Igor Štimac progovorio o svom odnosu sa Zdravkom Mamićem: Posudio mi je 300.000 eura. Imao sam neku situaciju

Igor Štimac progovorio o svom odnosu sa Zdravkom Mamićem: Posudio mi je 300.000 eura. Imao sam neku situaciju

Bivši izbornik hrvatske nogometne reprezentacije Igor Štimac svjedočio je na suđenju Zdravku Mamiću u Osijeku. Štimac je ispričao detalje o svom odnosu s Mamićem te o financijskim i drugim odnosima u hrvatskom nogometu.

“Imao sam neku situaciju, ne sjećam se točno kakvu, da mi je hitno trebao neki novac. Bio sam tada kao izbornik reprezentacije Hrvatske u Švicarskoj, gdje smo igrali prijateljsku utakmicu s Portugalom, i pitao sam Zdravka Mamića bi li mi mogao pomoći. Radilo se o 300 tisuća eura. On mi je izašao u susret, otišao sam s njegovim sinom Marijom u neku banku u Švicarskoj i tamo mi je novac uplaćen na račun, ali ne znam je li to bio Marijev novac ili neke treće osobe. Pozajmicu sam vratio u sljedeća dva tjedna, u gotovini”, rekao je Štimac.

MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI: VIDEO: Udruga potrošača: Ovo što je snimljeno u jednom trgovačkom lancu nije za svačiji želudac. Naš nije izdržao

“Sada sam se prisjetio da je bilo na tri rate kroz nešto duže razdoblje. Uplaćeno mi je kroz više uplata, zbog nekih ograničenja vezano uz terorizam… ali ostajem pri iskazu da sam Zdravku novac vratio dva tri tjedna nakon zadnje uplate”, rekao je Štimac.

Igor Štimac
Igor Štimac

“Stanje u klubovima bilo je katastrofalno, četiri naša najveća kluba Osijek, Rijeka, Dinamo i Hajduk imali su preko 500 milijuna kuna obaveza prema državi. Znam da se pokušavalo naći rješenje oko sanacije i otpisa duga. Svi su klubovi bili u blokadi, igrači su novac dobivali na ruke, a klubovi su poslovali preko paralelnih računa. Hajduk je poslovao preko računa tvrtke Hajduk Cirio. Nas četvorica skupili smo tri milijuna maraka da pomognemo Hajduku, koji je imao četiri milijuna maraka duga prema igračima”, rekao je Štimac.

“Uobičajeno je da u pregovorima sudjeluje po jedan posrednik za svaki klub, a moguće je da svog posrednika ima i igrač. Provizije posrednicima su se kretale od 10 posto na više, a mi smo u klubovima nastojali da se oni naplate od igrača i da njihova provizija bude što manja. Klubovi vrlo rijetko pregovaraju o transferima bez agenata”, rekao je.

“Znam za situaciju da je naš aktualni reprezentativac Mario Pašalić prodao svoje pravo na transferno obeštećenje nekoj agenciji, pri čemu su on i njegov agent dobili 800 tisuća eura, a kasnije je njegov transfer u Chelsea bio višestruko veći, pa je i ta agencija višestruko profitirala”, rekao je Štimac.

Podsjetimo, u tzv. aferi Dinamo 2, za izvlačenje novca iz kluba u sklopu zločinačkog udruženja, uz Zdravka i Zorana Mamića, koji su u bijegu u BiH i kojima se sudi u odsutnosti, optužnicom su obuhvaćeni Zdravkov sin Mario Mamić, bivši Dinamov direktor Damir Vrbanović, poduzetnici Sandro Stipančić i Igor Krota te menadžer Nikky Arthur Vuksan.

Uskok tereti Zdravka Mamića da je od prosinca 2004. do prosinca 2015. ostale okrivljenike organizirao u zločinačko udruženje te da su klub oštetili sklapanjem fiktivnih ugovora između Dinama i više stranih tvrtki te ispostavljanjem računa o plaćanju nepostojećih usluga za transfere igrača, koje je Dinamo plaćao.

Izmijenjenom optužnicom Uskok tereti Zdravka Mamića i ostale okrivljenike da su kaznenim djelima NK Dinamo oštetili za 25,8 milijuna eura, a da je zagrebački klub neosnovano obvezan na plaćanje još milijun eura. Tužiteljstvo tereti okrivljenike da su taj novac dijelili između sebe i iskorištavali za svoje potrebe.

Potkraj listopada 2023. Vuksan je priznao krivnju i nagodio se s Uskokom pa je na temelju sporazuma osuđen na godinu dana zatvora, uvjetno na pet godina. Krivnju je potkraj studenog 2023. priznao i Krota koji je, nakon nagodbe s Uskokom, osuđen na devet mjeseci zatvora, što je zamijenjeno radom za opće dobro.

U prosincu 2024. krivnju su priznali Mario Mamić i Sandro Stipančić. Mario Mamić je bezuvjetno osuđen na godinu i četiri mjeseca zatvora, a izdržavanje kazne trebao je započeti 10. ožujka ove godine. Poduzetnik Sandro Stipančić osuđen je na 11 mjeseci zatvora, što će biti zamijenjeno radom za opće dobro.

Foto: Hina