Potrošačka platforma “Halo, inspektore” i dalje otkriva nepravilnosti u hrvatskim trgovinama. Sada su otkrili da se u Sapru prodaje voćni sok od jabuke kojemu j erok trajanja izišao još prije dvije godine. Objavu prenosimo u cijelosti.
“Pod Sparovom trgovačkom markom “Vrtovi Hrvatske” plasiraju se domaći proizvodi. Jedan od takvih proizvoda je i mutni Sok od jabuke od tri litre kojeg proizvodi “Domaće voće” iz Velike Ludine (Katoličko Selišće). Na policama Spara Gabrik u Karlovcu uredno prodaju taj sok s rokom trajanja do 10.8.2026. ALI!
Karlovčanin je otvorio taj sok i popio gotovo cijelu čašu. Osjetio je nekakav čudan okus. Pogledao je deklaraciju na kojoj je napisan uredan rok. No, primijetio je i da je ta deklaracija nekako kao prelijepljena pa ju je, malo po malo, odlijepio i – imao je što vidjeti! Ispod piše kako je rok trajanja zapravo prošao prije dvije godine!?! Točnije 7.4.2023.
Svratio je do Spara i upozorio ih na svoje „otkriće“, ali je dobio odgovor kako je za njih „valjana“ deklaracija ona koja je zalijepljena na ambalaži. I sve su ostavili u prodaji.

Zbog svega navedenog u akciju je krenuo i Državni inspektorat jer:
„Subjekti u poslovanju s hranom su dužni uskladiti svoje poslovanje s nacionalnim i europskim propisima koji reguliraju područje sigurnosti hrane, te su odgovorni da hrana koju stavljanju na tržište bude sigurna za potrošača i označena u skladu s propisima. U skladu s člankom 7. Uredbe (EU) br. 1169/2011 Europskog parlamenta i Vijeća od 25. listopada 2011. o informiranju potrošača o hrani, informacije o hrani ne smiju biti obmanjujuće, a posebno u pogledu njezine prirode, identiteta, svojstava, sastava, roka trajanja itd. Zbog svega navedenog u tijeku je nadzor Sanitarne inspekcije“, izvijestili su iz Državnog inspektorata koji će zainteresiranu potrošačku javnost izvijestiti o rezultatima nadzora”, ističe udruga “Halo, inspektore”.
Danas je Teleskop pisao o visokim cijenama nekih proizvoda u Sparu. Tako primjerice cijena kilograma tjestenine “Barilla” u zagrebačkom Sparu stoji bezobraznih 3,79 eura, što je valjda europski rekord. Vjerna čitateljica Teleskopa iz Milana poslala nam je sliku iz jedne milanske trgovine na kojoj se lijepo vidi da kilogram iste Barille stoje samo 1,85 eura, što znači da je popularna talijanska tjestenina skuplja u Hrvatskoj čak 100 posto. Baš nas zanima kako će u Sparu opravdati ovako visoke cijene koje doslovne gule Hrvate.
Nedavno smo se uvjerili da je slovenski Hofer znatno jeftiniji od hrvatskih lanaca. Tako smo veliku čokoladu Merci od 400 grama u Hoferu platili 6,99 eura, što je nemjerljivo u odnosu na Hrvatsku. Za čokoladu iste veličine u hrvatskom Sparu treba izdvojiti čak 11.99 eura, dakle čak 70 posto više. Ništa povoljnije cijene nisi ni u drugim trgovinama. Tako u Konzumovoj web trgovini cijena Merci čokolade od samo 250 grama iznosi 6,79 eura, Dakle, odlazak u Brežice bi vam se isplatio samo zbog kupovine jedne čokolade.
MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI: Joško Jeličić je doslovno pokopao Zajecov i Cannavarov Dinamo: Ova momčad je za Mirogoj
Razlika u cijenama se dobro vidi i na cijenama popularne karamel bombone Toffifee koja je u Hrvatskoj skuplja čak i do sto posto. Neki dan smo se uvjerili da Toffifee od 125grama u Sparu stoje 3,39 eura, dok se u Kauflandu u Njemačkoj prodaje za 1,78 eura, što znači da je Hrvatskoj skuplji za 90 posto. Za ovakve cijene nije kriva inflacija nego trgovački lanac koji nabija cijene mimo svih tržišnih zakona. U drugim trgovačkim lancima Toffifee stoje uglavnom 2.99, što je još uvijek 65 posto skuplje nego u Kauflandu u Njemačkoj.

Nedavno je slučaj Milka čokolade od 300 grama izazvao veliki bijes ljubitelja slatkiša u Hrvatskoj. cijena te čokolade u Hrvatskoj prešla je nevjerojatnih 7 eura (54 kune) po komadu. Iako se povremeno može pronaći na akciji, kupci su složni – 7,20 eura za čokoladu je apsurdno.
MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI: Sestra Slavka Batika i Nikola Kajkić traže konačnu istinu o tome što se dogodilo u Vukovaru 1991.: Sumnjiče njegovu suprugu Ružu Batik rođenu Arsenić
Kako bi ilustrirali razlike, novinari su provjerili cijene Milka čokolade u pograničnim područjima Bosne i Hercegovine. U prodajnom centru Baković u Tomislavgradu cijena iste čokolade varira između 5 i 8 konvertibilnih maraka, što iznosi između 2,5 i 4 eura. To znači da je velika Milka 30 kilometara od granice dvostruko jeftinija nego u Splitu. Posebno tijekom skijaške sezone na Kupresu, Dalmatinci često navrate u trgovine poput Bakovića radi manjih kupnji. Jedan Splićanin podijelio je svoje iznenađenje: “Valjalo bi da se u BiH cijene prikažu i u eurima da svi shvate kolika je razlika. Velika Milka u Splitu košta 50 kuna, ovdje 20.”