Dijana Bojčeta Markoja, direktorica Udruge društava za upravljanje mirovinskim fondovima, gostovala je u Dnevniku HTV-a te govorila o štednji i mirovinskim stupovima. Podaci pokazuju da i dalje velika većina umirovljenika svoju kapitaliziranu štednju iz drugog stupa prebacuje u prvi jer im je povoljnija mirovina iz jednog stupa, tj. onog generacijske solidarnosti. Mirovina iz dva stupa isplati se uglavnom onima s velikim plaćama jer su uštedjeli znatan iznos. Prošle je godine takvu kombiniranu mirovinu izabralo 21 posto novih umirovljenika. Od ove godine na snazi su još neke zakonske izmjene, a tiču se prije svega novozaposlenih i onih koji će uskoro podnijeti zahtjev za mirovinu, javlja HRT. Dijana Bojčeta Markoja je rekla kako je prošla godina bila rekordna za obvezne mirovinske fondove.
MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI: Na prvoj crti: Ministar obrane Anušić objavio svoje fotke iz akcije Maslenica. Što bi Plenković i Milanović dali da imaju nešto slično?
– Hrvatski obvezni mirovinski fondovi ostvarili su dvoznamenkasti prinos. U najpropulzivnijoj kategoriji A ide gotovo do 15 posto. U kategoriji B gdje se nalazi najviše hrvatskih građana, prinos je iznad 10 posto. Za člana koji štedi u drugom mirovinskom stupu od prvog dana do danas, poslodavac je za njega uplatio oko 13 tisuća eura. Mirovinski fondovi su svojim radom taj iznos oplemenili sa svojih dodatnih 9 tisuća eura. Tako da dolazimo do stanja od 23 tisuće eura na računima građana koji imaju prosječnu plaću i nalaze se u kategoriji B. Imovina pod upravljanjem obveznih mirovinskih fondova u ovom trenutku iznosi više od 20 milijardi eura, rekla je. O učinkovitosti drugog mirovinskog stupa, kaže Bojčeta Markoja, može se govoriti kad zaokružimo čitav radni vijek.
MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI: VRIJEME RADI ZA GAZDU: Državno odvjetništvo mora brzo djelovati
– Drugi čimbenik je dodatak od 27 posto. Do ove mini reforme 27 posto bilo je samo za mirovine iz međugeneracijske solidarnosti. S ovom mirovinskom reformom od 1.1., 27 posto dodjeljuje se i dvostupnim mirovinama. Do sada je dodatak iznosio 20,75 posto. Dvostupne mirovine postaju itekako konkurentne i isplative velikoj većini građana. One rastu do 7 postotnih poena, rekla je.
Svaka takva odluka koja diverzificira ulaganja, a time donosi i dobre prinose, povećava mirovine, dobrodošla je. Ulagat će se u imovinu koja može donijeti visoke prinose, ali nosi i veći rizik. Nema mogućnosti za manipulacije, zaključila je.
Direktorica Dijana Bojčeta Markoja zapravo obmanjuje javnost jer je svima jasno da je drugi stup u velikoj većini slučajeva neisplativ. Koristi imaju samo direktori koji upravljaju fondovima i uzimaju “masne provizije” i direktorica Bojčeta Mrkoja koja zbog svojih interesa obmanjuje javnost.
Na slici: Dijana Bojčeta MarkojaFoto: Screenshot HRT