Hitler, Pavelić i “konačno rješenje”: Ministrica kulture se očitovala o otkriću poznatog povjesničara

Hitler, Pavelić i “konačno rješenje”: Ministrica kulture se očitovala o otkriću poznatog povjesničara

Ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek izjavila je jučer da njeno Ministarstvo podržava rad Javne ustanove Spomen područje Jasenovac.

– U dogovoru s Upravnim vijećem JUSP-a Jasenovac, čiji dosadašnji rad Ministarstvo cijeni i podupire, za utorak je sazvana sjednica tog tijela na kojoj će se definirati daljnji koraci za njeno uredno funkcioniranje, ali i za otklanjanje uočenih faktografskih netočnosti u sadržaju mrežnih stranica te provesti sve zakonom propisane mjere za usklađivanje administrativnog okvira rada ustanove, rekla je Obuljen Koržinek, javljas Novi list.

MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI: Mlađi brat Stjepe Bartulice doživio teški infarkt: Svećenik je i ima 49 godina

Ravnatelj Spomen područja Jasenovac Ivo Pejaković krajem prošlog mjeseca podnio je ostavku, nakon što je na mrežnim stranicama CroFacta objavljen članak povjesničara Vladimira Geigera pod naslovom »Jesu li utemeljene tvrdnje na mrežnim stranicama Javne ustanove Spomen-područja Jasenovac o sastanku predstavnika Njemačkoga Reicha i Nezavisne Države Hrvatske 4. lipnja 1941?«.

Geigerov članak opovrgava navode s mrežnih stranica JUSP-a Jasenovac da je na sastanku između Adolfa Hitlera i Ante Pavelića korišten pojam »konačno rješenje«.

– Napominjemo da su faktografske netočnosti u sadržajima koji se iznose na mrežnim stranicama ustanove uočene i prije objave članka Vladimira Geigera, te da je ravnatelj u ostavci o njima bio obaviješten. Složio se da je nužno ispraviti pojedine dijelove te smo očekivali da će pogreške biti već ranije otklonjene, rekla je Obuljen Koržinek. Dodala je da je zajedno s kolegama iz Ministarstva, od prvog dana u izravnom kontaktu s ravnateljem u ostavci i drugim zaposlenicima JUSP-a Jasenovac, kako bi se osigurali uvjeti za nesmetani nastavak rada ustanove, do imenovanja v.d. ravnatelja i raspisivanja natječaja za novog ravnatelja.

Poticanje podjela

– Namjera nam je, u suradnji s Upravnim vijećem te ključnim institucijama, znanstvenicima i stručnjacima s relevantnom bio-bibliografijom koji se bave povijesnim istraživanjem razdoblja Drugoga svjetskog rata, pokrenuti temeljite historiografske analize i recenzije svih sadržaja na mrežnim stranicama Javne ustanove, kako bi informacije koje se predstavljaju javnosti bile točne, vjerodostojne i temeljene na relevantnim primarnim izvorima i arhivskom gradivu, rekla je Obuljen Koržinek. Dodala je da treba paziti da se »razlikuju pojmovi revizija i revizionizam jer se radi o dijametralno suprotnim pojmovima«.

– Na znanstvenicima je da recenziraju mrežne stranice JUSP-a Jasenovac, što nikako ne uključuje promjenu narativa o logoru Jasenovac, niti redizajniranje povijesti, kako bi neki pojedinci htjeli iskrivljeno prikazati. Tko god novonastalu situaciju nastoji iskoristiti za stjecanje nezasluženih političkih koristi i poticanje podjela, ustanovi ne želi dobro, a njezinom komemorativnom i edukativnom djelovanju nanosi nepopravljivu štetu, rekla je Obuljen Koržinek. Dodala je da će se »Ministarstvo kulture i ubuduće oštro suprotstavljati svakom pokušaju povijesnog revizionizma u odnosu na zločine koje su počinili NDH i ustaški režim bilo da se radi o radikalnom preuveličavanju ili umanjivanju procijenjenog broja žrtava logora Jasenovac«.

Licitiranje brojem žrtava

Jasenovac bi uskoro ponovo mogao biti velika tema na području Jugoistočne Europe. Naime, nakon što je Opća skupština UN-a donijela Deklaraciju o Srebrenici, Srbi u BiH, Srbija i Crna Gora najavile su svoje rezolucije u kojima će se, među ostalim, spominjati i Jasenovac, i to gotovo sigurno s deseterostruko pretjeranim brojem žrtava. Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik govori o 500.000 ubijenih Srba u Jasenovcu, predsjednik Srbije Aleksandar Vučić o 700.000, a sličnu brojku rabe i prosrpske stranke u Crnoj Gori. Neki velikosrpski intelektualci spominju čak i brojku od 1,2 milijuna ubijenih Srba u Jasenovcu i drugim logorima NDH. Službena brojka koju koristi JUSP Jasenovac je 83.145 žrtava, među kojima su osim Srba i Romi i Židovi, ali i Hrvati protivnici NDH.

Foto: Hina