Ovo je već četvrti slučaj u kratkom vremenu da ljudi ozbiljno narušenog zdravlja i svijesti izazivaju incidente. Dvojice vremešnih muškaraca aktivirala su bombe dok je osumnjičeni obiteljski nasilnik pucao prema policiji. O svemu tome za Dnevnik N1 govorio je psihijatar Herman Vukušić.
Govoreći o mogućim okidačima ovakvog ponašanja psihijatar Herman Vukušić rekao je da za rastrojenu osobu okidač može biti svašta.
“Ovisi o težini njenog duševnog stanja, nisu te stvari rijetke. Za današnje hrvatsko društvo gdje je opća stopa nasilja u porastu, mislim da se radi o zakonu spojenih posuda – situacija u društvu gdje razni čimbenici, poput inflacije ili podijeljenosti, utječuna porast nasilja”, rekao je Vukušić.
MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI: Ljevičarsko “Novinarsko vijeće časti” Hrvatskog novinarskog društva kaznilo glavnog urednika Večernjeg lista zbog intervjua s poznatim filozofom
Na pitanje kako prepoznati probleme i mogu li se spriječiti posljedice ovakvih ispada, odgovara:
“Velika većina osoba koje rade ovakve situacije, poznata je psihijatrijskim i drugim službama. Već sam više puta govorio da psihijatrija i medicina trebaju imati puno slobodniju ulogu u iniciranju postupka prisilne hospitalizacije. Da je tome bilo tako, bile bi spašene mnoge žrtve nasilja.”
Smatra da mentalno zdravlje u Hrvatskoj nije tabu, ali podsjetio je na porazne podatke dobivene u istraživanju nakon pandemije, javlja N1.
MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI: Poznati informatički stručnjak: Policajac Marko Smažil koji je ubio Mihaelu Berak bio je loše obučen
“Nakon pandemije prof. Gordana Buljan Flander iznijela je zastrašujuće podatke da je spolno zlostavljanje djece za vrijeme pandemije u Zagrebu, a ispitano je preko 20.000 djece, poraslo za preko 60 posto. To nas mora zabrinuti. To treba riješiti sustav, a mislim da tu sustav šteka”, rekao je Vukušić.
Žrtvama nasilja poručuje da prijave policiji: “Žrtva nasilja je nekad štokholmski zarobljenik, od srama zbog toga što je postala žrtva nasilja ne želi priznati, najbolje se obratiti institucijama sustava, policiji, a onda postoji uhodani sistem koji samo treba malo doraditi da stvari budu puno bolje nego sada.”
Foto: Hina