Teleskop je u posjedu dopisa u kojemu se Družba “Braća Hrvatskog Zmaja” žali na ministricu kulture Ninu Obuljen Koržinek koja nije željela financirati nijedan njihov projekt vezan uz proslavu 1100. godišnjice krunidbe kralja Tomislava. Družba planira realizirati čak 61 projekt, ali bez ikakve potpore Ministarstva kulture. Dopis Družbe “Braća Hrvatskog Zmaja” prenosimo u cijelosti.
“Družba „Braća Hrvatskoga Zmaja“ jedna je od najstarijih hrvatskih kulturnih udruga, osnovana prije 120 godina (1905. godine), koja djeluje na području očuvanja kulturne i povijesne baštine, njegovanju i promicanju hrvatskoga identiteta, proučavanju povijesti hrvatskoga naroda, oživljavanju uspomena na slavne i važne događaje iz hrvatske prošlosti te na znamenite Hrvate. Sjedište Družbe „Braća Hrvatskoga Zmaja“ nalazi se u Kuli nad Kamenitim vratima u Zagrebu, u kome je Družba početkom 20. stoljeća osnovala tri važne kulturne institucije: Gradsku knjižnicu, Gradski arhiv i Gradski muzej. Družba je bila prva kulturna udruga koju su vlasti jugoslavenskoga komunističkog režima zabranile i raspustile 1946. godine te konfiscirale njezinu pokretnu i nepokretnu imovinu. Družba je obnovljena u Zagrebu 1990. godine. Članovi Družbe istaknute su osobe iz javnog i društvenog života Hrvatske, a među povijesno važnim osobama ističu se: blaženi Alojzije kardinal Stepinac, Zmaj od Bakačeve kule, Franjo kardinal Kuharić, Zmaj Kaptolski III., dr. Franjo Tuđman, Zmaj od Hrvatske, prof. Antun Bauer, Robert Frangeš Mihanović, Vjekoslav Heinzel, dr. Franjo Bučar, Oton Iveković, Ivo Kerdić, Vjekoslav Klaić, Oton Kučera, Vladimir Mažuranić, Ivo Pilar, markiza Marija Ružička Strozzi, Mirko Seljan, Ante Trumbić, barun Ljudevit Vranyczany-Dobrinović, Ivan pl. Zajc, Otto von Habsburg-Lothringen itd.
Družba „Braća Hrvatskoga Zmaja“ bila je prije 100 godina pokretač obilježavanja velike svehrvatske milenijske obljetnice povodom 1000 godina Hrvatskoga Kraljevstva (1925. godine), kao što je Družba, zajedno s Maticom hrvatskom, ponovno pokretač obilježavanja 1100. obljetnice Hrvatskoga Kraljevstva ove 2025. godine. Naime, 10. saziv Hrvatskoga sabora je 14. ožujka 2024. godine (slučajno, ali simbolično baš na Dan hrvatske himne „Lijepa naša domovino“), upravo na inicijativu Družbe „Braća Hrvatskoga Zmaja“ i Matice hrvatske, jednoglasno prihvatio prijedlog da se 2025. godina proglasi „Godinom obilježavanja 1100. obljetnice Hrvatskoga Kraljevstva“.
Družba „Braća Hrvatskoga Zmaja“, kao i prije 100 godina, pripremila je vrlo bogat program obilježavanja 1100. obljetnice Hrvatskoga Kraljevstva, što je vidljivo na službenoj mrežnoj stranici Družbe posvećenoj ovoj obljetnici: https://1100.dbhz.hr/. Trenutačno Družba planira realizirati čak 61 vrijedan projekt. S vrijednošću i važnošću projekata Družbe na više se mjesta ponosi čak i Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske u svojem priopćenju objavljenom 2. siječnja 2025. godine na mrežnoj stranici Ministarstva, pri čemu na kraju priopćenja čak stavljaju i poveznicu prema svim projektima Družbe, iz čega bi neupućeni čitatelj mogao zaključiti da se (svi) projekti Družbe (su)financiraju iz Državnoga proračuna RH. Međutim, stvarnost je potpuno drugačija. Družba „Braća Hrvatskoga Zmaja“ sve projekte realizira bez ikakve potpore države, isključivo kroz donacije.
Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske raspisalo je 11. veljače 2025. godine Javni poziv za obilježavanje 1100. obljetnice Hrvatskog Kraljevstva u 2025. godini, s ciljem poticanja programa koji promiču povijesnu, kulturnu i umjetničku baštinu povezanu s obilježavanjem 1100. obljetnice Hrvatskoga Kraljevstva. Rok za prijave programa na spomenuti Javni poziv bio je 28. veljače 2025. godine (samo 14 radnih dana).

Iako je Družba „Braća Hrvatskoga Zmaja“ uvjerena da će sve navedene projekte uspjeti realizirati bez i jednog eurocenta iz Državnoga proračuna Republike Hrvatske, isključivo putem donacija dobrotvora iz Hrvatske i inozemstva, Družba je ipak odlučila prijaviti nekoliko svojih projekata na spomenuti Javni poziv Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske, kako bi se relaksirao interni pritisak unutar Družbe prema traženju donatora. U tom smislu Družba je prijavila sedam vrijednih projekata, pri čemu je svih sedam projekata vrlo čvrsto povezano s temom 1100. obljetnice Hrvatskoga Kraljevstva te su svi projekti koncipirani tako da ostanu trajna kulturna i povijesna vrijednost generacijama Hrvata koje će doći iza nas, a na diku, čast i ponos ovodobne generacije Hrvata, kao što se i mi danas ponosimo brojnim spomen-obilježjima, ali i velebnim publikacijama, koje su ostvarili naši predšasnici 1925. godine.
Dana 26. ožujka 2025. godine, Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske objavilo je na svojim mrežnim stranicama rezultate Javnog poziva za obilježavanje 1100. obljetnice Hrvatskog Kraljevstva u 2025. godini, prema kojima je odbijeno za financiranje svih sedam projekata koje je prijavila Družba „Braća Hrvatskoga Zmaja“. Popis odbijenih projekata je sljedeći:
- Obnova obeliska / starog spomenika kralju Tomislavu u Požegi; traženi iznos: 15.900 eura;
- Proslava 1100. godišnjice Hrvatskoga Kraljevstva u Osijeku; traženi iznos: 40.000 eura;
- Obnova spomenika kralju Tomislavu u parku Starog grada Ozlja; traženi iznos: 11.000 eura;
- Izrada replike Kerdićevog sokola iz 1925. godine; traženi iznos: 85.000 eura;
- Izrada spomenice zaslužnih Hrvata 1925. – 2025.; traženi iznos: 15.000 eura;
- Simpozij i knjiga o doprinosu Marije Kumičić proslavi 1000. obljetnice kralja Tomislava; traženi iznos: 2.000 eura;
- Hologramska kruna: Digitalni tron kralja Tomislava; traženi iznos: 1.200.000 eura.
Družba „Braća Hrvatskoga Zmaja“ u nevjerici je primila informaciju da su odbijeni baš svi projekti koje je Družba prijavila, posebice ako se u obzir uzmu informacije koje su prethodno navedene, činjenicu da su neke projektne prijave pisale posebne lokalne razvojne agencije, da neki projekti sadrže skupu projektnu arhitektonsku dokumentaciju koja je bila sastavnim dijelom obrazloženja projekta, a da su neki projekti simboličnog (smiješnog) iznosa financiranja, ali iznimno trajnog i vrijednog doprinosa. Premda je moguće uložiti prigovor na ovakvu odluku ministrice kulture i medija dr. sc. Nine Obuljen Koržinek, Družba „Braća Hrvatskoga Zmaja“ ražalošćena ovakvim maćehinskim odnosom, izvješćuje hrvatsku javnost, sve svoje članove, prijatelje i podupiratelje, da neće uložiti prigovor za niti jedan od sedam odbijenih programa/projekata.
Družba „Braća Hrvatskoga Zmaja“ poziva sve domoljube i dobrotvore da putem uplata donacija pomognu u realizaciji ne samo gore navedenih sedam odbijenih projekata, nego i svih naših (za sada) više od 60 projekata kojima obilježavamo ovu generacijski jedinstvenu i toliko značajnu 1100. obljetnicu Hrvatskoga Kraljevstva. Podaci za uplatu donacija nalaze se niže dolje.
Družba „Braća Hrvatskoga Zmaja“ zbunjena je činjenicom da bez Družbe ova godina ne bi ni bila proglašena „Godinom obilježavanja 1100. obljetnice Hrvatskoga Kraljevstva“, a da bi potom svih sedam prijavljenih projekata Družbe, koji imaju trajnu kulturnu i povijesnu vrijednost za Hrvatsku, bili u cijelosti odbijeni, bez ikakvog obrazloženja. Stoga Družba „Braća Hrvatskoga Zmaja“ unaprijed zahvaljuje svima koji će svojim doprinosom i donacijama pomoći aktivnosti i projekte Družbe „Braća Hrvatskoga Zmaja“, čime ćemo zajednički dati trajan spomen hrvatskoj povijesti i opstojnosti na ovome tlu”, stoji u dopisu.