Gospina trava poznata je ljekovita biljka koja se u narodnoj medicini često rabi kod bolesti s vrućicom, jetrenih i žučnih tegoba.
Ipak, najbolje je istraženo njezino djelovanje protiv depresije. Kliničkim je ispitivanjima potvrđen utjecaj Gospine trave na depresivna raspoloženja i lake do srednje teške depresije. Antidepresivno djelovanje nastupa polagano te se nakon dva tjedna primjećuju promjene.
Osim što poboljšava raspoloženje gospina trava umanjuje osjećaj iscrpljenosti, umora i bezvoljnosti. Preporučljiva je za žene u menopauzi. Protiv depresije može se koristiti kao čaj ili obliku ekstrakta i tinktura. Biljka je poznatija po maceratu popularnog naziva kantarion.
Macerat gospine trave u našim je krajevima poznat još i kao kantarionovo ulje te je jedan od nezaobilaznih sastojaka vrhunskih kozmetičkih proizvoda. Macerat gospine trave izrazito dobro djeluje na oštećenja na koži, stoga se koristi u tretmanima strija, ožiljaka, bora, suhe i suncem oštećene kože. Smiruje iritacije, nezaobilazan je sastojak prirodnih biljnih preparata za tretmane upale živaca i mišića, reume, upaljenih vena, hemeroida, piše tvornicazdravehrane.
U narodnoj medicini često se koristi kao sredstvo za zacjeljivanje rana i liječenja raznih vrsta kožnih tegoba, a primjenjuje se topikalno kod bolnih zglobova i mišića. Mnogi ga koriste u izradi prirodnih vagitorija za bakterijske infekcije i gljivične infekcije.
Kantarionovo ulje izuzetno je pogodno za masaže, a pomoći će čak i kod propadajuće boli. Možete uzimati i oralno dva puta dnevno, dok čaj od gospine trave, odnosno pljuskavice, je izuzetno koristan i za bolove u leđima izazvane napetošću.
Za bol živaca, odnosno kod uklještenih živaca, dvije do tri kape kantarionovog ulja stavite u dvije žlice maslinovog ili bademovog ulja te mažite na bolno mjesto svaka tri sata.
Jednostavno, kantarionovo ulje smatra se izvrsnim prirodnim preparatom jer uspješno umiruje niz simptoma od kožnih tegoba poput akni, ožiljaka, opeklina od sunca, preko blage depresije do ginekoloških smetnji.
Foto: Wikipedia