Nakon što je niz godina poslovao s viškom, HDZ je prošlu godinu zaključio s manjkom od gotovo milijun eura, no zahvaljujući prenesenim viškovima, stranka je u ovu godinu, u kojoj će se održati lokalni izbori, ušla je s plusom od gotovo 4,5 milijuna eura.
HDZ-ov Godišnji financijski izvještaj za 2024. pokazuje da su prihodi te stranke lani iznosili 8,7 milijuna eura i da su bili gotovo 2,5 milijuna viši nego godinu prije. No, porasli su mu i rashodi, s 4,6 milijuna eura u 2023. na 9,7 milijuna eura u prošloj godini, to jest za 5,1 milijun eura.
MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI: POTPUNO IZGUBIO KOMPAS: Što se događa s pobjednikom Dore. Poziva se na pakao i đavolske rogove, a potom daje prostačke izjave
Glavninu, odnosno tri četvrtine HDZ-ovih prihoda (6,5 milijuna eura), činili su prihodi iz državnog i lokalnih proračuna na ime broja saborskih zastupnika i lokalnih vijećnika, ali i za pokriće dijela troškova za saborske i europske izbore (oko 1,1 milijun) na što imaju pravo sve stranke koje osvoje zastupnički mandat.
Pristojan iznos, oko 1,15 milijuna eura (što je 13,2 posto ukupnih prihoda) stranka je dobila od članarina i članskih doprinosa. U odnosu na godinu prije, to je oko 15 posto više, piše HRT.
Od donacija se u stranačku blagajnu ‘slilo’ ukupno gotovo 900.000 eura, što je ogroman rast u odnosu na 2023., kada je HDZ od donatora dobio samo 62.300 eura. No, glavninu lanjskih donacija čine one izborne, dok je za redovne aktivnosti stranka dobila nešto manje od 90. 000 eura. Najviše su joj, po 10.000 eura, uplatile tvrtke Impol-TLM iz Šibenika i VB Automobili iz Rijeke.
Uz troškove vezane za izbore, značajnu stavku kod HDZ-a čine i rashodi za radnike, njih 67, koji su se prošle godine ‘popeli’ na 1,7 milijuna eura, s 1,3 milijuna, koliko su iznosili godinu prije. Plaće čine 14,2 posto ukupnih HDZ-ovih rashoda, a iznos plaća za redovan rad veći je zbog povećanja osnovice za obračun.
Bačić: Stranački minus pokrit ćemo viškom prihoda iz ranijih godina
Potpredsjednik Vlade i HDZ-a Branko Bačić izjavo je u ponedjeljak u Krapini da će manjak od gotovo milijun eura u kojem je stranka završila prema njihovom financijskom izvješću pokriti viškom prihoda iz ranijih godina. HDZ je po Bačićevim riječima prošle godine poslovao u minusu zbog triju izbora – za Hrvatski sabor, zatim izbora za Europski parlament te na kraju predsjedničkih izbora.
Uz to, imali su i unutarstranačke izbore, što je također razlog negativnog poslovanja.
– S obzirom na financijsko stanje stranke, mi ćemo taj minus pokriti s viškom prihoda iz ranijih godina, rekao je potpredsjednik Vlade i ministar prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine novinarima nakon sastanka sa županom Željkom Kolarom te gradonačelnicima i načelnicima iz Krapinsko-zagorske županije na temu obnove od potresa.
– Najveći prihodi su po posebnim propisima članarine, i donacije oko 800 tisuća eura smo imali donacija, a što se tiče rashoda uobičajeno s obzirom da su bili ovi izbori, radi se o troškovima zaposlenika, objava putem medija, najamnina i zakupnina, kazao je glavni tajnik HDZ-a Krunoslav Katičić.
Dio HDZ-ovih partnera u plusu, dio u minusu
Dio HDZ-ovih partnera, konkretno HSLS, Hrvatska demokršćanska stranka (HDS) i Hrvatska narodna stranka (HNS) prošlu su godinu zaključili s viškom, HSLS od oko 60.000 eura, HNS oko 62.000, a HDS oko 5.000. S druge strane Hrvatska stranka umirovljenika (HSU) bilježi minus od oko 7. 000 eura.
HSLS Daria Hrebaka uprihodio je oko 205.000 eura, potrošio oko 146.000 eura, od čega trećinu, 48.000 eura, na radnike.
HNS, čiji je saborski zastupnik Predrag Štromar, uprihodio je pak 276.000 eura, a potrošio oko 214.000 eura, od čega 28.500 eura za dvoje radnika.
Prihodi HDS-a, koju u Saboru zastupa Hrvoje Zekanović, iznosili su 66.500 eura, a rashodi 61.500 eura, stranka nije imala zaposlenih.
HSU, kojeg u Saboru zastupa Nediljko Gabričević, ostvarila je prihode od oko 181.000 eura, dok su joj rashodi bili oko 188.000 eura.
Financijsko izvješće glavnog HDZ-ovog partnera, Domovinskog pokreta (DP), još nije objavljeno na mrežnoj stranici Državnog izbornog povjerenstva (DIP-a), kao ni izvješća stranaka Možemo, Mosta, Hrvatskih suverenista, što znači da ih do vikenda nisu dostavili DIP-u odnosno unijeli u njegov sustav. DIP, naime, izvještaje objavljuje prvog radnog dana od dana njegove dostave.
SDP u najvećem minusu: Kredit i kontrolirani manjak
Prema do danas objavljenim izvještajima, najveći minus u prošloj godini, gotovo 1,2 milijuna eura, ostvario je SDP, a kad su sve zbrojili i oduzeli, manjak na računima imali su i IDS, Glas, Nova ljevica Ivane Kekin, HSU. Na listi stranaka koje imaju višak uz HSSL, HNS i HDS našli su se i Centar i HSS.
U najvećem minusu, prema dosad objavljenim podacima – SDP. Više od milijun i 100 tisuća eura gubitci su u prošloj godini, a kada im se uračuna manjak od godine prije, minus je još i veći.
– Imali smo tri izborna ciklusa. Dakle, radi se o kontroliranom financijskom manjku koji je bio predviđen našim financijskim planom i nije nas iznenadio. (…) Financirali smo se između ostalog i kreditnim sredstvima, a kredit prema pravilima koje reguliraju naše poslovanje, ne knjiži se u prihode. Da je uknjižen u prihode kao kod nekih drugih gospodarskih subjekata, bio bi značajan višak, kaže Igor Cigula, poslovni direktor SDP-a.
Noćas u ponoć istječe rok za dostavu izvještaja DIP-u
Noćas u ponoć istječe rok do kojega sve stranke registrirane u Hrvatskoj, njih 157, ali i nezavisni saborski zastupnici i lokalni vijećnici, moraju DIP-u dostaviti godišnji financijski izvještaj za 2024. ili će se suočiti s administrativnim, odnosno prekršajnim kaznama.
Sve izvještaje koji se dostave do toga roka, DIP će u utorak objaviti na svojoj mrežnoj stranici i tako javnosti omogućiti uvid u njih.
Foto: Hina