Ako postoji nešto što povezuje ljude širom svijeta, to su zubi – svi ih imamo (barem većinu), svi ih moramo održavati, ali način na koji se o njima brinemo razlikuje se ovisno o kojoj strani Atlantika se nalazimo. U Americi, hollywodski osmijeh često je statusni simbol i nosi cijenu koja može konkurirati kupnji automobila, dok u Europi, pristup dentalnoj zaštiti izgleda manje sjajno, ali puno povoljnije. Dakle, želite li blistav osmijeh? Pa, ovisno o tome gdje se nalazite, možda ćete morati birati između putovanja na luksuzni odmor ili popravka zuba.
Šalu na stranu, ono što često nedovoljno ističemo je koliko je primarna dentalna zaštita ključna komponenta općeg zdravstvenog sustava, a njezina kvaliteta i dostupnost značajno se razlikuju u različitim dijelovima svijeta. Primarna dentalna zaštita obuhvaća osnovnu i temeljnu stomatološku njegu koja uključuje preventivne usluge, kao što su redoviti pregledi, čišćenje zuba, popravci karijesa i edukacija o oralnom zdravlju. Iako bi važnost oralnog zdravlja trebala biti jednaka diljem svijeta, pristupi i sustavi dentalne zaštite razlikuju se između zemalja i regija. Amerika i Europa, kao dva velika i razvijena tržišta, koja je uvijek zanimljivo uspoređivati, imaju specifične pristupe u organizaciji dentalne skrbi, financiranju usluga i pristupu pacijenata. Ove razlike nisu samo vezane za kvalitetu skrbi, već i za strukturu sustava, cijene usluga, te pristup prevenciji i obrazovanju o oralnom zdravlju.
Struktura zdravstvenih sustava
Jedna od glavnih razlika između dentalne zaštite u Americi i Europi leži u strukturi zdravstvenih sustava. U Sjedinjenim Američkim Državama zdravstveni sustav je uglavnom privatiziran, a dentalne usluge se najčešće financiraju iz privatnih izvora, bilo putem izravnog plaćanja ili privatnog zdravstvenog osiguranja. Dentalno osiguranje nije dio obveznog zdravstvenog osiguranja i mnogi Amerikanci nemaju pristup povoljnim stomatološkim uslugama ako ne posjeduju privatno osiguranje.
Suprotno tome, većina europskih zemalja ima univerzalne zdravstvene sustave koji uključuju dentalnu zaštitu, barem na osnovnoj razini. Zemlje poput Švedske, Ujedinjenog Kraljevstva, Francuske i Njemačke osiguravaju da većina stomatoloških usluga bude dostupna kroz javni sustav ili uz djelomično financiranje pacijenata. Međutim, postoji i razlika između zemalja s obzirom na to koliko su dentalne usluge pokrivene javnim osiguranjem. Na primjer, u Ujedinjenom Kraljevstvu većina osnovnih dentalnih usluga pokriva se kroz Nacionalnu zdravstvenu službu (NHS), dok su u nekim drugim zemljama, poput Španjolske ili Italije, mnoge usluge još uvijek plaćene iz vlastitog džepa.
Financiranje dentalne skrbi
Financijski aspekti dentalne skrbi čine značajnu razliku između Amerike i Europe. U Americi je privatno zdravstveno osiguranje glavni način financiranja stomatološke skrbi. Međutim, čak i s osiguranjem, pacijenti često moraju snositi značajne troškove iz vlastitog džepa, s visokim premijama, i ograničenjima pokrivenosti. To znači da su složeniji zahvati, poput implantata ili protetskih rješenja, izuzetno skupi i često nedostupni za osobe skromnijih platežnih mogućnosti.
U Europi, model financiranja dentalne zaštite varira ovisno o zemlji, ali većina država osigurava osnovnu dentalnu skrb kroz javni zdravstveni sustav ili s djelomičnim sudjelovanjem pacijenata. Na primjer, u Švedskoj djeca do određene dobi imaju pravo na besplatnu dentalnu skrb, dok odrasli mogu ostvariti subvencije za određene stomatološke usluge. U Francuskoj, veliki dio osnovnih dentalnih tretmana pokriva državno osiguranje, dok u Njemačkoj postoji mješoviti sustav s javnim i privatnim osiguranjem. U nekim zemljama, poput Hrvatske, osnovne usluge su pokrivene za djecu i ranjive skupine, dok odrasli moraju plaćati određeni postotak iz vlastitog džepa.
Dostupnost usluga
Dostupnost stomatoloških usluga značajno varira između Amerike i Europe, a ove razlike posebno su izražene u ruralnim područjima. U Sjedinjenim Američkim Državama, pristup stomatološkim uslugama može biti ograničen u manjim zajednicama, osobito u područjima s niskim prihodima gdje je broj stomatologa po glavi stanovnika nizak. Zbog visoke cijene dentalnih usluga, mnogi Amerikanci odgađaju ili potpuno izbjegavaju posjete stomatologu, što rezultira lošijim oralnim zdravljem u usporedbi s europskim stanovništvom.
U Europi, zahvaljujući sustavu univerzalne zdravstvene zaštite, stomatološke usluge su generalno dostupnije, iako se i ovdje mogu primijetiti razlike između urbanih i ruralnih sredina. U zemljama poput Švedske i Danske, sustavi su dobro organizirani i pacijenti imaju lak pristup stomatološkim uslugama, dok u nekim južnim ili istočnim europskim zemljama još uvijek postoje izazovi u dostupnosti, posebno u slabije razvijenim regijama.
Oralna prevencija i edukacija
Jedan od ključnih elemenata za održavanje dobrog oralnog zdravlja je prevencija. U Europi se veća pažnja posvećuje preventivnoj stomatologiji nego u Americi, posebno u sjevernim europskim zemljama. Švedska, Norveška i Finska provode opsežne programe oralne prevencije već u dječjoj dobi, gdje se djeca redovito educiraju o pravilnom održavanju oralne higijene, a redoviti preventivni pregledi su dio standardne zdravstvene zaštite. Ove zemlje bilježe niže stope karijesa kod djece i odraslih zahvaljujući ovakvom pristupu.
U Sjedinjenim Američkim Državama, iako postoje kampanje za oralnu prevenciju, naglasak na prevenciji nije toliko izražen kao u Europi. Zbog privatnog sustava, mnogi pacijenti ne dolaze na preventivne preglede zbog troškova, što često dovodi do pogoršanja oralnog zdravlja i većih intervencija u kasnijim fazama.
Cijene stomatoloških usluga
Cijene stomatoloških usluga značajno variraju između Amerike i Europe, a SAD je poznata po izuzetno visokim cijenama tretmana. U Americi, prosječna cijena običnog pregleda i čišćenja zuba može koštati nekoliko stotina dolara, dok su složeniji zahvati, poput postavljanja krunica ili implantata, izuzetno skupi. To znači da su mnogi pacijenti prisiljeni birati između potrebnog tretmana i financijske održivosti, a neki čak putuju u druge zemlje, poput Meksika, kako bi dobili jeftinije dentalne usluge.
U Europi, cijene dentalnih usluga su općenito niže, pogotovo u zemljama s javnim zdravstvenim sustavom koji djelomično ili u potpunosti pokriva troškove osnovnih dentalnih tretmana. Privatni tretmani u Europi također su jeftiniji u usporedbi sa SAD-om, što dentalnu skrb čini dostupnijom za širu populaciju.
Besplatne usluge koje pokriva HZZO
Prvo je potrebno razdvojiti besplatne usluge za pacijente mlađe od 18 godina, osiguranike između 18 i 65 godina te za osobe starije od 65 godina. Kako bi pacijenti mogli koristiti besplatne usluge, njihov odabrani doktor dentalne medicine mora imati ugovor s HZZO-om.
Svi pacijenti koji su zdravstveno osigurani imaju pravo na besplatno vađenje zuba, besplatno endodontsko liječenje zubi, parodontološku obradu i izdavanje uputnice za RTG snimku zuba. Prema novom pravilniku o dentalnoj zdravstvenoj zaštiti, pravo na besplatni ortodontski aparatić imaju djeca do 18. godina života s anomalijama poput nedostatka jednog ili više zuba ili prekobrojnih zuba, anomalijama zagriza, krivo izniklim zubima. Također prema pravilniku, pacijentima pripadaju djelomične i totalne zubne proteze, bijele plombe za prednje zube (jedinice, dvojke i trojke) u obje čeljusti, kao i popravci ostalih zubi tamnim amalgamskim ispunama. Također, važno je napomenuti da HZZO pokriva čišćenje kamenca dva puta godišnje, dok pacijenti moraju sami platiti dodatne tretmane i usluge poput pjeskarenja.
Ono što se može zaključiti je da primarna dentalna zaštita u Americi i Europi odražava temeljne razlike u zdravstvenim sustavima i pristupima financiranju. Dok Amerika nudi visoku kvalitetu usluga onima koji si ih mogu priuštiti, mnogi ljudi ostaju bez osnovne dentalne skrbi zbog visokih troškova. S druge strane, Europa, iako također suočena s izazovima u nekim dijelovima, osigurava širu dostupnost dentalne zaštite kroz javne zdravstvene sustave.
U Hrvatskoj se i dalje bilježi visoka prevalencija karijesa u općoj populaciji u usporedbi s razvijenijim europskim zemljama. Međutim, vjerujem da će se ta situacija uskoro promijeniti, budući da pacijenti postaju sve svjesniji važnosti oralnog zdravlja, dok doktori dentalne medicine više vremena i sredstava ulažu u profesionalno usavršavanje. Studenti i stručnjaci iz područja dentalne medicine redovito organiziraju akcije s ciljem povećanja svijesti građana o zdravlju zubi. Unatoč tome što živimo u manjoj zemlji s ograničenijim financijskim sredstvima u odnosu na veće europske države i SAD, Hrvatska se može pohvaliti brojnim stručnjacima i znanstvenicima u različitim područjima dentalne medicine i zdravstva. Zahvaljujući stalnom napretku u tehnologiji i investicijama u obrazovanje, naši liječnici uspješno pariraju svjetskim liderima u ovom polju. S optimizmom možemo gledati u budućnost, znajući da su hrvatski stomatolozi posvećeni stvaranju ljepšeg i zdravijeg osmijeha za sve.
*Autorica je doktorica znanosti i specijalistica endodoncije i restaurativne stomatologije
Tekst je financiran sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija Agencije za elektroničke medije za 2024. godinu.