Dok mnoga naselja stare, dva mjesta kod Šibenika bilježe pravi baby boom: Evo zašto – glavni razlog nisu izdašni poticaji

Dok mnoga naselja stare, dva mjesta kod Šibenika bilježe pravi baby boom: Evo zašto – glavni razlog nisu izdašni poticaji

Prije neki dan objavljena je vijest kako Vodice proživljavaju pravi mali ‘baby boom: U godini na izmaku u Vodicama je zabilježeno 90 novorođene djece!

U Gradskoj knjižnici Vodice tom je prigodom održano i primanje za mališane i njihove roditelje. Već tradicionalno, mališane i roditelje dočekao je prvi čovjek grada, gradonačelnik Ante Cukrov.

Ta vijest završava s dvije važne i zanimljive rečenice.

Inače, vrijedi istaknuti kako su Vodice po pitanju novorođene djece itekako izdašni. ‘Naime, iz gradskog proračuna za prvo dijete grad kao jednokratnu novčanu pomoć dodjeljuje 1000 eura, a za svako sljedeće dijete ta naknada raste za 300 eura.‘

MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI: Sada je jasno da Ivana Kekin parazitira na aferi u koju je neoprezno upao njezin muž: Zašto se Mile Kekin skriva od medija? On mora odgovoriti na neka pitanja

Zašto su ove dvije rečenice važne i simptomatične? Zato što navode na skroz pogrešan zaključak! Jer, kad ih se pročita, mogao bi se steći dojam kako je vodički baby boom posljedica toga što su Vodičani itekako izdašni po pitanju novorođene djece.

Samo što se ne kaže – pa tko ne bi rađao u Vodicama kad se tamo za svako novorođeno dijete daje tisuću eura! I za svako naredno još 300 više?! No, poticaji s tim nemaju nikakve veze, nego jedna druga činjenica, koja nam, iako smo svakodnevno bombardirani vijestima, prolazi ispod radara, piše Slobodna Dalmacija.

A ona glasi – Vodice se pomlađuju, za razliku od drugih mjesta u županiji Šibensko – kninskoj koja – stare. Vodice se naime, nalaze pri vrhu mjesta koja postaju sve poželjnija mjesta za život i pri vrhu liste gradova s povećanjem broja stnovnika.

I to kao treći u Hrvatskoj, prema procjeni Državnog zavoda za statistiku, za 2023. godinu u odnosu na 2022 – nakon Nina za 8,58 posto, Novalje na Pagu za 5,94 posto, slijede Vodice s 4,50 posto! A nakon doseljavanja, slijedi što drugo nego ono što su novine nazvale – baby boom.

Jer, doseljavaju uglavnom mladi ljudi! Kojima novčani poticaji dobro dođu, ali nisu presudni kod ‘pravljenja dice‘. S druge je strane prosječni Hrvat i Hrvatica, koji su stari 44,4 godine – prosječno smo među najstarijima u Europi – i možete im dati za prvo dijete i deset tisuća eura – i za svako naredno duplo – ali utaman. U tim se godinama djeca jako malo prave!

Ko se zatvori, propada

Vodice, k tome, beru plodove svoje otvorenosti. I u ratu i poslije njega su bili poznati kao najotvorenija sredina, u kojoj su dom našli i brojni izbjegli a potom doseljeni Hrvati iz Bosne i Hercegovine. Slično kao i Bilice, općina koja također, među rijetkima u županiji Šibensko – kninskoj bilježi pozitivnu demografsku bilancu i pozitivan prirodan prirast.

A pored te otvorenosti i u Vodicama – preko magistrale – i u Bilicama su još dvije stvari bile bitne – povoljni tereni za gradnju obiteljskih kuća, koje su zbog blizine mora i Prukljana, bile ne samo krovovi nad glavom, nego su postale i siguran izvor prihoda – jedan kat za sebe, drugi za turizam.

A taj turizam generira i perpetuira daljnje povećanje broja stanovnika, jer privlači – opet mladu – radnu snagu s istoka. Da je tome tako, svjedoči i to što je od Top 10 hrvatskih gradova po povećanju broja stanovnika svih deset 10 priobalnih gradova, od čega i tri otočna! Recept je, dakle, jednostavan – moramo biti otvoreni, za novo. Ko se zatvori, propada!

Foto: Hina