Bartulica upozorio Plenkovića: Previše je blizak s Ursulom, a udaljen od Amerike. A Srbi su igrali na Trumpa

Bartulica upozorio Plenkovića: Previše je blizak s Ursulom, a udaljen od Amerike. A Srbi su igrali na Trumpa

kon što je Donald Trump preuzeo vlast u SAD-u postao je ključna figura političkih previranja. Jedno od glavnih pitanja za mnoge europske lidere je – treba li mu se i kako približiti. Talijanska premijerka Giorgija Meloni bila je jedina europska čelnica koja se našla na inauguraciji. S druge strane, hrvatski premijer Andrej Plenković nije se puno pomaknuo s mjesta kada je telefonski razgovarao i čestitao novoizabranom predsjedniku. Čini li hrvatska dovoljno da poboljša odnose s Trumpovom administracijom za Narod.hr komentirao je europarlamentarac Stjepo Bartulica (DOMiNO). On pak ističe kako Hrvatska već dugo nije ostvarila bitniji kontakt sa SAD-om te da je Plenkovićeva vlada prebliska liderima EU-a što ne daje prostora za razvoj vlastitih odnosa s Amerikom.

Na pitanje kakvi su trenutačni odnosi Hrvatske i SAD-a, Bartulica ističe da već naslijeđeno stanje nije najbolje te da se još od Trumpovog prvog mandata, pa preko Bidena, nisu dogodili susreti na najvišoj razini. Smatra da je tako Hrvatska zanemarila odnos sa SAD-om.

MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI: DNO DNA: Surpug Blanke Vlašić “zaprosio” miss Belgije

Osvrnuo se i na nedavnu izjavu bivšeg ministra vanjskih poslova RH Mate Granića da Trump nije lider slobodnog svijeta. Smatra kako je to bila “nepotrebna i nerazborita izjava koja je samo čini štetu i otežava odnose”.

„Moramo shvatiti da smo mi manji partner u tom odnosu. Nismo koristili na pravi način rijetke prilike da se približimo Americi, npr. pitanje vojnih zrakoplova, a cijelo vrijeme sam govorio da se trebamo osloniti na američku vojnu tehnologiju, ne na francusku. Vlada je odlučila ići drugačijim putem i to sve ima svoje posljedice“, ističe Bartulica.

MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI: “Halo, inspektore”: Ne deru nas samo bahati trgovci nego i kumice na placu. Pa pogledajte koliko stoji “pušlek” divljih šparoga. London je prejeftin za Zagreb

Smatra da Hrvatska čini premalo za poboljšanje odnosa s Amerikom i da je Plenković preblizak i previše se oslanja na EU.

“Kao članica Europske unije igramo na jednu kartu, a to je Bruxelles i Europska unija. Ima bezbroj primjera, gdje jednostavno nismo učinili napor da dobijemo više interesa za naše stanje. To svakako ima posljedice za investicije koje su mogle ostvariti, a nisu se ostvarile, ali prije svega je problem za Hrvate u Bosni i Hercegovini. Oni trebaju jake zagovornike jer je stanje teško i hrvatska je premalo učinila. Trebamo imati na umu da srpska diplomacije neumorno radi, a oni su igrali na kartu i mogućnost da se Trump vrati u Bijelu kuću. A mi, osim što sam ja osobno povezan s nekim ljudima, kao država gotovo ništa nismo učinili. Nije pretjerano reći da mi nismo ništa učinili”, ističe Bartulica.

Zašto oslanjanje Plenkovića isključivo na EU i njene lidere nije toliko dobra? Bartulica ističe kako se američki državni tajnik Marco Rubio prošloga tjedna trebao sastati s Kajom Kallas, visokom predstavnicom EU-a za vanjske poslove i sigurnosnu politiku. Međutim, taj je sastanak otkazao, a sastao se s mađarskim ministrom vanjskih poslova.

„Mislim da je tu poruka jasna. Za Trumpa je jako važan taj osobni odnos s liderima i sad to se vidi. Dakle, oni imaju vremena za Mađarsku koja je na neki način izolirana u Europskoj uniji godinama, a nemaju vremena za visoke dužnosnike Europske unije i to će se jednostavno odraziti i na nas jer je ova vlada politički prebliska Ursuli von der Leyen i ljudima u Komisiji. Prebliska. Nema tu potrebne distance i tu fali prostora za djelovanje prema Americi“, ističe Bartulica.

Uloga Maxa Primorca?

Bartulica se prošloga tjedna sastao s Maxom Primorcem, Amerikancem hrvatskih korijena koji je bio vršitelj dužnosti glavnog direktora USAID-a.

„Činim što mogu sa svoje strane. S ljudima koji su bliski Trumpu već godinama surađujem, ali činjenica jest da bi ti odnosi mogli i trebali biti puno, puno bolji“.

„On dugo djeluje u tim strukturama Washingtona. Jako je važno bilo njegovo svjedočenje u vezi ovih afera s potrošnjom u USAID-u, a sada u The Heritage Foundation ima veliku ulogu. Na njega svakako treba računati, on je prava referentna točka što se tiče nove Trumpove administracije”, ističe hrvatski eurozastupnik.

Foto: Hina