Grad Delnice trenutačno u onim vitalnim dijelovima rada funkcionira, ali budućnost je potpuno neizvjesna, govori gradonačelnik Ivica Knežević koji na zamolbu da nam predstavi trenutačnu sliku života u najvećoj goranskoj sredini kaže:
– Gotovo cjelokupno poduzetništvo jako je pogođen ovom krizom. Dio je, zbog odluka nacionalnog Stožera Civilne zaštite, morao stati s radom, dio radi, ali u bitno otežanim uvjetima. Naravno da u takvim uvjetima od njih ne možemo tražiti redovno plaćanje njihovih obveza pa ćemo Gradskom vijeću na glasanje ponuditi odluke o oslobađanju ili odgodi plaćanja dijela njihovih obveza. To će se, naravno, odraziti i na priliv u naš proračun. Mi smo u ožujku – a kriza je odlukom o obustavi rada niza poslovnih subjekata, počela 19. ožujka – imali niz problema za redovnu isplatu plaća svim korisnicima gradskog proračuna, od zaposlenih u gradskoj upravi, gradskim poduzećima pa preko knjižnice do vatrogasaca. Uspjeli smo ožujak »zatvoriti« i osigurati potrebnu količinu sredstava, ali što će biti s ovim mjesecom potpuna je nepoznanica. Naime, zbog nedostatka poreznih prihoda količina priliva u proračun toliko je mala da upitno postaje hoćemo li moći isplatiti ne umanjenje, već bilo kakve plaće. Konkretno, u trenutku dok razgovaramo nama je dnevni prihod u posljednja dva-tri dana od 3 do 5 tisuća kuna. Mjesečno je to oko 100.000 kuna, možda malo više. A samo za plaće treba nam – 650.000 kuna! O drugim troškovima ne treba ni govoriti. Imamo komunalno poduzeće koje radi i ima troškove, imamo troškove vezane uz javnu rasvjetu, odvoz otpada, vodu… Kako to platiti?, pita se delnički gradonačelnik, javlja Novi list.
– Mislim da su u sličnom položaju i sve druge lokalne samouprave u Hrvatskoj – jer, ako silom zakona i stanja oslobađamo poduzetništvo od plaćanje komunalne naknade, mi dolazimo u situaciju da naš proračun ovisi o umirovljenicima i radnicima koji dobivaju plaću. A to je nedovoljno i nastavi li se ova kriza još dva-tri mjeseca, strah me je da će najveći dio hrvatskih lokalnih samouprava doći do ruba opstanka. Nedvojbeno je, dakle, da ćemo morati smanjiti plaće i uskoro ćemo o tome razgovarati sa sindikatom. No, pitanje je hoćemo li, i uz to smanjenje, uopće moći isplatiti barem nešto od plaće. Naravno, o regresima za godišnji odmor ili uskrsnici sada ne treba ni sanjati, niti ih je realno očekivati, a bilo bi lijepo i divno kad bi mogli isplatiti božićnicu, govori gradonačelnik Knežević po čijem mišljenju će, ne dođe li u roku od nekoliko mjeseci do kraja krize, jedini izlaz biti zaduživanje lokalnih samouprava kod HBOR-a ili neke druge banke. No, i u ovako iznimno teškim vremenima, ističe Knežević, oni najbitniji projekti moraju biti nastavljeni.