Nakon obilja literature o totalitarizmima, diktatorima, ratnim zločincima i despotima, je li potrebno pisati i objaviti još jednu knjigu o tim zastrašujućim ljudskim iskustvima, pita se akademik Davorin Rudolf u svojoj knjizi Komunizam, fašizam, nacizam – Veliki totalitarizmi koji su obilježili 20. stoljeće (s osvrtom na jugoslavenske totalitarizme i totalitarizam Nezavisne Države Hrvatske) predstavljenoj u utorak, 17. lipnja, u Velikoj dvorani Školske knjige u Zagrebu.
O totalitarizmima je potrebno pisati jer se vuku kroz naraštaje, ostavljaju zločinačke tragove, uvijek se iznova vraćaju i u pogodnim povijesnim prilikama „metastaziraju”. Unatoč tomu što živimo u vremenu velikih i nezaustavljivih znanstvenih postignuća, „utroba koja rađa totalitarizme još uvijek je plodna”, upozorava autor knjige, poznati hrvatski znanstvenik i bivši političar.
Civilizacijsko posrnuće
Uz autora o tome vrijednom djelu koje su zajedno objavili Školska knjiga i Književni krug Split govorili su predsjednik Upravnog odbora Školske knjige dr. sc. Ante Žužul, izv. prof. dr. sc. Zlatko Begonja i urednik dr. sc. Deniver Vukelić.

Knjiga akademika Davorina Rudolfa posvećena je civilizacijskom posrnuću modernoga čovječanstva 20. stoljeća – zlu rata, vrelima nastanka, značajkama, teroru i ciljevima triju velikih totalitarizama 20. stoljeća, posebno pak totalitarizmima na hrvatskim prostorima, izvorima „naših unutarnjih krvavih sukoba te opredjeljenjima i naivnosti političara koji su očijukali i tijesno surađivali s vođama velikih totalitarističkih režima i stvarali preslike stranih diktatura”.
Akademik Rudolf približava čitateljima povijest modernih totalitarizama i podsjeća na bit, praksu, oblike i metode brutalnih i nasilnih totalitarnih načina vladanja koji su prouzročili užasne nevolje i zla u 20. stoljeću. Knjiga je napisana kao pouka i opomena našim diplomatima, povjesničarima, javnim djelatnicima, intelektualcima i sveukupnoj javnosti. Njezina je najveća znanstvena vrijednost stvaranje poveznice između europski široke prakse totalitarističkih režima i njihove preslike na hrvatski prostor.
„Autor zaslužuje svaku pohvalu jer je dao sjajnu sliku triju ideologija, odnosno triju režima koji su najodgovorniji za nastanak ratnih nedaća tijekom 20. stoljeća, pogotovo u vrijeme Drugoga svjetskog rata i u razdoblju komunizma. Preporučujem knjigu stručnoj i široj javnosti jer omogućuje svakom čitatelju dubok i sustavan uvid u totalitarne režime, odnosno njihove posljedice koje su ključne za razvoj događaja u 20., ali dijelom i u 21. stoljeću”, izjavio je izv. prof. dr. sc. Zlatko Begonja koji se u svojem izlaganju usredotočio na dvije ideologije, fašizam i nacionalsocijalizam.
Mračne tajne komunizma
Prema riječima predsjednika Upravnog odbora Školske knjige dr. sc. Ante Žužula, knjiga Komunizam, fašizam, nacizam otvara mnoga pitanja koja su u povijesnoj znanosti ostala bez odgovora, posebno kad su u pitanju žrtve komunizma. U Hrvatskoj je, nažalost, ostala nezapažena Rezolucija Europskog parlamenta od 19. rujna 2019. o važnosti europskog sjećanja za budućnost Europe. U njoj se, među ostalim, kaže da je „Drugi svjetski rat prouzročio ljudsku patnju dotad neviđenih razmjera i doveo do okupacije zemalja u Europi koja je potrajala desetljećima” te da su nacistički i komunistički režimi provodili „masovna ubojstva, genocid i deportacije”. U Rezoluciji se pozivaju sve države članice Europske unije da provedu jasno i principijelno preispitivanje zločina i djela agresije koja su počinili totalitarni komunistički režimi i nacistički režim, napomenuo je dr. sc. Žužul.
„Danas znamo puno toga o nacističkim i fašističkim zločinima, ali mračne tajne komunizma čuvaju se i dalje. Nakon 80 godina vrijeme je da napokon osvijetlimo ‘zločine protiv čovječnosti i masovna kršenja ljudskih prava’, nedjela počinjena u vrijeme komunizma i oštro osuđena u spomenutoj Rezoluciji. Atomske bombe bačene na Nagasaki i Hirošimu kako bi se okončao Drugi svjetski rat ubile su više od 240.000 ljudi, a nakon završetka toga istog rata u slovenskim je šumama počinjen pokolj nad više od 340.000 hrvatskih zarobljenika, žena, djece, staraca i vojnika. Cijeli svijet zna da je u Katynskim šumama ubijeno 22.000 Poljaka, ali zločini u slovenskim šumama, u kojima je ubijeno 15 puta više Hrvata, još uvijek nisu do kraja istraženi. Ova je knjiga poticaj povjesničarima, koji stidljivo otvaraju te bolne teme, da se nakon 80 godina šutnje otvore pitanja o mnogobrojnim gubilištima, prikrivenim grobovima, likvidacijama političkih protivnika, ali i nedužnih civila i drugih žrtava komunističkog terora”, istaknuo je predsjednik Upravnog odbora Školske knjige.
Vrelo mržnje i osvete
Jesu li veliki totalitarizmi 20. stoljeća jednako tragični za svijet i Hrvatsku ili među njima ima krupnih razlika, pa se ne mogu smatrati jednakim izvorištima zla i ne smiju se stavljati na istu razinu? Takve su dvojbe u nas još žive, smatra autor knjige te navodi da je „u nekim našim oblicima političke komunikacije, napose u tiskovinama, nesporno kritičko tretiranje zločinačkih totalitarizama nacizma i fašizma, ali se preskače, prešućuje i često apologetski tretira staljinistički i jugoslavenski komunistički/socijalistički totalitarizam”.
U svojem je djelu akademik Davorin Rudolf objavio davna stajališta o tim dvojbama koje su, unatoč vremenu i mnogobrojnim istraživanjima, u temeljima ostale neizmijenjene: totalitarizam je najveće zlo ma gdje se i ma u kojem obliku pojavio. Najokrutniji je oblik dosad poznatoga masovnog ljudskog nasilja. Politička nakaznost koju rađaju totalitarni režimi i danas je živa. Svaki je totalitarizam vrelo mržnje i osvete, a knjiga Komunizam, fašizam, nacizam poziv je čitateljima na snažno, legalno i legitimno suprotstavljanje.