Bivši glavni urednik Večernjeg lista Branko Tuđen analizira tjedan “snažnih verbalnih naboja oko Jasenovca i Bleiburga”. Piše o desničarskim i ljevičarskim okruglim stolovima. Njegovu analizu prenosimo u cijelosti.
“Nastavljaju se prijepori oko dviju najbolnijih točaka hrvatske povijesti, Jasenovca i Bleiburga. Danas je u KICU u Preradovićevoj održan okrugli stol desetak stručnih osoba za stolom i posjetitelja u dvorani kojih je bilo oko 30. Konferenciju je organizirala Documenta, centar za suočavanje s prošlošću, pod naslovom “Transformacija memorijalnih muzeja u 21. stoljeću: Jasenovac u kontekstu globalizacije kulture sjećanja.” Nastup prof. Hrvoja Klasića sa Filozofskog fakulteta i danas najeksploatiranijeg povjesničara, dr. Ognjena Krausa, poznatog židovskog aktiviste, jedna izjava Nataše Mataušić, povjesničarke i kustosice, te verbalni duel između Igora Vukića (bio je među posjetiteljima) i Milana Radanovića, arhiviste Srba u Hrvatskoj, predstavljalo je nešto više od uobičajenoga.
MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI: Mirjana Hrga: Nemam djecu, ali imam pitanja. Zašto se skrivaju imena roditelja problematičnog učenika koji maltretira cijeli razred?
U utorak i srijedu održat će se u dvorani Hrvatske matice iseljenika simpozij pod naslovom “Kultura sjećanja na ratne i poratne žrtve Bleirbuške tragedije i Križnog put hrvatskog naroda.” Organizatori su Fakultet hrvatskih studija, Počasni bleiburški vod i hrvatska matica iseljenika. Pokrovitelj je Hrvatski sabor, a supokrovitelji Hrvatska biskupska konferencija i Ministarstvo hrvatskih branitelja. Simpozij ima velike pretenzije, ali ipak s određenom dozom sektaštva, kao što je uostalom bio i ovaj današnji ljevičarski skup u KIC-u. Najavljeni su svećenik Kutleša, dr Hasanbegović, dr. Šumanović, dr. Jurković, dr. Smiljanić, Bože Vukušić i kao šlag na tortu beogradski historičari desne orijentacije dr. Srđan Cvetković i dr. Bojan Dimitrijević, te Slovenac dr. Mitja Ferenc. Da se pojavi dr. Klasić, ili beogradska profesorica dr. Dubravka Stojanović, tek tada bi to bilo zanimljivo sučeljavanje, kao i da je Vukušić došao u KIC. Vukić je došao. To je onaj negdašnji novinar Novog lista i još nekih koji tvrdi da je Jasenovac bio radni logor, a ne masovno stratište i ljevica je posebno osjetljiva na njega.
U četvrtak završava Malićeva serija Partija posljednjom petom epizodom “Čuvari tajni”. Klasić se kritički osvrnuo na seriju iako to nije učinio izrijekom. Kazao je: “Ide se u smjeru da su svi isti.” Klasić nije ostao do kraja konferencije, ali je dospio reći kako su povijesna sučeljavanja proizvela političke probleme. Brojke ubijenih se koriste u nacionalističke svrhe. I za reviziju odnosa prema NDH.
MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI: Thomas Bauer tvrdi: Tomašević i njegovi možemovci namjerno stvaraju prometne gužve po Zagrebu. Njima su vozači automobila neprijatelji
Potom je Ognjen Kraus u razgovoru s moderatoricom Vesnom Teršelić ustvrdio kako je za vrijeme NDH počinjen genocid nad Srbima. Ne samo zločin. Paradoksalno je kako se sve to razvija. NDH se ne može obraniti ni oprati od rasnih zakona, terora nad Srbima i slanja ljudi na istočni front, te činjenice o najavi rata Velikoj Britaniji i SAD 1941. Ali je karakteristično nešto drugo. Dugo je vladao srpski mit o 700 tisuća, a vjerojatno i više od milijuna usmrćenih Srba samo u Jasenovcu. I zbog toga su Hrvati cijelo vrijeme poslije Drugog svjetskog rata bili u neku ruku sumnjivi i pod prismotrom, jer da im je u genima zločin, a posebno je do apsurda dovedena činjenica da su i vodeći hrvatski komunisti bili pod paskom. Izmišljene brojke pojačavale su uvjerenje o kolektivnoj krivnji Hrvata. Bakarić se tek 8. ožujka 1964. “usudio” dati izjavu beogradskom tjedniku NIN-u u kojoj kaže da su neki odnosi u Jugoslaviji slični odnosima u vrijeme režima Pere Živkovića. Drugi put je iznenadio javnost 24. ožujka 1966. izjavom na beogradskoj televiziji u kojoj se zauzima za federiranje federacije. Kraus cifru o najmanje 700 tisuća samo u Jasenovcu danas nije spomenuo. Čak ni državne potrebe za ratnim reparacijama. Ali genocid jest. Nije spominjao ni uzroke ni posljedice te krivotvorene brojke. No, kroz današnju konferenciju kao da se provlačilo pitanje “kakvu formu dati zločinima poslije Oluje”?
Kao novinar Večernjeg lista izvještavao sam s dva karakteristična skupa poslije kojih se jasno vidjelo da preuveličavanje i zloupotrebljavanje jasenovačkih brojki neće pojačati “hrvatsku šutnju” i samo će ubrzati raspad Jugoslavije.
MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI: Mirjana Hrga: Nemam djecu, ali imam pitanja. Zašto se skrivaju imena roditelja problematičnog učenika koji maltretira cijeli razred?
U Beogradu u Srpskoj akademiji održan je 21. i 22. studenog 1988. naučni skup pod naslovom “Jasenovac 1948. -1988.” Predsjedatelj i uvodničar bio je Vladimir Dedijer, čuveni pisac poznatih knjiga o Titu. Dedijer je u uvodu oštro napao hrvatske komuniste Ivana Stevu Krajačića i Josipa Vrhovca, tada člana Predsjedništva SFRJ, kao sumnjive i strane agente. Milan Bulajić, pisac knjiga o Jasenovcu, je govorio o “zabetoniranim jamama” punim ubijenih Srba! Bilo je to dva dana poslije završnoga mitinga antibirokratske revolucije na Ušću u Beogradu pred milijun ljudi, koji sam gledao iz neposredne blizine i koji je pozivao na rušenje ustavnog poretka SFRJ. Učinilo mi se kako su ta dva skupa koordinirana, što su kasniji događaji potvrdili.
U Jasenovcu je 25. listopada 1989. počeo trodnevni znanstveni skup “Stradanje Jugoslavena u Drugom svjetskom ratu” koji je završio velikom svađom između dr. Ljube Bobana, najpoznatijeg hrvatskog povjesničara toga doba i Milana Bulajića koji je inzistirao na brojci od 700 tisuća ubijenih. Da bi pojačao dojam Bulajić je uveo svoga sarajevskoga pulena Radomira Bulatovića koji je ustvrdio da je u Jasenovcu ubijeno točno 1.110.929 Srba!
Mediji su to prenosili. Šest mjeseci kasnije održani su prvi višestranački izbori u Hrvatskoj. Nije bilo previše sumnje tko će ih dobiti”, ističe Branko Tuđen.
Naslovna fotografija: Ognjen Kraus
Foto: Hina