Bivša premijerka Jadranka Kosor u Newsroomu je komentirala današnji stravičan napad na policajca na Markovom trgu te općenito pitanje sigurnosti i odgovornosti.
“Još od raketiranja Banskih dvora razmatrano je to pitanje sigurnosti”, rekla je Jadranka Kosor i dodala:
“Jedno vrijeme je na Trgu sv. Marka bilo i zabranjeno okupljanje. Posebno mi se uvijek činila problematična zgrada vlade jer, da biste ušli, ne morate se ni uspinjati. Nema nijedne barijere ili ograde, nego je i sama zgrada u razizemlju i praktički ne morate ni pet stepenica preskočiti, vi ste već u uredu premijera. To je sigurnosno dvobjeno i riskantno.”
Ističe da su to neki od razloga zašto se još prije više godina razmišljalo o projektu izmještanja vladinih institucija u poseban objekt. Međutim, došla je ekonomska kriza i od ideje se odustalo, a i činilo se da bi takva ideja naišla na dosta otpora u javnosti, rekla je Kosor za N1.
“Ova situacija danas pokazuje da se ozbiljno treba početi razmišljati o tome. Osim što je teško ranjen policajac, napadač je nakon toga bio u bijegu. Građani koji su mu pružali pomoć, i sami su bili u opasnosti jer se tad nije znalo gdje je taj čovjek s oružjem, hoće li se vratiti… Ovaj događaj šalje problematičnu poruku”, ističe bivša premijerka.
Na pitanje što se može učiniti, je li rješenje zatvaranje Gornjeg grada za promet i kakve su prakse u drugim zemljama, Kosor ističe da je i prethodni incident trebalo shvatiti ozbiljnije jer je mogao utjecati na tuđe odluke:
“O tome je trebalo donijeti brzu odluku nakon sramotnog iskrcavanja lubenica. Sramotno jer mogu tvrditi da je moguće da je taj incident, gdje je Sinčić jasno pokazao da je jednostavno doći pred zgradu Vlade, mogao biti okidač za nekoga tko je teško bolestan, ima PTSP. Kad sam radila kao ministrica branitelja, jasno je bilo propisano da se takve sitaucije ne smiju događati jer uvijek mogu potaknuti nekoga tko se osjeća loše, tko smatra da su za sva zla krive institucije. Sinčić je zadnji danas koji bi trebao bilo što reći jer je moguće da je ovaj incident bio okidač za ovog mladog čovjeka. Prometno zatvaranje Trga sv. Marka u eri u kojoj živimo, ne znači da mu je potreban automobil. Sve se to može obaviti pješice. S druge strane Trg sv. Marka je povijesna jezgra i turistička atrakcija.”
Nije htjela ulaziti u dublje analize napada budući da ni motivi još nisu poznati.
“Ako gledamo samo površinu, vidi se da je zabrinjavajuće i zastrašujuće da tako mladi ljudi budu tako radikalizirani, da gledaju život crno ili bijelo, da svrstavaju ljude na crnu i bijelu stranu. O tome treba voditi računa. Je li to možda i posljedica dugotrajne agonije u kojoj živimo, ograničenog kretanja, straha od gubitka posla i bolesti, moguće je, ali svaka radikalizacija može dovesti do tragičnih rezultata. Čula sam da je taj mladić dobio puno potpore na društvenim mrežama pod zadnjim statusom što je apsolutno jednako zastrašujuće. Moramo se zapitati gdje to živimo. U svijetu su takvi slučajevi svakodnevnica, ali u Hrvatskoj gdje nismo bili svjedoci takvih incidenata, koji se mogu podvesti pod napad na instituciju, to izaziva dodatnu tjeskobu. To pokazuje i da treba biti oprezan s čime se izlazi pred medije.”
Smatra da bi ovaj strašan događaj trebao bi biti poruka vodećim ljudima države, predsjedniku i premijeru da razmisle o međusobnoj komunikaciji: “Komunikacija među najodgovornijima za Hrvatsku je takva da ne širi spokojnost, osjećaj sigurnosti i mirnoće. Napetost među njima se može rezati nožem, osjeća se u svakoj drugoj izjavi, to međusobono nepoštivanje, to građani osjećaju.”
Foto: Edvard Šušak/Hina