Vlada je u saborsku proceduru sa sjednice u srijedu uputila izmjene Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju kojima se, između ostalog, povećavaju najniža i najviša naknada plaće za vrijeme privremene nesposobnosti za rad na teret HZZO-a, kao i majkama za njegu oboljelog djeteta.
“Ovim izmjenama rješavamo pitanje najranjivije skupine, to su dugotrajno oboljeli pacijenti, posebice onkološki te drugih kategorija pacijenata, a to je bolovanje majke djeteta za potrebe njegove njege”, istaknula je ministrica zdravstva Irena Hrstić.
Stoga se predlaže povećanje najnižeg mjesečnog iznosa naknade plaće iz obveznoga zdravstvenog osiguranja za vrijeme privremene nesposobnosti za rad, kada se isplaćuje na teret HZZO-a, odnosno državnog proračuna, sa 110,36 eura na 353,15 eura, odnosno s 25 posto na 80 posto proračunske osnovice, kao i povećanje najvišeg mjesečnog iznosa s 565,04 eura na 995,45 eura, tj s 28 na 225,5 posto proračunske osnovice, prenosi N1.
MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI: Ivana Kekin objavila “svoju istinu” o kupnji spornog zemljišta u Istri: Ponovno je obmanula javnost oko vrlo bitne činjenice
“Za majke se propisuje da naknada plaće iznosi 100 posto od same osnovice za vrijeme njege oboljelog djeteta i povisuje se dobna granica do kada se to pravo ostvaruje, odnosno diže se s tri na sedam godina”, dodala je ministrica.
Uređuje se i na drugačiji način pravo na naknadu za troškove prijevoza u vezi korištenja prava na zdravstvenu zaštitu iz obveznoga zdravstvenog osiguranja u visini 0,025 posto od proračunske osnovice po kilometru između adrese osigurane osobe i adrese ugovornog subjekta Zavoda, zdravstvene ustanove u inozemstvu kamo je upućena na liječenje, odnosno ustrojstvene jedinice Zavoda kamo je pozvana.
Nadalje, revidiraju se i odredbe o obvezi osobnog pristupa Zavodu osiguranih osoba kojima je utvrđen status u obveznom zdravstvenom osiguranju po osnovi nezaposlenosti, a nisu prijavljeni na Hrvatski zavod za zapošljavanje (HZZ), a koji će biti u obvezi javljati se HZZO-u jednom u tri mjeseca, što se odnosi i na osobe starije od 18 godina koje su izgubile status redovitog učenika, odnosno redovitog studenta, a prijavile su se HZZO-u u roku od 30 dana. Iznimka se propisuje za vrijeme korištenja prava na rodiljne i roditeljske potpore ili ako osoba zbog svog zdravstvenog stanja ili drugog opravdanog razloga nije u mogućnosti osobno pristupiti, pod uvjetom da je o istom obavijestila HZZO.
Za provođenje ovoga Zakona osigurana su financijska sredstva u financijskom planu HZZO-a u procijenjenom iznosu od 133,7 milijuna eura godišnje.
Foto: Hina