tako se u presudi ističe kako sudac Timbers, jedan od sudaca nadležnog prizivnog suda u žalbenom postupku osuđenih Hrvata (1978.), u svojoj službenoj izjavi kaže: “Terorizam, domaći i međunarodni, jedan je od najtežih problema današnjice. Ova otmica aviona je gnjusan primjer takvog terorizma. To je rezultiralo smrću njujorškog policajca i sakaćenjem drugih policajaca. Životi 85 putnika i sedam članova posade zrakoplova TWA bili su ugroženi tijekom dvadesetsedmosatne otmice koja je prekinuta kada su otmičari prisilili zrakoplov, koji je poletio iz New Yorka za Chicago i nije bio namijenjen za prekooceansko putovanje, da preleti Atlantik i sleti u Pariz, nakon zaustavljanja za dopunu goriva u Montrealu, Newfoundlandu, Islandu i Londonu.”