Tomislav Karamarko prisjetio seosnivanja specijalna jedinica policije Alfa, istaknuvši ključnu ulogu koju je imala u ranim godinama hrvatske neovisnosti. U emotivnom osvrtu progovorio je o izazovima, ljudima koji su dali doprinos te važnosti te institucije za obranu i sigurnost države.
“Neka sjećanja blijede, odlaze i nestaju u prošlosti. Puno toga bilo je dobro i lijepo ali bilo je i ružnih trenutaka i događaja, za koje želimo da nestanu iz pamćenja.
Iskustvo i osjećaji vraćaju me u najljepše dane moje radne i životne priče, a to je vrijeme kad sam služio svojoj Domovini i ljudima kao pripadnik MUP-a, načelnik Policijske uprave Zagrebačke, pomoćnik ministra i kao ministar.
I upravo današnji dan, dan kad je 1991. godine osnovana specijalna jedinica policije Alfa, vraća me u ta vremena ponosa i slave.
Znam ih kroz tugu i suze za poginulim suborcima, držao sam govore na njihovim sahranama, gledao obitelji poginulih i shrvane Alfe. Nikada neću zaboraviti scenu kad su zamolili ljude sa lopatama, grobare, da se udalje… Svog poginulog suborca pokopali su svojim dlanovima. A znam ih i kroz suze radosnice u Bljesku i Oluji, nakon svega. Velika vremena – ostavila su tragove i ožiljke.
I što mi preostaje danas nego reći, pomalo sjetan – SRETAN VAM ROĐENDAN, ALFE!
Ponosan sam što sam vam bio načelnik. Koje li časti za mene… Želim vjerovati da će Hrvatska jednoga dana ipak biti onakva za kakvu ste se borili.
Sjetimo se naših poginulih prijatelja i pomolimo se za njih. SA NAMA SU”, ističe Tomislav Karamarko.
Podsjetimo, očetkom Domovinskog rata jedina legalna oružana snaga Hrvatske u stvaranju bile su snage Ministarstva unutarnjih poslova odnosno posebne jedinice policije. Osnutkom Zbora narodne garde počinje stvaranje Hrvatske vojske te u njega pristupa veliki broj ljudstva iz policijskih jedinica. Tako je Posebna jedinica policije Policijske uprave Zagreb koja je bila smještena na Tuškancu s kompletnim objektom i opremom prešla u sastav jedinica Zbora narodne garde.
Imajući to u vidu, kao i složenost sigurnosnog stanja u Hrvatskoj te kompliciranje sigurnosnog stanja u PU Zagreb, načelnik Odjela za poslove policije MUP-a RH Zdravko Seničnjak izdao je naredbu da se što hitnije formira posebna jedinica policije pri Policijskoj upravi Zagreb. Tako je na današnji dan, 23. srpnja 1991. godine, osnovana Specijalna jedinica policije “Alfa”, a istog dana Ministarstvu unutarnjih poslova poslan je dopis sa sto njezinih pripadnika koji su bili predvođeni zapovjednikom Vladimirom Faberom.
Jedinica je bila popunjena uglavnom dragovoljcima s područja PU Zagreb koji su pristupili MUP-u nakon prvih višestranačkih izbora u Hrvatskoj te onima koji su policijski posao obavljali i u starom sustavu. Vatreno krštenje jedinica je imala u kolovozu 1991. godine na Banovini gdje je kod Topuskog izgubio život prvi poginuli pripadnik “Alfi” Pero Perčević. Nakon toga uslijedile su bitke za vojarne, a “Alfe” su se posebno istaknule u osvajanju vojarne u Velikoj Buni kraj Velike Gorice. Prvi teren van matične Policijske uprave jedinica je imala početkom 1992. u zapadnoj Slavoniji nakon čega se tereni izmjenjuju jedan za drugim, piše HKM.
Specijalna jedinica policije “Alfa” bila je na većini hrvatskih ratišta, od Banovine preko Velebita do Dubrovnika, a dio pripadnika porijeklom iz BiH sudjelovao je u obrani Livna. Posebno zahtjevnu ulogu imala je u operaciji “Maslenica” 1993. godine. U njoj je nanijela znatne gubitke neprijatelju u zasjedi na cesti Sveti Rok – Mali Alan gdje je život položio njezin pripadnik Ivica Drmić. Iste godine “Alfe” sudjeluju u operaciji “Medački džep”, a zahtjevne zadaće “Alfe” su besprijekorno izvršile i u završnim operacijama “Bljesak” i “Oluja” u kojima se posebno iskazala i raketno-topnička bitnica ove postrojbe.
Valja napomenuti kako je jedinica od 1992. do 1996. uz zadaće na ratištima obavljala i redovne policijske zadaće boreći se protiv kriminala pomažući temeljnoj i kriminalističkoj policiji. Kroz njezin aktivni sastav prošlo je 369, a kroz pričuvni 454 pripadnika. Dvanaestorica pripadnika Specijalne jedinice policije “Alfa” položilo je svoj život na oltar Domovine.