Bebe na ovom otoku dobivaju najviše: Donosimo iznose potpora koje gradovi i općine daju za novorođenčad

Bebe na ovom otoku dobivaju najviše: Donosimo iznose potpora koje gradovi i općine daju za novorođenčad

U Lijepoj Našoj i ove godine pojedine općine i gradovi prednjače po izdašnim demografskim mjerama. Podaci Ministarstva demografije i useljeništva, koji se prikupljaju sedmu godinu zaredom, pokazuju kako većina jedinica lokalne samouprave sustavno ulaže u povećanje nataliteta. Od ukupno 575 općina, gradova i županija, na upitnik Ministarstva odgovorilo je njih 570, a samo 18 uopće ne isplaćuje novčane potpore za rođenje djeteta.

Urodilo plodom

Općina Sali s Dugog otoka i ove godine zadržava vodeće mjesto po visini potpore za prvo i drugo dijete, a iznosi čak 7.963 eura.

Kako nam je kazao načelnik Općine Sali, Zoran Morović, demografske mjere provode već dugi niz godina, od 2017. i itekako su urodile plodom.

– Ako usporedimo demografsku sliku prije i poslije uvođenja tih mjera, vidljivo je da se prije u prosjeku rađalo sedmero djece u općini, a nakon mjera po desetero godišnje. Glavni cilj bio je zaustaviti pad broja učenika u osnovnoj školi. Iz godine u godinu u školi je bilo sve manje djece, a sada se to stabiliziralo, štoviše, vidimo blagi porast, govori načelnik Morović.

Za ove isplate iz saljskog proračuna osigurano je u prosjeku 70.000 eura, a kako potvrđuje načelnik, nastavit će s ovim hvalevrijednim ulaganjem.

Općinu Sali slijedi Ražanac s iznosom od 7.000 eura za oba djeteta, dok općine Povljana i Kolan izdvajaju po 3.000 eura za prvo, a 4.000 i 6.000 eura za drugo dijete.

– Osim mjera koje su već donesene za povratak i ostanak mladih osoba u općini Ražanac, kao što je kupnja povoljnijeg građevinskog terena, godinama osiguravamo studentske stipendije, sufinanciramo radne bilježnice i prijevoz srednjoškolaca do Zadra. Nakon svih tih mjera donijeli smo i odluku da svako novorođeno dijete, odnosno roditelji, dobiju 7.000 eura u periodu od sedam godina, kaže načelnik Općine Ražanac, Damir Jordan.

Imotski za drugo dijete daje 5.000 eura, odnosno dvostruko više nego za prvo, dok Pašman i Vir nude 4.000, odnosno 3.500 eura.

Za treće i četvrto dijete najviše izdvajaju Imotski i Novska – čak 10.000 eura. Prate ih Stari Grad (9.310 eura), Povljana (9.000 eura), Blato (7.963 eura za treće, 9.556 eura za četvrto), dok Split nudi 7.300 eura za treće dijete – najviše među velikim gradovima, prenosi Glas Slavonije.

Potreban čitav paket

Vir i Bol su pak lideri kad je riječ o četvrtom djetetu – daju 13.000 i 12.000 eura. Posebno se ističe Općina Vir, koja za rođenje petog i svakog sljedećeg djeteta daje čak 26.000 eura. Osim novčanih potpora, roditeljima dodatno olakšava svakodnevicu besplatnim vrtićem, stipendijama za studente (200 eura mjesečno, s bonusom za odlične) te subvencijama za školske materijale i opremu (350 eura po djetetu).

– Općina Vir započela je isplatu potpora prije dvadesetak godina, a kako je rastao proračun, rasli su i iznosi. Rezultati ovakvih mjera uvijek su vidljivi nakon nekoliko godina. Primjera radi, kad sam ja 1996. godine krenuo u prvi razred, bilo nas je šestero. Kasnije su krenule migracije i pri kraju osnovne škole bilo nas je devetero. Danas imamo od 20 do 30 prvašića svake godine, ističe načelnik Općine Vir, Marino Radović i dodaje da je to svakako dijelom rezultat ovih demografskih mjera.

No, kako dodaje, potpore su tek dio »vjetra u leđa« roditeljima, potreban je čitav paket koji uključuje i besplatan vrtić, i stipendije, i sufinanciranje troškova tijekom obrazovanja, ali i pomoć pri mogućnostima prvog zaposlenja.

Iznosi variraju

– Sama potpora nije dostatna, svakako bi država trebala više poduzimati po pitanju demografije, pogotovo ako uzmemo u obzir posljednji popis stanovništva. Puno toga ostaje na jedinicama lokalne samouprave, mi se trudimo pomoći koliko god možemo, zaključuje Radović.

Nadalje, na listi općina s najizdašnijim potporama za peto dijete su i Pašman (14.000 eura), Bol (12.000 eura), Biograd na Moru (11.000 eura), Imotski i Novska (10.000 eura), Blato, Stari Grad, Povljana i Preko (od 9.000 do 8.000 eura).

Iako iznosi potpora variraju, jasno je da mnoge lokalne zajednice, neovisno o svojoj gospodarskoj razvijenosti, ulažu znatne napore kako bi potaknule natalitet i olakšale roditeljima odgoj djece. Najizdašniji među njima, poput Vira, Imotskoga, Novske i Sali, postavljaju zaista visoke standarde u demografskim mjerama na lokalnoj razini.

Unatoč pozitivnim primjerima, još uvijek ima općina i županija koje ne isplaćuju novčane potpore za novorođenčad. Među njima je šest općina (Donji Vidovec, Kotoriba, Mala Subotica, Orehovica, Peteranec i Petrijanec) i čak 12 županija, uključujući Istarsku, Primorsko-goransku, Međimursku i Varaždinsku…

(Ne)plaćanje vrtića

Od svih jedinica koje su odgovorile na upitnik, njih 46 ima besplatan dječji vrtić. Riječ je uglavnom o manjim općinama, ali i nekim većim gradovima poput Velike Gorice, Slavonskog Broda, Siska, Jastrebarskog i Svete Nedelje. Među onima s besplatnim vrtićem su i Biograd na Moru, Cres, Umag, Sinj, Ploče, Vir, Vrlika, Magadenovac i drugi.

S druge strane, najskuplji vrtić u Hrvatskoj imaju roditelji u općini Sibinj, iznosi 226 eura za prvo dijete i 169 eura za drugo. Slijede Gorjani (196 eura i 159 eura) i Radoboj (178 eura i 135 eura).

Veliki gradovi poput Osijeka, Splita i Rijeke imaju znatno pristupačnije cijene, u Osijeku roditelji plaćaju 84 eura za prvo i 76 za drugo dijete, u Splitu 80 i 56, a u Rijeci 70 i 49 eura. Podaci za Grad Zagreb nisu objavljeni u izvješću.

Foto: Pixabay