Uz završetak izgradnje koridora 5C do mađarske granice i obilaznicu, povratak Hrvatske vojske među najvažnijim je državnim projektima koji se odnose na Beli Manastir, često ističu u belomanastirskoj gradskoj upravi.
Slažu se s njima i u MORH-u, iz kojega dodaju kako je povratak Hrvatske vojske u vojarnu u Belom Manastiru od iznimne važnosti u obrambenom, sigurnosnom i političkom smislu budući da na cijelom području Baranje trenutačno ne postoji nijedan aktivni vojni objekt.
– Cjelokupna realizacija uređenja vojarne, odnosno osiguranja uvjeta za smještaj i rad oko 800 pripadnika Hrvatske vojske, okvirno je planirana tijekom 2026. i 2027., a useljenje novih korisnika provodilo bi se paralelno sa stvaranjem potrebnih infrastrukturnih, tehničkih i logističkih preduvjeta za život i rad u vojarni – pojašnjavaju iz MORH-a, dodajući kako će na realizaciju cjelokupnog projekta te dovođenje vojarne u funkcionalno stanje utjecati dinamika provođenja postupaka javne nabave i ugovaranja izrade projektne dokumentacije te izvođenja radova i opremanje vojarne, koje će se provoditi po fazama, kada se za to stvore preduvjeti.
MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI: Mile Kekin ima vilu na moru, bezobrazno skupu kuhinju, veliki stan u Zagrebu i zarađuje 7000 eura za jednu noć: A država mu plaća doprinose kao da je teška sirotinja
Još prije isticali su kako bi u Belom Manastiru trebala biti stacionirana postrojba razine bojne iz sastava Gardijske oklopno-mehanizirane brigade te da je za cijelu priču potrebno približno 28 milijuna eura, od čega 10-ak milijuna za rušenje nepotrebnih objekata i obnovu onih upotrebljivih, izgradnju vanjskog multifunkcionalnog igrališta, uređenje prostora za postrojavanje s binom, čišćenje okoliša i slično, a 16 milijuna eura za izgradnju dodatnih smještajnih kapaciteta za vojnike, skladišta, sportskih sadržaja… Svemu treba dodati i komunalnu infrastrukturu, koja je u prilično lošem stanju, prenosi Glas Slavonije.
Prvi koraci k povratku HV-a u belomanastirsku vojarnu napravljeni su u studenome prošle godine, kada je izvršena primopredaja tamošnjih nekretnina predstavnicima MORH-a, a njihovim dotadašnjim korisnicima, DVD-u Beli Manastir i GD-u Crvenog križa, pronađen privremeni smještaj.
Dotad je vojarna bila u nadležnosti Ministarstva prostornog uređenja, s kojim je ugovor o davanju vojarne u najam u svrhu obavljanja djelatnosti javne namjene Grad potpisao u studenome 2020. godine.
Podsjetimo, kompleks se prostire na više od 68.000 četvornih metara, a u njegovu je sklopu dvadesetak objekata. Prije Domovinskog rata u ”kasarni” Kosta Nađ boravili su pripadnici graničnih postrojbi tadašnje JNA, a u njoj je bio i veliki centar za obuku vojnih pasa.
MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI: Reakcije na aferu koja je dovela do uhićenja Mile Kekina: Ima nešto gore od samog kriminala. A to je kad nemaš obraz
Tijekom okupacije tamo su bili pripadnici UNPROFOR-a. Nakratko ih je, nakon mirne reintegracije, zamijenila manja postrojba HV-a. Dugo vojarna nije koristila ničemu, osim za zbrinjavanje emigranata i pasa iz poplavljene Posavine.
O povratku HV-a u nju razmišlja se već više od 20 godina, a bilo je i ideja o njezinoj prenamjeni u starački dom, poduzetnički inkubator… Interesa stranih ili domaćih investitora te gospodarstvenika za brownfield investicije nije bilo prvenstveno zbog veličine parcele, a ista je problematika priječila apliciranje i projektnu provedbu ideja Grada Belog Manastira na aplikaciju projekata financiranih iz Europske unije s obzirom na udjele sufinanciranja.
U svakom slučaju, povratak Hrvatske vojske u Beli Manastir ima brojne prednosti, prije svega građevinsko i urbano uređenje prostora, a zasigurno i ekonomski razvoj grada. Treba naglasiti i pozitivni sigurnosni aspekt dolaska vojnika s obzirom na to da je riječ o graničnom području RH.
Foto: MORH