Predsjednik Republike Zoran Milanović u utorak će položiti prisegu za svoj drugi petogodišnji mandat. Inauguraciji u Uredu predsjednika na Pantovčaku prisustvovat će stotinjak uzvanika, a među njima se našla i posljednja preživjela partizanka Vjera Andrijić. Naime, ona je bila bolničarka prve čete prvog bataljuna prve dalmatinske brigade u velikim bitkama na Neretvi i Sutjesci. Prošle godine je svečano proslavila svoj 100. rođendan. Prva dalmatinska proleterska udarna brigada osnovana je 6. rujna 1942. u selu Dobrom, blizu Livna. Brigada je prilikom osnivanja imala ukupno 1217 boraca.
“Kad sam imala 18 godina, opredijelila sam se za pokret. Sa mnom je u školi bila Milka Planinc, ona je bila pokretač. S njom sam se kasnije našla na Visu. Nakon što sam provela četiri godine u partizanima, našle smo se na Visu. Padom Italije mi smo s našom jedinicom išli na Vis. Na Visu se Hajduk formirao, imao je svoj kompletni sastav, javlja Direktno.hr.
Ljubav moga života upoznala sam na Visu. Kad je bilo više odmora, plesali smo, pjevali, zabavljali se. On mi je upao u oko. Pjevalo se, a on je pjevao samo tako. Izašla sam živa i zdrava, od Crne Gore, Sutjeske, Zelengore, Bosne, Like… Nije bilo lako, ali takvog morala u toj našoj vojsci je bilo, goloruki smo bili, nismo imali ništa, ali i ranjeni su išli nazad u borbu”, kazala je za Dalmacija danas.
Milanovićev poteuz komentirao je novinar Tihomir Dujmović.
” Milanovic je pozvao na inauguraciju najstariju partizanku, dakle najstarijeg vojnika Titove jugoslavenske vojske! Nije pozvao najstarijeg hrvatskog branitelja bez kojeg inauguracije predsjednika hrvatske države ne bi bilo! Milanovic je sa razlogom pomeo Plenkovica na predsjedničkim izborima, ali to ne znači da treba šutjeti na ovu diskretnu jugoslavenizaciju inauguracije. Znate zašto? Zato jer su svi naši ratovi bili ratovi između hrvatstva i jugoslavenstva, samo su se prigodno uniforme mijenjale… tako da nista ne mijenja na tome imate li sto ili pedeset godina, shvatili smo poruku, ali udicu ne treba progutati”, ističe Tihomir Dujmović.
Na slici: Vjera Andrijić
Foto: Hina