Premijer Andrej Plenković istaknuo je kako je neprihvatljiva praksa protjerivanja hrvatskih državljana iz Srbije, uz insinuacije da se miješaju u unutarnja pitanja te zemlje. Izjavu novinarima dao je i ministar Gordan Grlić Radman. Veleposlanik Hrvatske u Srbiji Hidajet Biščević potvrdio je u srijedu da je veleposlanstvo u dva dana dobilo obavijesti o protjerivanju četvero hrvatskih državljana iz Srbije, među njima i šefa predstavništva Hrvatske gospodarske komore.
– To nije slučaj. Tražimo razjašnjenje od srpskih vlasti, Hrvatska osuđuje ovakvo ponašanje, a Ministarstvo vanjskih i europskih poslova uložilo je prosvjednu notu, naglasio je Andrej Plenković na početku sjednice Vlade.
Dodao je da je o svemu obaviještena i Europska unija te da Hrvatska očekuje odgovor na taj diplomatski incident.
Hrvatica Arien Ivković Stojanović dobila je rješenje o protjerivanju iz Srbije.
– Navedeno je ovako točno da predstavljam neprihvatljiv sigurnosni rizik po zemlju i građane. Dalje od toga nije objašnjeno što je zapravo to, tako da možemo samo pretpostaviti da je to razlog, podrška studentima i te stvari, kazala je Arien Ivković Stojanović.
MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI: VIDEO: RASPRAVA NA DRUŠTVENIM MREŽAMA: Je li policajac ponizio Milu Kekina kada ga je primio za glavu i “ugurao” u auto
U Srbiji živi i radi 12 godina. Liječnica je, udana za srpskog državljanina, majka malog djeteta. I sad najednom – prestaje joj pravo na privremeni boravak u Srbiji i zabranjuje joj se ulazak u Srbiju na godinu dana. Iz zemlje mora otići u sljedećih pet dana. Doktorica Ivković misli da zna kako je do toga došlo – zbog njezina komentara Vučićeva posjeta ozlijeđenima u požaru u Kočanima.
– Također sam sad već kao liječnik osudila ulazak u prostorije intenzivnog liječenja, dodirivanje pacijenata koji su ugroženi. Dakle tu je bila podijeljena slika koja to prikazuje i bio je napisan tekst koji sam ja napisala putem Instagram storyja. I to je to, izjavila je Arien Ivković Stojanović.
– Ni ja ni suprug nismo politički angažirani, nismo u strankama, ne želimo ni biti, i ne želimo na bilo koji način biti dio nekih tenzija i stvaranja loše atmosfere između ove dvije države. Mi se od toga odmah ograđujemo i mi smo samo jedna obitelj koja ne želi biti razdvojena, dodala je Ivković Stojanović.
Strahuje da će ostati bez posla, i ne zna hoće li napustiti Srbiju sama ili s djetetom koje ide u vrtić. Angažirala je pravnu pomoć, uložila žalbu i nada se da će joj zakon, zbog malog djeteta, izaći u susret.
Njezino protjerivanje tek je jedno u nizu. Srbijanska vlast konstantno insinuira da je Hrvatska umiješana u poticanje vala prosvjeda u Srbiji.
– U zadnjih nekoliko mjeseci je zabilježeno negdje od 32 slučajeva, slučaja, što protjerivanja, što zabrane odnosno sprečavanje ulaska u Srbiju, tako da i te događaje i situacije trebamo pridodati ovom broju protjerivanja, negdje oko 15-ak, kazao je Gordan Grlić Radman, ministar vanjskih i europskih poslova.
Grlić Radman: Hrvatska traži objašnjenje
Ministar je potvrdio da je Hrvatska uputila prosvjednu notu srbijanskim vlastima i zatražila obrazloženje za protjerivanja, ocijenivši da takvo postupanje nije u duhu dobrosusjedskih odnosa.
– Tražili smo razloge za ovakve postupke i naglasili zabrinutost jer ovo nije izoliran slučaj. U posljednjih nekoliko mjeseci zabilježena su čak 32 slučaja protjerivanja ili sprječavanja ulaska hrvatskih državljana u Srbiju, rekao je ministar.
Rekao je da Hrvatska očekuje reakciju Bruxellesa “jer je Hrvatska članica Europske unije i dijelimo iste vrijednosti”. Također je rekao da se od zemlje kandidatkinje za članstvo u EU-u očekuje razvijanje dobrosusjedskih odnosa, a ne ovakvo postupanje.
Ministar je podsjetio da je Hrvatska dvaput izdavala naputke svojim građanima o putovanjima u Srbiju, prvi put u siječnju, a zatim i sredinom ožujka, preporučivši izbjegavanje putovanja ako nije nužno, kao i izbjegavanje mjesta većih okupljanja zbog osobne sigurnosti.
Na pitanje vidi li u protjerivanjima odgovornost vlasti u Srbiji i predsjednika Aleksandra Vučića, Grlić Radman je odgovorio da se hrvatska strana bavi isključivo činjenicama, kao i da je “sigurno da su uključene vlasti”.
Dodao je da je i predstavnik Hrvatske gospodarske komore u Srbiji nedavno dobio nalog da napusti zemlju, što ga je, kako navodi ministar, “ostavilo u šoku”.
Grlić Radman potvrdio je da Hrvatska još nije dobila službeni odgovor na prosvjednu notu, ali o svemu je obavijestila i Delegaciju EU-a u Beogradu te Europsku službu za vanjsko djelovanje.
– Ovakvi postupci ne odražavaju karakter dobrih odnosa, a u nalozima za protjerivanje nisu navedeni stvarni razlozi zbog kojih su naši državljani proglašeni sigurnosnom prijetnjom, zaključio je.
Picula: Država koja protjeruje liječnike je bolesna država
– Mislim da država koja protjeruje liječnike sigurno je bolesna država ali ne želi to priznati. Jer smatram da ako su hrvatski građani i drugi građani EU po procjeni službenog Beograda neprihvatljivi sigurnosni rizik za Srbiju onda treba otvoreno reći da je Vučićeva Srbija neprihvatljivi sigurnosni rizik za EU, rekao je Tonino Picula, izvjestitelj Europskog parlamenta za Srbiju.
Hrvatska je već uložila prosvjednu notu Srbiji. Tonino Picula smatra da bi Unija trebala napraviti i korak dalje.
– Ukoliko bi se ovakva praksa nastavila naravno diplomatske note se uvijek mogu poslati ali obustava sredstava iz određenih fondova bi puno više bila efikasna, naglasio je Picula.
Jer protjerivanje tuđih državljana bez ikakvog obrazloženja nije nešto što se očekuje od zemlje kandidatkinje za članstvo u Uniji.
Beograd: Prosvjed zbog protjerivanja iz Srbije
Prosvjed zbog protjerivanja hrvatske državljanke Arien Stojanović Ivković organiziran je večeras u Beogradu.
– Ovdje smo da podignemo glas protiv nepravde koja se provodi u Srbiji i kažemo odlučno ne protjerivanju ljudi koji su izrazili svoje mišljenje i solidarnost sa studentima i građanima Srbije, rečeno je na prosvjedu. Istaknuto je da je jedini “prekršaj” hrvatske državljanke Arien njezina podrška studentskim prosvjedima i kritika posjeta predsjednika Aleksandra Vučića teško ozlijeđenim pacijentima iz Sjeverne Makedonije na odjelu intenzivne njege Kliničkog centra.