U Hrvatskoj je krenuo najavljeni bojkot trgovina, trgovačkih lanaca i benzinskih crpki zbog stalnog rasta cijena, temeljem inicijative koja je krenula iz Facebook grupe “Halo, inspektore”, iza koje stoji Europski centar izvrsnosti potrošača (ECIP), a u međuvremenu su je podržala društva za zaštitu potrošača, sindikati, političke stranke, pa i sam ministar gospodarstva.
Ministrica zaštite okoliša i zelene tranzicije Marija Vučković potvrdila je da će podržati bojkot neodlaskom u trgovinu, ali odbacuje optužbe da je Vlada kriva za previsoke cijene. “Vlada poduzima i poduzimat će mjere kojima olakšava situaciju. Ne bih o krivcima, stopa inflacije je značajno manja, cilj nam je svesti je na okvire koji nam omogućavaju nazivati je stabilnom. Cilj je oko dva posto. Uvijek je teže spustiti inflaciju s tri na dva posto ili s 13 na tri. Sudeći po projekcijama, itekako uspijevamo u tome jer je očekivana stopa inflacije za 2025. 2,7 posto. Ali, ako govorimo o krivcima, u protekloj stopi inflacije najveći udio (82 posto) imaju cijene hrane i cijene iz sektora ugostiteljstva”, prenosi N1.
Predsjednik Bloka umirovljenika Milivoj Špika je komentirao današnji bojkot trgovačkih lanaca, izrazivši skepticizam prema njegovoj učinkovitosti. Najavio je konkretne korake Bloka umirovljenika jer smatra da jedan dan nije dovoljan za poslati pravu poruku,.
“Predložili smo trgovcima da do 1. ožujka smanje cijene. Ako se to ne dogodi, najavit ćemo blokadu jednog trgovačkog lanca na 30 dana. Takva akcija bi natjerala trgovce na reakciju jer nitko ne želi biti blokiran mjesec dana”, kazao je za HRT.
Bivši ministar gospodarstva Goranko Fižulić u Novom danu s Ninom Kljenak komentirao je bojkot trgovina i benzinskih crpki.
“Sve nas bih podsjetio na 1999., kada su hrvatski potrošači vrlo uspješno bojkotirali maloprodaju jer su sve cijene, zbog državne politike, bile bitno više nego u susjednim zemljama. Tad su milijardu dolara godišnje hrvatski građani trošili u susjednim zemljama i Austriji. Nakon toga su se cijene ujednačile i nastala je tržišna utakmica. Negdje u tih 25 godina se tržišna utakmica deformirala i ukupni nivo cijena u Hrvatskoj je viši nego u bilo kojoj drugoj europskoj državi”, kazao je Fižulić pa nastavio:
“Da je Vlada reagirala prije 25 godina i rascjepkala Konzum na više lanca, ne bismo imali danas ovo što imamo.”
Vlada i oporba podržavaju bojkot, što iznimno čudi…
“Kad su vidjeli prve ankete o 90 posto građana koji podržavaju bojkot, svi su se ukrcali na taj vlak. Za sindikate i potrošače to je logično, kao i oporbu, ali za vladajuće nije.”
Komentirao je i inflaciju, koja najviše utječe na umirovljenike, socijalne slučajeve…
“Svi su oni ugroženi inflacijom, ali su i najmanje mobilni da u susjednim zemljama uštede koji euro. Ali, hoće li trgovci zbog ovoga sniziti cijene? Ne. Bitno je da se stvorila atmosfera u kojem se razgovara o tome da rekordni gospodarski rast nije pretočen u standard.”
Krapinsko-zagorski župan SDP-ov Željko Kolar, izjavio je kako podržava bojkot trgovina, trgovačkih lanaca i benzinskih postaja u Hrvatskoj, ali je istaknuo i da je inflacija odgovornost Vlade te da ju Vlada ne može prebaciti na trgovce.
“Danas ne idem u trgovinu i dajem podršku kupcima, da se skrene pozornost na nerealno visoke cijene proizvode u Republici Hrvatskoj. Je li taj bojkot usmjeren prema onima koji su najodgovorniji za to, nisam siguran”, izjavio je Kolar.
Kazao je da u danu u kojem građani bojkotiraju trgovine, bojkotiraju i proizvođače istaknuvši da je njemu stalo do domaćih proizvođača i njihovih proizvoda, a ne do onoga što uvozimo. Istaknuo je da mu je stalo do domaćih proizvođača te da nema poseban osjećaj prema onome što uvozimo.
“Postavlja se pitanje može li proizvođač mlinaca ili tjestenine biti konkurentan prema proizvođaču tjestenine u Italiji kad je PDV na tjesteninu u Italiji dva posto, a u Hrvatskoj 25 posto. Tko onda uzima najveći dio kolača”, upitao je Kolar.
Naglasio je i kako nije logično da se ministar gospodarstva Ante Šušnjar, umjesto da radi analizu tržišta i povlači konkretne mjere koje će dovesti do pada cijena proizvoda, hvali s time da neće ići danas u trgovinu.
“Možda je dobro da je na radnom mjestu, pa da radi sa svojim timom ljudi na tome da stvore sustav gdje će cijene proizvoda biti adekvatne našoj kupovnoj moći”, rekao je Kolar.
Krapinsko-zagorski župan ustvrdio je da to danas, nažalost, nije tako poručivši: “U svakom slučaju, inflacija je prije svega odgovornost Vlade i ne može Vlada prebaciti odgovornost na trgovce.”
Foto: Hina