Konačni kraj nekad velike strane tvrtke u Hrvatskoj, sad rasprodaju i imovinu – pratile su ih kontroverze

Konačni kraj nekad velike strane tvrtke u Hrvatskoj, sad rasprodaju i imovinu – pratile su ih kontroverze

Oglas da talijanski proizvođač odjeće, nakon što je podijelio otkaze svim zaposlenima prodaje i hale i zemljište na kojemu je proizvodni pogon u Osijeku, označio je i definitivni kraj Benettonove priče u Hrvatskoj. Priče koja je trajala 25 godina. Benetton je i ranije imao problema, no prodaja imovine znači i da se nema namjeru, kada se situacija stabilizira, ponovno vratiti proizvodnji.

Potencijalnim kupcima hrvatska tvrtka talijanske modne kuće Benetton tekstil nudi cijeli kompleks u osječkoj industrijskoj zoni koji obuhvaća poslovnu zgradu i niz drugih objekata na sveukupnoj površini od gotovo 82 tisuće četvornih metara, piše Poslovni dnevnik.

Cijena koju traži za svoju imovinu nije navedena jer u ovoj fazi prikuplja se samo iskaz interesa. Radi ozbiljnosti postupka i potencijalnih kandidata koji se žele uključiti u kupoprodaju u Benettonu će detalje poziva za sudjelovanje omogućiti na pisani zahtjev, sa svim potrebnim detaljima, a iskaze interesa sa svom potrebnom dokumentacijom prema objavljenom oglasu primat će do 13. svibnja.

MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI: Ova objava će uzdrmati susjedstvo: Hrvat iz Hercegovine podržao Dodika: Mily, ako te pokušaju ponovno uhitit, zovi i mene. Štitit ću te svojim životom


Problemi zbog kojih je došlo do konačnog povlačenja Benettona iz Hrvatske vezani su uz probleme koje ova grupacija ima na globalnoj razini zbog kojih je posegnula za drastičnim mjerama restrukturiranja, znatno većima nego se isprva, prije godinu dana najavljivalo. Diljem svijeta zatvaraju se trgovine, čak 500. Iako se prvotno smatralo da će iz Hrvatske zbog povoljnijih uvjeta proizvodnja biti očuvana u Srbiji, ni tamošnji pogon nije prošao bez drastičnih rezova.

Tvrtka u obiteljskom vlasništvu, inače je osnovana 1965. u Ponzanu udaljenom oko 30 kilometara od Venecije, a na pozornicu velikih brendova popela se 1980-ih. Pozornost je plijenila društveno angažiranim marketinškim kampanjama s kontroverznim fotografijama, koje su izazivale kritike i podjele, a nerijetko su rezultirale i pozivima da se njihove proizvode ignorira.

Benettonov dolazak u Hrvatsku, u Osijek i Labin, također nije prolazio bez reakcija, posebice u Osijeku bilo je puno negodovanja zbog pokretanja proizvodnje jer se smatralo da je to prljava industrija koja će zagaditi okoliš. U međuvremenu su se na globalnoj sceni pojavili novi jaki igrači koji ozbiljno zagrizaju u Benettonov dio tržišnog kolača, a koji rijetko imaju proizvodnju u Europi.

Kao i kada je zatvarao proizvodnju u Labinu prije točno deset godina, niti oko samih otkaza u Osijeku nije bilo drame i velikih protesta, sindikati su ispregovarali uvjete, a poslodavac je svoje obveze očito uredno ispunio. No, gubitak 260 radnih mjesta za jedan Osijek nije mali udarac.

Nije za vjerovati da će se javiti netko iz tekstilne industrije koja u Europi u velikoj krizi. Kako osječke vlasti imaju velikih ambicija vezanih uz gospodarski napredak grada, i od njih se očekuje da ova velika transakcija ne prođe bez njihovog interesa jer za sređenu poslovnu infrastrukturu na odličnoj poziciji zasigurno se može ohrabriti dolazak i gospodarstvenika iz drugih djelatnosti.

Slika je ilustracija

Foto: Pixabay