Grupacija našeg poznatog poduzetnika i lidera u drvnoj industriji Darka Pervana u središnjici u Švedskoj prolazi kroz reorganizaciju, koja će obuhvatiti i njegove tvrtke u Hrvatskoj.
Zbog toga je promjene u Pervanovo grupi, kojima će tvrtka Bjelin Invest preuzeti samostalnu kontrolu nad Pervanovom tvrtkom Valinge Innovation i njezinim povezanim tvrtkama, ocjenjivao i AZTN, odobrivši koncentraciju dopuštenom.
Smanjenje izvoza sirovine
Iz odluke AZTN-a može se iščitati i kako će promjene u poslovanju povezanih tvrtki imati i značajnog utjecaja na proizvodnju u ovoj branši u narednim godinama, i to u smjeru kojemu već dugo Hrvatska želi ići, ka povećanju proizvodnje finalnih proizvoda i smanjenja izvoza vrijedne sirovine iz hrvatskih šuma, prenosi Poslovni dnevnik.
“Cilj sudionika koncentracije je da se gotovo sva proizvodnja u roku od pet godina sastoji od gotovih proizvoda poput podova i namještaja, te da se smanji proizvodnja poluproizvoda koji se isporučuju drugim proizvođačima podova i namještaja”, stoji u AZTN-ovoj odluci, uz dodatak da se time smanjuje i obujam prometa od proizvođača do krajnjeg kupca i količina CO2 koja se stvara transportom.
MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI: EKSKLUZIVNO: Saveznici Ivana Anušića: Dio napada na ministra obrane dolazi iz nekih HDZ-ovih krugova
Na razini Pervanovo grupacije, dakle, Bjelin bi trebao objediniti industrijsku proizvodnju, dok bi Valinge Innovations nakon izdvajanja proizvodnih tvrtki nastavio poslovati samo kao centar inovacija i licenci. Valinge, inače, ima više od 3,5 tisuće patenata i lider je u inovativnim tehnologijama podova.
Reorganizacijom Bjelin Invest i Pervanovo grupacija želi prema AZTN-ovom pojašnjenju biti značajnije prisutan na tržištu namještaja, te, kako je to prigodom preuzimanja požeške tvrtke Spin Valis krajem 2022. najavio Pervan, želi uvesti tzv. klik-tehnologiju i na namještaj, a Spin Valis razviti u jednog od vodećih proizvođača namještaja u Europi.
Unutar grupacije Pervanovo Spin Valis je do sada bio u portfelju Valinge Innovationa, te će sada, zajedno s Bjelinovom tvornicom Ogulin 2, biti pripojen Bjelin Investu, koji, inače, uz tvornicu u Švedskoj ima sedam tvornica.
Iz kompanijskih krugova pojašnjavaju i kako se ovim promjenama na razini grupe samu proizvodnju koja se odvija u Švedskoj neće preseliti u Hrvatsku, no plan je značajno povećati kapacitete u Bjelinovim tvornicama Ogulin 2, u Vinkovcima, Otoku, te u Spin Valisu u Požegi. Jačanje proizvodnje u Hrvatskoj uklapa se i u stratešku predanost grupacije ispunjenju ekoloških standarda, s obzirom na relativno kratku prometnu udaljenost od šuma do tvornica u kojima se obrađuje drvna sirovina.
Pervan je, inače, u hrvatski drvni sektor ušao kupnjom pogona Tehno drva u Bjelovaru i Ogulinu, koji danas posluje kao Bjelin, potom je preuzeo pogone Furnira u Otoku, pa vinkovačku Spačvu, te je u segmentu parketa i podnih obloga najveći proizvođač u Hrvatskoj. Zadnja akvizicija bio je požeški Spin Valis.
Kod ocjenjivanja prijavljene koncentracije utvrđeno je da na području Republike Hrvatske tvrtke Bjelin i Valinge imaju tržišne udjele u visini od 0 do 5, te 10 do 20 posto, ovisno o grupi proizvoda, a ti su udjeli još niži procjenjuju li se odnosi na teritoriju EU.
Korist za cijeli sektor
“Nastavno na sve navedeno, može se zaključiti kako je svrha predmetne transakcije reorganizirati poslovanje povezanih društava stjecatelja, te napraviti pravilan i dosljedan prijenos know-howa, te kako je riječ o pro-kompetitivnoj transakciji, koja će izvjesno biti od koristi za cijeli sektor i hrvatsko gospodarstvo, prvenstveno zbog odmicanja o izvoza sirovine, te priključenje EU idealu proizvodnje s dodanom vrijednošću”, utvrdili su u AZTN-u uz konstataciju kako nije riječ o zabranjenoj koncentraciji koja može značajno narušiti tržišno natjecanje, a tim više što se ne stvara novi, niti se jača postojeći vladajući položaj sudionika ove prijavljene koncentracije.
Inače, tijekom ocjenjivanja ove koncentracije, koje je zatraženo i kompletirano prije godinu dana, početkom siječnja 2024., na objavljeni javni poziv u AZTN-u nije zaprimljena niti jedna primjedba ili mišljenje.
Foto: Hina