Raspudić o predstavnicima nacionalnih manjina: Šačicom glasova ucjenjuju vladajuću većinu

Raspudić o predstavnicima nacionalnih manjina: Šačicom glasova ucjenjuju vladajuću većinu

Patriotizam nasuprot nacionalizmu tema je za koju su iz Petog dana povod pronašli u inauguracijskom govoru Zorana Milanovića. Druga tema bila je virus i mediji. Teme su komentirali Nino Raspudić, Petar Mitrikeski, Lana Bobić i Aleksandar Musić.

Voditeljica je pitala Mitrikeskog ima li u Hrvatskoj više patriota ili nacionalista, javlja Narod.hr.

„Ja mogu biti hrvatski domoljub, ali ne mogu biti hrvatski etnonacionalist, jer nisam Hrvat. Lojalan sam zemlji u kojoj živim i to je jedna vrsta političkog hrvatstva.“ – rekao je Mitrikeski.

„Ja tvrdim da je Hrvatska jedna od najdomoljubnijih nacija“ rekao je. „Ja imam takav osjećaj. Ja domoljublje karakteriziram jednim vrlo pozitivnim osjećajem.“ – rekao je Mitrikeski.

„Daleko od toga da je hrvatski nacionalizam organiziran. Da bi nacionalizam funkcionirao u smislu agresije, šovinizma, nametanja nečega, mora iza toga postojati organizirana struktura. Važna je institucija da bi stvar postala loša.“ – istaknuo je Mitrikeski.

Nacija je zamišljena zajednica, ali nije izmišljena zajednica, kako kaže Anderson. Dakle, mora postojati neka, dijelom etnička, dijelom zemljopisna osnova. Nacija se konstituira u razlici prema drugima.“ – ističe Raspudić.

Raspudić podsjeća kako Anderson ističe vjerske, jezične i geografske barijere prilikom stvaranja nacije.

„U ovom početnom smislu, gdje je nacionalizam nešto progresivno, što se bori protiv aristokracije, za prava i suverenitet naroda, on zaokružuje svoju misiju stvaranjem nacionalne države.“ – rekao je Raspudić dodajući da nakon stvaranja nacionalne države taj nacionalizam postaje izlišan i tada na scenu stupa patriotizam kao „kultiviranje pozitivnog osjećaja prema svome“. Zatim je nastavio:

„Kod nas je pojam nacionalizma opterećen situacijom da smo imali uvijek neke imperije – bilo Austro-Ugarsku, bilo Tursku, pa onda nakon Prvog svjetskog rata nismo dočekali da se stvori nacionalna država nego opet imamo Jugoslavije, kao neke nadnacionalne države, pa se onda priča raspadala 90-tih godina kroz etnonacionalizme. Tako da smo bili malo u povijesnom zaostatku oko te priče s problemom nacije i nacionalizma – danas je prava riječ suverenizam.“

„Mi imamo situaciju danas u Hrvatskoj da predstavnici manjina, u toj, kao nacionalističkoj, Hrvatskoj, koji su izabrani šačicom glasova ucjenjuju vladajuću većinu.“ – istaknuo je Raspudić.

Foto: N1