Andrej Plenković proglasio Hajdaša Dončića pomalo nestabilnom osobom koja loše reagira na stres: On ima neke neurotične naznake u svom nastupu

Andrej Plenković proglasio Hajdaša Dončića pomalo nestabilnom osobom koja loše reagira na stres: On ima neke neurotične naznake u svom nastupu

O izboru ustavnih sudaca i drugim aktualnim temama u godini koja je na izmaku, u središnjem Dnevniku HTV-a govorio je predsjednik Vlade Andrej Plenković. U Hrvatskom saboru su napokon izglasani ustavni suci. Plenković je rekao kako treba podsjetiti hrvatsku javnost da je redoviti izbor ustavnih sudaca padao baš u vrijeme parlamentarnih izbora.

MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI: NAJLJEKOVITIJE BILJKE NA SVIJETU: Ova blagotvorna biljka ubija depresiju, zacjeljuje rane, pomaže protiv bolova… Naravno, raste i u Hrvatskoj

Dodao je da je bilo normalno da se ustavnim sucima onda omogući produljenje mandata. Raspisan je javni poziv i obavljeni su razgovori s kandidatima.

Pregovori su obavljeni na vrijeme između parlamentarne većine i oporbe i to u srijedu. Zastupnici oporbe su taj dan digli ruke za svih deset kandidata.

– Onda smo vidjeli u četvrtak i petak neku salto mortale, još jednu blamažu SDP-a. Još jedno slijeđenje Milanovića. Potpuno nepotrebno su izazvali današnje glasovanje u subotu, kada i inače Sabor ne zasjeda. Ta je točka mogla biti izglasana i jučer. Prisega je mogla biti i jučer, naglasio je.

Rekao je da je to nezrelo i neodgovorno ponašanje SDP-a.

Bilo je i kadrovskih promjena u posljednji tren. Jesu li izabrani najbolji kandidati?

Plenković je naglasio kako se od HDZ-a nije mogla čuti ni riječ protiv nijednog kandidata koji su željeli biti ustavni sudac ili sutkinja.

– Od svih očekujemo da budu čuvari Ustava, rekao je.  

U Hrvatskom saboru jučer nije prošao SDP-ov prijedlog za opoziv Vlade. To je bio prvi politički obračun novog predsjednika SDP-a Siniše Hajdaš Dončića i predsjednika Vlade Andreja Plenkovića.

Plenković je kazao kako to nije prva inicijativa za opozivom, ali da je HDZ više pogodila “afera” s ministrom zdravstva Vilijem Berošom, nego inicijativa SDP-a.

Poručio je kako je cijela Vlada zgrožena s “aferom” Beroša, te da tijela kaznenog progona imaju bezrezervnu podršku u rasvjetljavanju te afere.

– Koraci koje samom poduzeli nakon što se dogodilo, to što se dogodilo, imenovali smo Irenu Hrstić da privremeno upravlja ministarstvom, sastanak užeg vodstva HDZ-a, sazvali sastanak parlamentarne većine, predložili doktoricu Hrstić za novu ministricu. Za nas je sada ova tema u sferi pravosuđa. A ministrica zdravstva ima za cilj revidirati sve moguće interventne nabave u bolničkom sustavu, koje se događaju na razini bolnica, Ksaver, tamo je Ministarstvo zdravstva i nikad ne dolaze na Vladu, poručio je.

To će biti prioriteti nove ministrice. Dodao je da je Vlada donijela odluku o povećanju plaća u zdravstvu.

– Stvorili smo preduvjete da situacija bude bolja, kazao je.

Plenković je naglasio kako je afera Beroš loša i zato je razumio inicijativu oporbe za opozivom Vlade, odnosno pokretanje inicijative radi vidljivosti oporbe.

– Ali sadržaj je katastrofa, izvedba na sjednici Sabora još gora, istaknuo je predsjednik Vlade.

Dodao je da je Siniša Hajdaš Dončić neprimjereno razgovarao sa zastupnicima, te da je Hrvatska previše politički polarizirana.

– On nažalost ima neke neurotične naznake u svom nastupu, što nije dobro za njega. Međutim, to je put, koji su oni odabrali i sreće u dijalogu nema, rekao je Plenković.

Podsjetimo, neuroticizam se smatra crtom osobnosti , to je karakteristika koja je kod osobe u velikoj mjeri biološki određena i relativno trajna. Generalno, osobe sa visokim neuroticizmom su zapravo manje tolerantne na stres. Kada su u stresnim situacijama one se destabiliziraju i reagiraju anksiozno, depresivno, razdražljivo, impulzivno, čak i agresivno (ako se visok neuroticizam javi sa visokom ekstraverzijom). Glavna odlika skupno uzeto je emocionalna nestabilnost, suprotno njima emocionalno stabilne osobe reagiraju sporije, blaže i brže se vraćaju u emocionalnu ravnotežu. Ono što je karakteristično za neuroticizam jeste da stupanj izraženosti ove crte ličnosti ima udjela u razvoju psihičkih poremećaja a pre svega anksioznih poremećaja i depresije.

Plenković je naglasio kako je projekcija Vlade da gospodarski rast u idućoj godini bude 3,6 ili 3, 7 posto.

Istaknuo je da Cipar i Hrvatska ovako snažno rastu. U I. kvartalu rast je bio četiri posto, II. kvartalu 3,5 posto, III. kvartalu 3,9 posto.

Prosjek Europske unije je jedan posto. A eurozone 0,8 ili 0,9 posto.

Plenković je rekao da je 2016. kazao kako treba osigurati političku stabilnost.

– Cilj je doći sa 62 posto od 2016. razvijenosti Europske unije, ovu godinu ćemo završiti na 77 ili 78, kraj mandata 2028. na 82 posto, poručio je Plenković.

– Zašto to uspijevamo? Jer rastemo brže nego drugi. Zaposlenost je veća za 310 000 ljudi.  Danas u prosincu mi ne možemo doći na nezaposlenost od 90 000 ljudi. Ona je 89 000 ljudi nas. Nezaposlenost je u prosjeku četiri ili pet posto, dodao je.

Poručio je da je proračun ambiciozan, socijalan, razvojan. 33 milijarde prihoda, a 37 milijardi rashoda. Investicije nikada nisu bile veće.

Plenković je komentirao najavljene prosvjede Sindikata. Istaknuo je kako Vlada radi svoj posao, a sindikati svoj.

Pozvao je sindikate da budu razumni.

– Vlada je učinila sve što je mogla, što se tiče inflacije, naglasio je. 

“Milanović vuče Hrvatsku pod ruske skute”

Plenković je kazao kako Vlada nije odustala od misije NSATU. Kada će biti glasanje? Dodao je da se još nisu stekli uvjeti za glasanje o toj misiju u Hrvatskoj saboru.

Rekao je da Milanović vuče Hrvatsku pod ruske skute, a oporba ga slijedi, primjerice jučer su opet kršili Ustav. 

Foto: Hina