Novi stadion u Kranjčevićevoj: Tomašević kaže da će biti završen do rujna 2026. i umjesto 20 koštat će 44 milijuna eura. Loša je lokacija i nerealni su rokovi, uzvraća arhitekt Otto Barić - Teleskop

Novi stadion u Kranjčevićevoj: Tomašević kaže da će biti završen do rujna 2026. i umjesto 20 koštat će 44 milijuna eura. Loša je lokacija i nerealni su rokovi, uzvraća arhitekt Otto Barić

Novi stadion u Kranjčevićevoj: Tomašević kaže da će biti završen do rujna 2026. i umjesto 20 koštat će 44 milijuna eura. Loša je lokacija i nerealni su rokovi, uzvraća arhitekt Otto Barić

Zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević najavio je konkretne korake za obnovu stadiona u Kranjčevićevoj ulici, koji će početkom 2025. ući u fazu rekonstrukcije.

Projekt, vrijedan 35 milijuna eura bez PDV-a (oko 44 milijuna s PDV-om), trebao bi biti završen do rujna 2026., dok se priprema rušenje maksimirskog stadiona i gradnja novog objekta do 2028. godine. Tomašević je na konferenciji za medije objavio da je građevinska dozvola ishođena i da projekt ulazi u fazu javne nabave, prenosi N1.

MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI: Kratko i s dostojanstvom: Blanka Vlašić konačno novinarima odgovorila na pitanje o statusu svog braka s Van Guchtom – evo što je rekla

Kapacitet stadiona u Kranjčevićevoj proširit će se sa sadašnjih 5350 na 11.163 mjesta, uz dodatne modernizacije poput natkrivenih tribina, hibridnog grijanog terena i LED rasvjete. Planira se i uređenje okolnog prostora, uključujući novi trg od 6300 kvadratnih metara, uklanjanje zida i stvaranje prostora za pješake i bicikliste. Projekt je osmišljen tako da zadovolji UEFA-inu 4. kategoriju, omogućujući odigravanje međunarodnih utakmica visokog ranga, uključujući Ligu prvaka.

“Očekuje se da rekonstrukcija stadiona u Kranjčevićevoj krene u siječnju, radovi bi trebali trajati 15 do 18 mjeseci, a prema zadnjim procjenama projektanata, trebali bi koštati više od 30 milijuna eura. Nije da će Maksimir čekati Kranjčevićevu, već je posloženo tako da u dvije godine od sada bude pripremljena dokumentacija za Maksimir i da on bude izgrađen krajem 2028. godine”, rekao je u ranije Tomašević.

“Uzbuđeni smo da vam pokažemo novi projekt stadiona u Kranjčevićevoj. Dugo smo na njemu radili, bilo je milijun prepreka, ali uskoro ćemo ga prezentirati i on danas kreće u javnu nabavu. Građevinska dozvola je ishođena”, istaknuo je gradonačelnik Zagreba.

“Kad smo došli, 2021., proračun za sportove u Zagrebu bio je 59 milijuna eura. Za 2025. mi ga dižemo na 147 milijuna eura, gotovo trostruko povećanje za vrijeme našeg mandata za ulaganje u sport. Ne moram reći da je to rekord“, dodao je i započeo predstavljati projekt:

MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI: Mirjana Hrga o pisanju hrvatskih medija: Pomislila sam da sam završila na nekoj srbijanskoj stranici

“Možemo reći da gotovo 50 godina nije izgrađen novi stadion u pravom smislu te riječi. Što se tiče stadiona u Kranjčevićevoj, on je napravljen na temelju rekonstrukcije postojećeg iako je u dobroj mjeri riječ o izgradnji novog. Što brža rekonstrukcija Kranjčevićeve, to će biti brži i stadion u Maksmiru. Takav projekt nije postojao, o proširenju Kranjčevićeve se nije pričalo, sve je od nule”

“Bilo je bitno da zadovolji uvjete 4. kategorizacije UEFA-e što znači da se ondje može igrati i Liga prvaka i druge UEFA-ine utakmice sve do polufinala natjecanja. Do rujna 2026. je plan da bude izgrađen i da Dinamo i Hrvatska mogu igrati na njemu. Sve tribine na novom stadionu bit će natkrivene, a teren hibridni grijani. Prostori za igrače, osoblje i tehničku podršku bit će detaljno opremljeni”, rekao je Tomašević i dodao:.

“Vrijednost gradnje je 35 milijuna eura bez PDV-a, s njim oko 44 milijuna eura. U potpunosti financiran projekt iz gradskog proračuna. Nakon imovinsko-pravnih odnosa, ovo je drugi bitan korak prema izgradnji stadiona u Maksimiru.”

Što se preostalih koraka tiče, kreće nabava za izvođača radova, u veljači se očekuje odluka o javnoj nabavi, a u ožujku počinju građevinski radovi

Zamjenik gradonačelnika Luka Korlaet dodao je da se stadionom “u širem smislu riješava pitanje bloka” s uklanjanjem zida i formiranjem novog trga.

“Stadion je formiran kao jedno tijelo, u arhitektonskom smislu jako lijepo napravljeno. Automobili su uklonjeni, zid je uklonjen, postoji prostor za pješake i bicikliste”, istaknuo je.

“Parkirnih mjesta ima sukladno standardima. Na ograničenom prostoru, na stadionu usred urbanog tkiva grada, bilo je zahtjevno sve pomiriti. Mislim da smo uspjeli i ja sam ponosan što nakon 40-50 godina Zagreb dobiva novi stadion po najmodernijim standardima u svijetu. Ciljamo rujan 2026. kao datum izgradnje, to je i najraniji datum za rušenje Maksimira”, nastavio je Tomašević i dodao:

“Razgovori s Vladom i Dinamom idu dobro. Kad ćemo imati nešto novo za reći, onda ćemo to i napraviti. Uskoro će i to rješenje biti precizirano javnosti. Veselim se početku radova i nadam se da će trajati koliko je predviđeno javnom nabavom.”

Bilo je riječi da će koštati 20 milijuna eura, Otkud poskupljenje?

“Pitajte Vladu i investitore koliko poskupljuju projekti. U Srbiji se najavljuju stadioni za milijardu eura, ovo je skroman izbnos. Maksimirski stadion će biti veći i skuplji od ovog u Kranjčevićevoj, a cijenu smatramo opravdanom”.

Arhitekt Otto Barić gostovao je u N1 Studiju uživo kod našeg Ilije Radića gdje je komentirao planove o gradnji stadiona u Kranječevićevoj ulici u Zagrebu.

Barić kaže da je izgradnja stadiona u Kranjčevićevoj jedini i prvi originalni projekt trenutne gradske vlasti.

“Jedan razlog: Tu postoji nešto što je stvarno prvi puta da izlaze van s novim originalnim projektom i da to žele na neki način realizirati. A s druge strane, to je stari projekt s Arhitektonskog fakulteta. To je projekt koji je prije 10 godina napravljen na Arhitektonskom fakultetu i čekalo se da se nađe nekoga tko će to progurati”, tvrdi Barić.

Dodaje kako smatra da je to loša lokacija za takav stadion.

Nerealan rok za dovršetak stadiona

Predviđen rok za dovršetak stadiona je kraj 2026. godine, a Barić kaže da to nije realno.

“Oni sada idu u javnu nabavu i to će trajati dva, tri četiri, pet mjeseci – ovisno o žalbama. Mislim da je 30 miijuna eura predviđena cijena koštanja, što je jako skupo po mjestu, stolcu. Ispada tri tisuće eura po stolcu. Barem 50 posto više nego što bih ja kalkulirao, ali dobro”, poručio je Barić i dodaje da je taj rok vrlo optimističan.

Osvrnuo se i na stanje Dinamovog stadiona na Maksimiru.

“Jedini stadion u Ligi prvaka koji nema krov je Maksimir. Ne znam zašto je taj stadion nekakvo neželjeno dijete”, pita se Barić.

Komentira da je jedina odluka koju treba donijeti – na koji način Dinamu omogućiti da dođe do novog stadiona.

“Jer to je primarno Dinamov stadion. Naravno, kad igra reprezentacija ona je gost, ali ovo bi trebao biti stadion Dinama. Ako ne, ako je to nacionalni stadion, onda se ozbiljnije mora uključiti i Vlada RH, i Grad Zagreb, i HNS, ali oni svi od toga bježe. Vlada uvijek da verbalnu podršku. HNS šuti, od njih odavno nisam čuo ništa vezano uz stadion”, kazao je Barić.

Što se može napraviti s maksimirskim stadionom u ovom trenutku?

“Samo i isključivo rušenje. Statičari su za istočnu tribinu procjenili da je opasna za korištenje. Zapad gore je nikad dovršem, nema ni WC-a gore, samo su kabine plasitčne. Zapad dolje nema krova. Sjever je ok, ali je jako daleko”, poručuje.

“Možemo previše miješa ideologiju u vođenje Zagreba”

Barić se na prošlim lokalnim izborima kandidirao za dogradonačelnika Zagreba, a poručio je da će i ove godine, preko platforme Plavi grad. Za gradonačelnika će se kandidirati Ivica Lovrić, a Barić je komentirao trenutno vodstvo Grada.

“Najviše nas smeta miješanje ideologije u vođenje grada. Vođenje grada je jedna stvar, idelogija je druga. Možemo je puno obećavao u smislu transparentnosti i u smislu realizacije. Tomašević može govoriti stvari koje nikakve veze nemaju s logikom i s mozgom, a naročito s rokovima. On tako bubne i ljudi čuju”, rekao je Barić.

Naglašava da Možemo nije dovršio 90 posto stvari koje su započeli u Zagrebu, a imaju veze s infrastrukturom.

Foto: Hina