U nastavku suđenja Zdravku Mamiću i ostalima za izvlačenje novca iz Dinama, bivši hrvatski izbornik Slaven Bilić izjavio je kako nije izravno sudjelovao u transferu Vedrana Ćorluke u Manchester City, u kojem je Dinamo oštećen plaćanjem fiktivnog posredovanja za 1,2 milijuna eura.
Bilić je u svjedočenju u ponedjeljak na osječkom Županijskom sudu rekao kako se događalo da ga zovu i raspituju o nekim igračima, pa ga je 2007. godine, dok je bio hrvatski izbornik, nazvao agent Jerome Anderson radi Vedrana Ćorluke.
Bilić: Dao sam Ericssonu informacije o Ćorluki
Anderson mu je rekao da je transfer blizu realizacije, ali trener Manchester Cityja, danas pokojni Sven Goran Ericsson, htio bi s njim popričati o Ćorluki.
– Razgovor je trajao nekih desetak minuta i dao sam Ericssonu informacije o Ćorluki, jer sam bio zainteresiran da Ćorluka kao reprezentativac ode u dobar klub i da se razvija u karijeri, a engleski klubovi su tada bili na cijeni, rekao je Bilić.
Na upite Uskoka odgovorio je kako nema saznanja jesu li, u trenutku kada ga je zvao Anderson, već bili uspostavljeni kontakti Dinama i Manchester Cityja, ali pretpostavlja da jesu.
– Mene je kontaktirao Jerome ili netko iz Dinama, moguće Zdravko Mamić, a traženo je da pomognem u ostvarivanju kontakta dvaju klubova, pojasnio je Bilić, javlja HRT.
Na upite obrane rekao je kako ne zna tko je bio agent Vedrana Ćorluke u to vrijeme, ali poznato mu je da su tada Dinamovi igrači većinom bili u agenciji Zdravka Mamića, koju je poslije preuzeo njegov sin Mario.
Bilić nema saznanja je li Jerome Anderson surađivao s Mariom Mamićem u realizaciji Ćorlukinog transfera u Manchester City, pretpostavlja da jest, ali on, kao hrvatski izbornik, nije izravno sudjelovao u tom transferu.
Tužiteljstvo tereti Zdravka Mamića da je, nakon što je zaključen Ćorlukin transfer u Manchester City od 13 milijuna eura, sa sinom Mariom Mamićem dogovorio da će Dinamo s tvrtkom “Crescendo Sports Limited” zaključiti fiktivni ugovor, na temelju kojeg će zagrebački klub toj tvrtki neosnovano isplatiti 1,2 milijuna eura, za zastupanje Ćorlukinih interesa i posredovanje u transferu.
Uskok smatra da su Zdravko Mamić i njegov sin Mario znali da nije bilo nikakve osnove za isplatu novca toj tvrtki, jer ni na koji način nije posredovala u Ćorlukinom transferu u Manchester City, koji je realiziran prije nego što je tvrtka uopće osnovana.
Iako su Zdravko i Mario Mamić tijekom istrage naveli kako je Dinamo angažirao Jeroma Andersona kao svog zastupnika u tom transferu, Uskok u optužnici navodi kako je iz materijalne dokumentacije, posebice ugovora o profesionalnom igranju između Ćorluke i engleskog kluba, vidljivo kako je Anderson bio agent Manchester Cityja, a ne Dinama.
Bivši igrač Dinama Zvonko Pamić rekao je kako je sve detalje oko transfera iz njemačkog kluba Bayer Leverkusen u Dinamo dogovarao njegov otac Igor Pamić, a on je samo došao na potpis ugovora. Svjedok tvrdi kako nema saznanja da bi u pregovorima osim njegovog oca i Zdravka Mamića sudjelovala i neka treća osoba, a ne zna ni tko je u tome transferu zastupao Bayer, a tko Dinamo.
Uskok tereti Zorana Mamića da je, nakon što je 17. prosinca 2012. zaključen ugovor o Pamićevom transferu, uz transferno obeštećenje u iznosu od 230.000 eura, idućeg dana s tvrtkom “Coopers Management Limited” zaključio Ugovor o posredovanju, na temelju kojeg će Dinamo toj tvrtki isplatiti 200.000 eura, kao naknadu za usluge posredovanja u transferu.
Zorana Mamića se tereti da je to napravio iako je znao da tvrtka nije poduzimala nikakve radnje u vezi transfera Zvonka Pamića, jer je sve radnje u ime Dinama obavio Zdravko Mamić.
Suđenje se nastavlja 2. rujna ispitivanjem novih svjedoka.
U tzv. aferi “Dinamo 2”, za izvlačenje novca iz kluba u sklopu zločinačkog udruženja, uz Zdravka i Zorana Mamića, koji su u bijegu u BiH, optužnicom su obuhvaćeni Zdravkov sin Mario Mamić, bivši Dinamov direktor Damir Vrbanović, poduzetnici Sandro Stipančić i Igor Krota te menadžer Nikky Arthur Vuksan.
Uskok tereti Zdravka Mamića da je od prosinca 2004. do prosinca 2015. godine ostale okrivljenike organizirao u zločinačko udruženje te da su klub oštetili sklapanjem fiktivnih ugovora između Dinama i više stranih tvrtki iz Velike Britanije, Švicarske, Ujedinjenih Arapskih Emirata, Svetog Vincenta i Grenadina, Belizea, Hong Konga, Gibraltara i SAD te ispostavljanjem računa o plaćanju nepostojećih usluga za transfere igrača, koje je Dinamo plaćao.
Izmijenjenom optužnicom Uskok tereti Zdravka Mamića i ostale okrivljenike da su kaznenim djelima NK Dinamo oštetili za 25,8 milijuna eura, a da je zagrebački klub neosnovano obvezan na plaćanje još milijun eura. Tužiteljstvo tereti okrivljenike da su taj novac dijelili između sebe i koristili za svoje potrebe.
Priznali krivnju i nagodili se
Potkraj listopada 2023. okrivljenik Vuksan je priznao krivnju i nagodio se s Uskokom pa je, na temelju sporazuma stranaka, osuđen na godinu dana zatvora, uvjetno na pet godina. Krivnju je potkraj studenog 2023. priznao i poduzetnik Igor Krota, koji je, nakon nagodbe s Uskokom, osuđen na devet mjeseci zatvora, što je zamijenjeno radom za opće dobro.
Krivnju su u prosincu 2024. godine priznali Mario Mamić i poduzetnik Sandro Stipančić, pa su osuđeni na temelju sporazuma s Uskokom. Mario Mamić je bezuvjetno osuđen na godinu i četiri mjeseca zatvora, a poduzetnik Sandro Stipančić na 11 mjeseci zatvora, što će biti zamijenjeno radom za opće dobro.