Nino Raspudić je bio jedan od govornika na tribini srpskog društva Privrednik na kojoj se raspravljalo o hrvatskom pjevaču Marku Perkoviću Thompsonu. Na tribini su govorili i ljevičarski aktivist Eugen Pusić i povjesničar Hrvoje Klasić, dok j moderator bio novinar Saša Kosanović. Srpska veleposlanica u Hrvatskoj Jelena Milić izazvala je diplomatski incident kada se sukobila s govornicima. Nino Raspudić ekskluzivno za Teleskop opisuje ovu nesvakidašnju “diplomatsku aktivnost” veleposlanice koja je očito sklona incidentima.
Bili ste jedan od sudionika tribine na kojoj je veleposlanica Srbije Jelena Milić napala Marka Perkovića Thompsona. Kako je to izgledalo?
Moram reći da me prilično začudilo da jedna diplomatkinja nastupa na takav način. Kada su bila pitanja publike, ona se ustala i ponovila kako nikada nije vidjela takvo trolanje. Ona je valjda mislila da će dominirati zgražanje nad Thompsonom, a ja mislim da sam argumentirao sve suprotno. Onda je počela spominjati da je ona prije radila za Haško tužiteljstvo i da je sve to vidjela iz prve ruke. Počela je spominjati Thompsonov hit “Ako ne znaš što je bilo” i govoriti kako Thompson spominje Mostar i hercegovsku Gospu. Počela je spominjati da je Hrvatska osuđena za udruženi zločinački pothvat i govorila znate li vi što su Hrvati radili Bošnjacima u ratu. Zamislite, veleposlanica Srbije to govori. Ja sam joj na to ironično rekao da znam da je Hrvatska 1992. “otela” 400.000 muslimana i držala ih zatočene u hotelima na Jadranu i pritom ih spriječila da uživaju u blagodatima koje su im Srbi priuštili 1992. To je bila moja replika. Pozvao sam je još da se opusti kada dođe doma i bez predrasuda pusti Thompsonovu pjesmu “Samo je ljubav je tajna dvaju svjetova”. Rekao sam joj da otvori srce i osjeti ljepotu te pjesme.
MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI: Gotovinin odvjetnik poručio veleposlanici Srbije u Hrvatskoj: Ako ne znaš što je bilo, nek vam kaže Luka
Što je ona rekla na to?
Ma ništa. Ona se nešto naljutila na to. Poslije sam malo guglao i vidio sam da je ona sklona incidentima. Bila je u Srbiji s Vučićem u emisiji pa je napustila studio. Vučić je nju vjerojatno i poslao za veleposlanicu kako bi je se riješio iz Srbije.
Kako gledate na njezinu reakciju s obzirom na to da je ona nedavno imala sukob i sa Miloradom Pupovcem.
Sa svima. Ona se sukobila i s Klasićem. On je nešto spominjao kako oni rehabilitiraju četništvo. To je bilo jako zabavno. Nije da je ona sada neka linija organizatora tribine nego je i s njima u sukobu.
Je li to njezina inicijativa ili je nalog za ovakvo ponašanje dobila od ministra vanjskih poslova ili pak samog Aleksandra Vučića?
Ne bih ja to sada preuveličavao. Mislim da je to neka njezina nediplomatska reakcija. Tribina je trajala dva sata i sve je bilo korektno. Bila su još neka pitanja nakon nje. Nije ona napravila skandal da bi se zbog nje prekinula tribina. Kad bi Hido Biščević i naši veleposlanici imali barem jedan posto petlje koju srpska veleposlanica tu pokazuje.
Poznati su mi Vaši stavovi o Thompsonu. A kako su o njemu govorili Pusić i Klasić?
Pusić je bio spor i nikako nije uspijevao dovršiti rečenicu.
Uvijek je bio spor.
Nije bio brz ni u mladosti, a zamislite kakav je sada u devetom desetljeću. A moram Vam reći šalu s kojom sam započeo tribinu. Rekao sam, gledajte, sve vam je to kako stvar prikažete. Zamislite da nekome kažete da na tribini o Thompsonu raspravljaju Imoćanin (Saša Kosanović), jedan Hercegovac, jedan Hrvoje i jedan sin časnika iz NDH (Zoran Pusić). Rekao bi 4:0 za Thompsona, a u stvari je 3: 1 protiv Thompsona.
Kakav je bio Klasić?
Oni su zastupali svoje stavove. A ja sam tu krenuo malo iz svoje struke semiotike. Znakovi mijenjaju značenje ovisno o kontekstu. Drugačije netko u Nizozemskoj percipira peterokraku koju vidi na Heineken pivu nego netko tko je vidio petokraku na Šljivančaninovoj glavi ili na Ratku Mladiću. Svastika je jednom Indijcu sasvim drugačiji simbol od onoga što je postala nacističkom upotrebom. Konfuzija je po meni nastala početkom devedesetih kada se Hrvatska suočila s agresijom i kada politika predsjednika Tuđmana bila obuhvatiti i uključiti sve koji su za Hrvatsku. Nije se do kraja raščistilo s totalitarizmima. Imao si situaciju da je službena postrojba koristila poklič “Za dom spremni” i poslije je registriran taj znak s tim pozdravom. Ali, s druge strane, imaš i Trg maršala Tita u Zagrebu dok Titova vojska razara Hrvatsku. E iz te konfuzije su nastali neki nesporazumi. Dvije ključne stvari sam rekao u obranu Thompsona. Prva, sociolog Benjamin Perasović je prije desetak godina radio jedno ozbiljno istraživanje među navijačima, a ticalo se pozdrava Za dom spremni, kojeg oni nekad rabe, i Thompsona. Istraživanje je pokazalo da nitko od njih taj pozdrav ne veže za Drugi svjetski rat nego isključivo za Domovinski rat. To je vrlo zanimljivo. I drugo, Marko Perković je, prije šest godina, pred koncert u Splitu, na izravno pitanje oko ovih znakovlja i zastava kazao da poziva sve, ako već moraju donijeti neke zastave, da to bude samo zastava pobjedničke Hrvatske vojske.
Foto: Hina