Stručnjak za sigurnost, Ante Letica, gostovao je u Dnevniku u 18 i komentirao navode iz teksta CNN-a o prisutnosti kineske policije u najmanje 53 države diljem svijeta, uključujući Hrvatsku. Iz MUP-a su potom rekli da nemaju informacije o postojanju ili djelovanju ilegalnih policijskih postaja Kine.
“Mislim da ne postoji opasnost od kineske infiltracije”, rekao je Letica, dodavši da policija i SOA trebaju ispitati zlorabljenje gostoprimstva Hrvatske od strane nekih atašea ili drugih osoba koje djeluju ilegalno, te donijeti ocjenu njihovih aktivnosti i procjenu sukladno zakonima i propisima Republike Hrvatske.
Osvrćući se na komentar da u Srbiji djeluju slične kineske postaje koje utječu na ljude koji su optuženi za kriminal u Kini i uvjeravaju ih da se trebaju vratiti kući jer bi se u suprotnom nešto loše moglo dogoditi njihovim obiteljima, Letica je rekao da je zato i spomenuo SOA-u.
“Jer mislim da se tu ne radi o kineskim policajcima, nego i o obučenim agentima kineskog ministarstva državne sigurnosti, koji su pripremljeni za takve zadaće i djeluju u zemljama poput Srbije. Tu su veliki problemi u Srbiji, ali tamošnja vlada ne reagira jer su vlasnici željezare, a i nekih kopova”, rekao je Letica, javlja N1.
“To ne znači ništa za Hrvatsku, koja je samostalna država i treba zaštititi teritorijalni integritet i sigurnost svojih građana”, dodao je.
Što se tiče izgradnje Pelješkog mosta, koji je napravila kineska tvrtka, Letica je rekao da je, “poznavajući to kako Kinezi rade, sigurno među njima bilo i sudionika agenata, koji su nadzirali radnike i rukovoditelje”.
“U diplomaciji nema prijateljstva, samo partnerstvo i zadovoljenje interesa. Svaka zemlja radi u svoju korist, tu nema prijateljstva, samo partnerstvo i samo interesi – ništa više”, rekao je.
Na slici: Kineski premijer Li Keqiang i Andrej Plenković
Foto: Hina