Ruska državna televizija prikazuje ono što Kremlj želi da vidi ruski narod. Upravo zbog toga brojni analitičari gledaju rusku televiziju. Od početka ruske invazije na Ukrajinu, televizija se pokazala efikasnim oruđem za širenje propagande, a ono što govore neki od voditelja smatraju se indikacijom onog što Kremlj misli i planira. Najutjecajnija među njima je Olga Skabeyeva, a njezine posljednje izjave pokazuju na moguću promjenu politike, donosi Večernji list.
– Možda je vrijeme da priznamo da je ruska specijalna vojna operacija u Ukrajini završila u smislu da je počeo pravi rat, štoviše, Treći svjetski rat. Prisiljeni smo demilitarizirati ne samo Ukrajinu, nego i cijeli NATO – izjavila je na jednoj od najpopularnijih emisiji “60 minuta” na ruskoj televiziji Olga Skabeyeva.
Olga Skabeyeva poznata je i kao “glavna propagandistica”, “specijalna postrojba” ruske državne televizije i “željezna dama Putinove televizije”. Proteklih mjeseci ona je imala brojne žestoke izjave, među kojima se istaknula ona da je počeo Treći svjetski rat i da treba bombardirati Kijev. – Ona je čudovište – tvrdi analitičar ruskih medija Vasily Gatov za The Insider. Profesorica Sarah Oates tvrdi da izjave Olge Skabeyeve mogu pomoći u otkrivanju koliko daleko će Kremlj ići kako bi ostvario svoje ciljeve u Ukrajini.
– Propaganda nije baš korisna za otkrivanje istine, ali je nevjerojatno korisna za otkrivanje što Rusija želi učiniti – navodi Oates te ističe kako je referenca na “Treći svjetski rat” odstupanje od prethodnih opisa ruskog predsjednika Vladimira Putina i državnih medija kao “specijalne vojne operacije” za “denacizaciju Ukrajine”.
Ruski propagandisti rijetko odstupaju od scenarija pa tako Oates smatra da riječi ruske voditeljice nisu bile slučajne. – Ovaj trenutak pokazuje promjenu u državnoj retorici, jer je ona glasnogovornik države. Sve što ona kaže odražava službenu liniju Kremlja – navodi Oates.
Stručnjaci kažu da je Skabeyeva figura koja izaziva podjele u ruskom društvu. Iako je vrlo utjecajna među lojalnim gledateljima ruske državne televizije, mnogi Rusi, osobito oni mlađi koji svoje vijesti dobivaju iz različitih izvora, ne vole je i ne vjeruju joj.
Foto: Screenshot/Twitter