Nekadašnji dugogodišnji predsjednik NK Zagreb Ante Vrdoljak autorskim se tekstom osvrnuo na stanje u nekadašnjem hrvatskom prvaku, klubu koji se danas natječe u 4. HNL Središte Zagreb, skupina A, u kojoj zauzima 11. mjesto. Donosimo ga u cijelosti:
“U Metropoli vrije i ključa. Izbori, GUP, izgradnja stadiona i bezbroj dilema. U tom vrtlogu, odgovorni u Gradu ne stižu odgovoriti, kamoli riješiti pitanja veterana NK Zagreb, nekad poznatog kluba, koji dugo godina boluje od neizlječive sportske bolesti za koju se rješenje traži na sudovima, a ne sportskim i inspekcijskim odlukama.
Posebno je sad teško pristalicama nekad slavnog i omiljenog purgerskog kluba kad gledaju maketu novog zdanja koje njima sliči na spomenik umrlom velikanu. Istina, klub još nije sahranjen, ali očito je da mu u ovakvim prilikama i sudskim odlukama nema spasa. Ako ništa, spomenik u Kranjčevićevoj, koji će biti dovršen za dvije godine, djeluje velebno i impozantno, kako to zaslužuje stogodišnjak koji je tamo djelovao, slavio i gubio više od stoljeća.
U našoj sportskoj, a posebno političkoj svakodnevici to ne znači puno, zapravo ne znači ništa. Govoriti o tome da su “pjesnici” u svojoj povijesti sahranili Austro-Ugarsku, dvije Jugoslavije, a sad u Lijepoj našoj – gdje se postrojavao Zbor narodne garde – raste građevina bez stanara, koji je u agoniji.

Hajde, krenimo redom. Ako je klub udruga građana, postavlja se pitanje koji su to građani tamo koji su jednog od najboljih prvoligaša spustili u peti rang natjecanja? Koji su to predsjednici, skupštinari, direktori, nadzornici tako ponosni na svoje djelo da ne odstupaju, a odgovorni ne znaju, ne mogu, neće im zaželjeti sretan put i razdvojiti, razlikovati klub od pojedinaca.
Od vremena kad je Pokojnik (Bandić, nap.a.) darovao klub, grupa koja ga vodi doslovno je shvatila da im je „Ćaća” ostavio imovinu na raspolaganje. Takvih primjera kao ovaj unikatni na svijetu ne postoji. Na sudu se godinama vodi spor o ulaganjima, spominju se posudbe u milijunima eura pa – kao – sad je jedino rješenje stečaj, da kvaziulagači ostanu bez uloga, a Zagrepčani bez kluba. Nikome pametnom nije jasno zašto je klub optužen, valjda kao ortak, i zašto on snosi posljedice u jednoj čudnoj pretvorbi bez odluka i ulaganja u gradsku imovinu.
Posebno su zanimljiva potraživanja u milijunima eura u „Veslačkoj”. Nekadašnja uprava, u dogovoru s gradonačelnicom Marinom Dropulić, dogovorila je i izgradila kamp po sistemu „ključ u ruke”, kao protuuslugu da klub dobrovoljno preseli na Jarun, na stadion koji nikad nije izgrađen. Kako to kod nas obično biva, Pokojnik je svom namjesniku (Mediću, nap.a.) omogućio performanse, preinake, skoro u vrijednosti investicije.
Umjesto da optuže, istraže ulagača, vlasnika, predsjednika, odgovorni u Gradu vode spor na sudu i protiv kluba, i protiv namjesnika. Zar je stvarno moguće da Grad, sportska inspekcija, porezna uprava toliko godina nisu mogli utvrditi tko je u NK Zagreb i u Veslačku ulagao i tko im je posuđivao? Čudno, toliko investicija, posudbi, klub propao, nestao, a društvo koje vodi klub još uvijek zajedno, obiteljski druka za opći prosperitet, spas poznatog kluba.
Društvo iz Grada tvrdi da je stečaj izlaz i njihov izbor. U sportu je bilo stečajeva da su klubovi ostajali u istom rangu. Ništa se bitno nije promijenilo, osim preinake. Nekadašnji Varteks i nekadašnji Inker prošli su drugi put i pronašli spas. Ne bi bilo lijepo da Zagreb nestane i da novi stadion bude samo spomenik oronulom stogodišnjaku koji još ima samo ime, a čak je grb, simbol kluba, također izgubio”, napisao je Vrdoljak.