Spremaju zaokret: Povećavaju se EU potpore uzgajivačima ovog blaga – dodatni novac ide i minisiranama

Spremaju zaokret: Povećavaju se EU potpore uzgajivačima ovog blaga – dodatni novac ide i minisiranama

Niz zaključaka, koji će imati značajno pozitivan utjecaj na razvoj i unaprjeđenje sektora ovčarstva i kozarstva u Republici Hrvatskoj, donesen je na vrlo konstruktivnom sastanku potpredsjednika Vlade i ministra poljoprivrede, šumarstva i ribarstva Davida Vlajčića i ravnatelja Uprave za stočarstvo i kvalitetu hrane Mate Čačića s predstavnicima Hrvatskog saveza uzgajivača ovaca i koza. Zajednički će se, dogovoreno je, odrediti prioriteti i Ministarstvo će ciljano potpomagati razvoju sektora.

Pad korisnika potpora

Savez su predstavljali predsjednik Tomislav Vidas, potpredsjednici Josip Antunović i Vinko Sičaja, član Upravnog odbora Vedran Macan i izvršni direktor Saveza Zdravko Barać. Tijekom sastanka poseban je naglasak stavljen na izmjene uvjeta za ostvarenje proizvodno vezanih potpora za ovce i koze, provedbu sektorskih natječaja, izmjene Programa za iznimno osjetljive sektore te ostale provedbene programe u sektoru mesnog i mliječnog ovčarstva i kozarstva.

Predstavnici Saveza upozorili su da postoji golem problem u korištenju proizvodno vezane potpore za ovce i koze. Prema iznesenim pokazateljima, u razdoblju od 2019. do 2022. godine ta je potpora na godišnjoj razini isplaćivana za broj grla koji se kretao od 416.000 do 450.000, da bi za 2023. godinu ta brojka iznosila samo 274.633 grla, a broj korisnika te mjere pao je s oko 11.000 na 4243 korisnika.

Ministar Vlajčić kazao je da su s Europskom komisijom u tijeku pregovori trećih izmjena Nacionalnog strateškog plana Zajedničke poljoprivredne politike (ZPP), a koje uključuju i izmjene uvjeta prihvatljivosti grla za ostvarivanje proizvodno vezane potpore za ovce i koze te viši iznosi potpore po grlu. U planu je do kraja ove godine i raspisivanje sektorskog natječaja fokusiranog na sektor ovčarstva i kozarstva u okviru intervencije 73.10 – Potpora za ulaganja u primarnu poljoprivrednu proizvodnju SP ZPP-a.

Predstavnici Saveza upozorili su i na problem pada količine otkupljenog ovčjeg i kozjeg mlijeka u posljednjih nekoliko godina, čega su, istaknuto je na sastanku, u Ministarstvu itekako svjesni, pa nadležna Uprava za stočarstvo i kvalitetu hrane već neko vrijeme radi na prijedlogu izmjena za iznimno osjetljive sektore. U njemu bi se od 2026. godine našle i ovce i koze koje se koriste u proizvodnji mlijeka, prenosi Glas Slavonije.

Tržišna vrijednost

Predstavnici Saveza pozdravili su donošenje ovih programa, vjerujući da se njihovom provedbom može povećati proizvodnja mesa i mlijeka u RH, ali su isto tako istaknuli potrebu da se u okviru njih povećaju iznosi po grlu, s obzirom na povećanje tržišne vrijednosti rasplodnih grla, u odnosu na vrijednosti koje se navode u trenutačnim dokumentima – pravilnicima.

Tim više što, istaknuli su, postoje službeni, novi izračuni koji su između ostalog poslani u EUROSTAT i javno su dostupni na njihovim web-stranicama, a ujedno predstavljaju realnije tržne vrijednosti grla. Uključivanje tih vrijednosti u obračun potpora bilo bi, smatraju u Savezu, i povoljnije za uzgajivače stoke, a imalo bi i pozitivan učinak na korištenje tih programa.

Ministar Vlajčić je istaknuo da Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva podržava navedeni prijedlog, i već je pokrenulo određene aktivnosti kako bi se iznosi u programima uskladili s aktualnim stanjem na tržištu.

Što se tiče programa potpore za male sirane koje prerađuju mlijeko s vlastitih gospodarstava, svi su se složili da ta skupina proizvođača sira predstavlja značajan segment proizvodnje i prerade ovčjeg i kozjeg mlijeka u RH i da im je potrebno pružiti svu pomoć kako bi zadržali i unaprijedili svoju proizvodnju, a ujedno je i učinili konkurentnijom.

Na sastanku je prezentiran nacrt prijedloga Programa potpore za sufinanciranje nabave opreme za proizvodnju sira i mliječnih proizvoda za razdoblje od 2026. do 2027. godine vrijedan 500.000 eura po godini provedbe koji će biti objavljen na e-savjetovanju. Cilj je programa pružanje potpore minisiranama kako bi se zadržala postojeća razina prerade mlijeka te omogućilo unaprjeđenje i modernizacija minisirana i očuvala proizvodnja mlijeka.

Kao iznimno važno istaknuto je uređenje tržišta ovčjih i kozjih proizvoda, a predstavnici Saveza pozdravili su aktivnosti koje su započete na stvaranju programa potpore za uspostavu sektorskih organizacija u sektorima stočarske proizvodnje, a što je i jedan od ciljeva navedenih u strategijama razvoja i mliječnog i mesnog ovčarstva i kozarstva do 2030. godine koje je usvojila Vlada RH.

Kritično ugrožene izvorne pasmine

Predstavnici Saveza otvorili su i pitanje mogućnosti pružanja državne potpore uzgajivačima kritično ugroženih hrvatskih izvornih pasmina u ovčarstvu i kozarstvu – istarske ovce, istarske koze i dubrovačke rude.

Vlajčić je naglasio važnost hrvatskih izvornih pasmina, ali i zaključio da bi na temelju tog prijedloga Saveza trebalo sagledati ukupnu situaciju vezano uz uzgoj i ostalih hrvatskih izvornih pasmina po drugim vrstama stoke i zadužio je nadležnu Upravu za stočarstvu i kvalitetu hrane da u vezi s tim napravi dodatne analize za sve izvorne pasmine.

Foto: Pixabay