Dobili licencu: Medicinski potpomognuta oplodnja sada i u Rijeci, nema liste čekanja – i to nije sve

Dobili licencu: Medicinski potpomognuta oplodnja sada i u Rijeci, nema liste čekanja – i to nije sve

U novoj bolnici za ženu i dijete na Sušaku nedavno su se počeli izvoditi postupci medicinski potpomognute oplodnje (MPO), nakon što je Klinički bolnički centar Rijeka zadovoljio sve sigurnosno-tehničke i kvalitativne zahtjeve te je sukladno zakonu izdana pravovaljana dozvola za rad laboratorija.

U riječkoj bolnici napominju kako se djelatnost MPO tijekom cijelog prethodnog perioda osiguravala u punom opsegu kroz kapacitete KBC-a Rijeka i ugovornu suradnju s kliničkim ustanovama u Zagrebu.

Neočekivana situacija

– Do dobivanja licence, Zavod za humanu reprodukciju radio je u svim područjima s iznimkom laboratorija za medicinsku oplodnju, tj. u Zavodu se obavljala kompletna dijagnostika u ambulanti za obradu neplodnosti, ambulanti za obradu sjemena, ambulanti za folikulometriju te u ambulanti za ginekološku endokrinologiju, prenosi Novi list.

Također, u Zavodu za humanu reprodukciju obavljali su se i kirurški zahvati nužni u sklopu obrade neplodnih parova (dijagnostička laparoskopija, histeroskopije).

Laboratorij za medicinsku oplodnju je do pune funkcije dijelio tek mali dio neisporučene opreme jer je u završnoj fazi opremanja strana tvrtka odustala od isporuke opreme, a to je bila neočekivana situacija izvan našeg utjecaja.

Stoga smo bili prisiljeni provesti ponovni postupak javne nabave, a po prispijeću iste, učiniti i nužne postupke instaliranja, kalibriranja i validiranja.

Sve potrebne medicinske usluge pacijenticama u procesu medicinski pomognute oplodnje bile su osigurane u punom opsegu temeljem ugovora KBC-a Rijeka sa suradnom ustanovom KBC-om Sestre milosrdnice u Zagrebu u kojoj su pacijentice iz Primorsko-goranske, Ličko-senjske i Istarske županije mogle ostvariti svoje pravo na tu medicinsku uslugu.

Također, KBC Rijeka sklopio je ugovor s tvrtkom ovlaštenom za prijenos biološkog materijala te je po ispunjenim uvjetima na zahtjev pacijentica u punom iznosu snosio troškove usluge prijenosa materijala u drugu ustanovu, objašnjavaju u KBC-u Rijeka.

Pozitivni ishod

Dodaju i kako je rad na Zavodu za humanu reprodukciju, a posebno u dijelu laboratorija za medicinsku oplodnju, vrlo je specifičan, sofisticiran i poseban, i to ne samo u tehničkom smislu, već i u emocionalnom i etičkom smislu budući da se radi o posebnim uvjetima rada i o posebnim životnim situacijama.

Kao i cijeli kompleks nove bolnice, Zavod za humanu reprodukciju je opremljen najmodernijom i sofisticiranom opremom koja olakšava rad osoblju i pristup pacijenticama.

U KBC-u Rijeka vjeruju kako sam rad, ali i boravak pacijentica u novom bolničkom kompleksu uza sve dodatne pogodnosti može utjecati na porast stope pozitivnih ishoda.

– Stvarni broj parova koji su u postupcima medicinski pomognute oplodnje sudjelovali jednom ili više puta kreće se od 285 do 310 godišnje za prethodno razdoblje, a dvije trećine naših pacijentica su u dobi preko 35 godina.

Iako su predmnijevani demografski podaci u padu, i u ovom trenutku nam je nepoznato koliko pacijentica će se obratiti našoj ustanovi za postupak pomognute oplodnje u narednim godinama te očekujemo da će novi prostori, u cijelosti prilagođeni potrebama parova i pacijentica u izuzetno osjetljivom trenutku života, kao i mogućnost korištenja najmodernije, visoko sofisticirane opreme, privući zainteresirane iz drugih krajeva Hrvatske, poručuju u riječkoj bolnici.

Nema liste čekanja

U KBC-u Rijeka nema liste čekanja na postupke medicinski pomognute oplodnje, a sama uspješnost postupaka medicinski pomognute oplodnje temeljno ovisi o životnoj dobi i lošija je nakon 35. godine života.

Također, ovisi i o stanju koje je izazvalo neplodnost, kao i o mogućnostima liječenja, o metodi koja se koristi u postupcima te tretira li se samo jednog partnera ili oboje.

Foto: Pixabay