Borussia Dortmund rutinski je svladala Dinamo rezultatom 3:0 u 5. kolu Lige prvaka, ali utakmica na Maksimiru nije prošla bez oštrih kritika njemačkih medija na račun stanja zagrebačkog stadiona.
Najtiražniji njemački list Bild svoj je izvještaj naslovio: ‘Iskupljenje Borussije na smetlištu’, koristeći riječ ‘Bruchbude’, koja se može prevesti i kao ‘šupa’, ‘rupa’ ili ‘straćara’.
‘Iskupljenje’ u naslovu odnosi se na činjenicu da je Borussia ovim trijumfom prekinula neugodan niz od šest gostujućih poraza. No, Nijemci su bili jednako fascinirani i negativno zatečeni uvjetima na Maksimiru: ‘Istočna tribina potpuno je prazna zbog opasnosti od urušavanja nakon potresa 2020. godine. Po cijelom stadionu vidljive su pukotine, a unutrašnjost podsjeća na smetlište’, piše Bild.
MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI: Tomaševića baš briga za njih: S Glavnog kolodvora autobusi za Veliku Goricu kreću tek nakon svakih 100 minuta – svađe, bijes i kaos
Unatoč lošim uvjetima, stadion je oživjela publika: ‘Navijači Dinama pretvorili su antikni Maksimir u pakleni kotao, ali to nije uzdrmalo Borussiju”, prenosi Tportal.
Njemački Kicker bio je detaljniji u analizi, s naslovom: ‘Gittens predstavlja nešto što vrijedi vidjeti: Dortmund sigurno slavio u Zagrebu’. U izvještaju ističu kako su ‘crno-žuti’ četvrtom pobjedom u pet kola ostali pri vrhu skupine. Posebno su pohvalili 20-godišnjeg Jamieja Gittensa, koji je odigrao ključnu ulogu u pobjedi: ‘Super dragulj Dortmunda inicirao je pobjedu! Jedinu ozbiljniju priliku za Hrvate imao je bivši igrač Mainza, Pierre-Gabriel, snažnim udarcem iz daljine u 16. minuti.’
Poraz Dinama komentirao je i gradski zastupnik Trpimir Goluža.
“Nakon sinoćnjeg poraza u Ligi prvaka osjećaj je grozan.
Poraz bez ispaljenog metka od viceprvaka Europe boli i peče, ali sramota zbog maksimirskog rugla na kojem se igra nogomet najviše europske klase debelo nadmašuje tu bol. Ona predstavlja pravu blamažu, sramotu najveće moguće razine.
U sablasnom ambijentu polusrušenog, potpuno nekomfornog stadiona sa zatvorenom i praznom najvećom tribinom, po kiši i hladnoći, u polutami, Zagreb i Hrvatska sinoć su nas cjelokupnoj europskoj javnosti predstavili kao jadno, bijedno, posve neorganizirano i zapušteno društvo koje je sličnije i puno bliže zemljama trećeg svijeta nego Europskoj uniji.
U svemu tome, i to iz prvog reda svečane lože, “uživali su” glavni i odgovorni za ovu svehrvatsko – zagrebačku blamažu. Među njima i prvi arhitekt Grada Zagreba, zamjenik gradonačelnika g. Luka Korlaet.
Rekonstrukcija Stadiona Maksimir započela je još u prošlom stoljeću, u doba Franje Tuđmana. Priča o novom stadionu aktualizirana je zadnjih desetak godina, naročito nakon svjetskog srebra u Rusiji 2018.g. Po zagrebačkom potresu, 2020. godine kapacitet stadiona je prepolovljen, a njegov izgled postao je sablasan.
O tada samo priče i priče o novom stadionu… Ništa se konkretno nije napravilo, čak nije ni srušena beskorisna, statički nesigurna i opasna istočna tribina. Zašto”, zaključuje Trpimir Goluža.