Filozof Boris Buden rekao je da ni hrvatski ni srpski jezik neće preživjeti digitalno doba, kao ni većina drugih jezika.
“Osuđeni su na smrt”, rekao je Buden na Festivalu alternative i ljevice (Fališ) u Šibeniku, čija je glavna tema postkomunistička tranzicija.
Dodao je kako se u Hrvatskoj i regiji puno govori o depopulaciji, za koju je rekao da je “zapravo umiranje nacije”, javlja N1.
Naveo je kako istraživanja pokazuju da će 2030. godine na svakih 100 radno aktivnih u Hrvatskoj biti 40 starijih od 65 godina. “Dakle, to je gotova stvar. Ima li tko kakvu ideju kako to zaustaviti? Nema ideje i to je veliki problem”, rekao je Buden.
Podsjetio je da su u vrijeme osamostaljenja Hrvatske bile aktualne parole “Hrvatska puška na hrvatskom ramenu” i “Hrvatska lisnica u hrvatskom džepu”.
MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI: Tko je potpukovnik JNA Vojislav Medić koji se u sudnici smijao Stipi Mlinariću Ćipi: Hoće li ga spasiti izjava Antuna Kikaša u filmu Jakova Sedlara?
“Danas nema hrvatske puške na hrvatskom ramenu ni hrvatske lisnice u hrvatskom džepu, pristali smo na gubitak suvereniteta i vazalsku ulogu. Uostalom, nije to nikakvo čudo jer su bistu bana Josipa Jelačića na konju vratili na nekadašnji Trg republike u središtu Zagreba. Kako je i sam Jelačić bio vazal i antirepublikanac, prirodno je da je i ova država vazal. Veleposlanstvo SAD-a u Zagrebu pravo je mjesto za odlučivanje o svim važnim stvarima. Odričemo se dijela našeg suvereniteta u ime sigurnosti”, rekao je Budden koji je očito uvjeren da hrvatsku politiku ne kreiraju ni Plenković ni Milanović nego Amerikanci.
MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI: Izbornik Dalić oštro uzvratio novinaru: Podcjenjujete me tim pitanjem
Prema njegovim riječima, prostor bivše Jugoslavije nije doživio tranziciju, već raspad i kaos. “Naši ratovi bili su krvavi vjesnici trajnog izvanrednog stanja koje će se proširiti cijelim svijetom”, ocijenio je Buden.
Dodao je da vjera sve više sudjeluje u javnom životu i traži da kreira taj javni život. “Na površnoj razini čini se da ima sve više vjere, navodno je 90 i tko zna koliko posto vjernika, ali suštinski su crkve pune ateista, jer su tobožnji vjernici svoju vjeru pretvorili u formu, u način života”, rekao je Buden.
Inače, festival Fališ održava se od 6. do 9. rujna, ove godine po 11. put.
Na slici: Boris Buden
Foto: Hina