Facebook objava HDSSB-a potvrdila je da su odnosi između Vladimira Šeksa i Branimira Glavaša, dvojice Osječana koji su skoro tri desetljeća imali važnu ulogu u hrvatskoj politici, ponovo u svojoj negativnoj fazi.
Uz poruku HDSSB-a da bi cijena goriva u Hrvatskoj trebala biti jednaka onoj u Mađarskoj, ilustracija je, naime, Šeksova fotografija i piše da on »više od 32 godine nije za gorivo platio ni kune iz vlastitog džepa, sve narod plaća«.
Glavaš više ne vodi stranku koju je osnovao, ali jasno je da ga se tamo i dalje itekako pita, a ovako zloban komentar o Šeksu sigurno ne bi bio objavljen da je on s njim u dobrim odnosima, javlja Novi list.
Glavaš nam je jučer objasnio što se to dogodilo.
Sporni intervju
– Jedan mi je čovjek u petak rekao da Šeks okolo priča da trenutačno nema većeg neprijatelja od Glavaša. S njim sam se ja zadnji put čuo na dan kad sam gostovao kod Zorana Šprajca na RTL televiziji.
Nazvao me i kazao mi da dođem do njega kad budem u Zagrebu. Ali, tu večer je bila ta emisija i više me poslije Šeks nije zvao, ni ja njega, opisao nam je Glavaš svoju posljednju komunikaciju sa Šeksom.
Bilo je to 25. siječnja, a Glavaš je u intervjuu sa Šprajcom, između ostalog, izjavio da je protiv njega pravosudni žrvanj pokrenuo »suradnik Ive Sanadera poznat po imenu Kolega«.
Kako je Kolega navodno bio Šeksov kodni naziv dok su ga djelatnici Službe državne sigurnosti prisiljavali da im bude doušnik, Šeks je, naravno, odmah razumio da Glavaš upire prstom u njega kao glavnog uzročnika svih svojih problema sa zakonom. I prekinuo je tada s njim sve kontakte.
Međutim, već tri mjeseca ranije zbilo se nešto zbog čega je Glavaš ponovo postao rezerviran prema Šeksu.
Glavaš je 26. listopada u poznatoj zagrebačkoj roštiljarnici organizirao večeru u pokušaju da Šeksa pomiri s još jednim Osječaninom, Krunislavom Olujićem.
Fatalna večera
– Na toj je večeri Šeksu izletjelo da je Krunoslav Fehir koncem lipnja 2005., prije nego što je to sve protiv mene krenulo, bio kod njega u Saboru i da ga je on poslao Mladenu Bajiću.
Kasnije sam od Šeksovih bliskih prijatelja saznao o tome još neke detalje. Sve mi se poklopilo, sve su mi to oni spakirali, a Šeks zna da ja to znam.
Nastojao sam mu oprostiti, ali on mi je proteklih godina lagao, kazao nam je Glavaš, čiji se obnovljeni proces sada bliži kraju.
Budući da je na fatalnoj večeri bio i Olujić, zamolili smo njega da potvrdi ili demantira Glavaševu verziju da je Šeks priznao da je Fehira, svjedoka protiv Glavaša u vezi s ubojstvom Čedomira Vučkovića, 2005. poslao glavnom državnom odvjetniku Bajiću. Olujić se brzo svega prisjetio.
– Istina je da je Glavaš organizirao tu večeru na Šeksovu inicijativu, jer je on htio da ja prestanem davati intervjue u kojima sam njega nazivao faraonom i neformalnim ministrom pravosuđa.
Još ga je zanimalo o čemu bi to on trebao svjedočiti u slučaju Fehirove tužbe protiv mene za klevetu. Fehir je, naime, Šeksa pozvao kao svjedoka.
I u razgovoru o tome Šeks je ispričao kako je taj Fehir u lipnju 2005. demonstrirao pred Saborom i da ga je on, kad mu je završilo predsjedanje sjednicom, primio i rekao mu tom prilikom da ide Bajiću.
Ima još svjedoka koji su bili na toj našoj večeri i čuli to što je Šeksu pobjeglo, rekao nam je Olujić.
Bilo je to, inače, burno druženje, stalno je, kaže Olujić, iskrilo.
– Šeks je kazao da nikad neće prežaliti što sam ja zahvaljujući njemu bio u skupini koja je 1990. pisala na Krku hrvatski Ustav, a govorio mi je i druge stvari.
Ali, ja sam mu uzvraćao i onda je Šeks u jednom trenutku skočio: Krvi ću ti se napiti, krvi ću ti se napiti. I tu je praktično bio kraj te večere.
Kad smo odlazili, Glavaš mi je rekao da mi je Šeks prijetio, odgovorio sam mu da sam čuo, zaključuje Olujić.
Sam Šeks nije želio ništa reći.
– Kazneni postupak protiv Branimira Glavaša je u tijeku, ja sam već dva puta svjedočio i s obzirom na to, ne želim komentirati ništa u vezi s njim, kazao nam je Šeks.
Povijest odnosa
Glavaš i Šeks su se dramatično razišli nakon što je prvi isključen iz HDZ-a, naročito kad je postao predmet istrage zbog sumnje da je sudjelovao u počinjenju ratnog zločina.
No, kad se Glavaš 2015. vratio iz BiH, gdje je služio zatvorsku kaznu, opet se zbližio sa Šeksom. Vjerojatno je na to utjecalo i Šeksovo svjedočenje u sudskom procesu prema kojem su u Osijeku 1991. srpske civile ubijali pripadnici pete kolone.
»Susreli se stari prijatelji iz vremena stvaranja hrvatske države 1989. godine«, objavio je u ljeto 2017. Glavaš na Facebooku uz fotografiju na kojoj su osim njega i Šeksa bili Božidar Kalmeta i Petar Šale.
U tom su se razdoblju Šeks i Glavaš intenzivno družili, posjećivali se. Ali, unatrag nekoliko mjeseci to više nije slučaj.