I prije nego što se dogodio teroristički napad u Belgiji, a posebice nakon tog tragičnog događaja, sve veći broj zemalja Europske unije počeo je uvoditi privremene kontrole na svojim granicama.
U sklopu tih mjera, Italija je na svoju granicu sa Slovenijom postavila i do zuba naoružanu vojsku.
Reporteri Jutarnjeg snimili su talijanske vojnike nedaleko od granice kako pomažu policiji preusmjeravati promet s autoceste kako bi provjeravali vozila i putnike, javlja Jutarnji list.
Sličnu akciju talijanska je vojska provodila i prije tri godine, kada su poslali 50 vojnika u pomoć akciji “Sigurne ceste”, ponajprije s ciljem da uz granicu sa Slovenijom paze na ilegalne migracije.
Nakon Italije, slovenska vlada 21. listopada uvela je kontrolu na granici s Mađarskom i Hrvatskom. Poput Italije, najavili su da bi kontrole trebale trajati najmanje 10 dana. Očekuje se produljenje.
MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI: Jean-Michel Nicolie: Ja sam kao dragovoljac došao u Vukovar. To je moj izbor, i u dobru i u zlu
Granične kontrole unutar Schengena ne sprječavaju terorizam i rast ekstremizma, poručio je u intervjuu za televiziju France 24 hrvatski premijer Andrej Plenković, naglasivši da je rješenje čuvanje vanjskih granica EU i usklađivanje BiH i Srbije s viznom politikom EU.
Na pitanje o slovenskom uvođenju granične kontrole prema Hrvatskoj Plenković je kazao kako je Ljubljana samo pratila talijansku odluku o uvođenju granične kontrole prema Sloveniji, dok i druge zemlje, poput Francuske, Njemačke i Austrije, trenutno koriste tu mogućnost.
“Vjerujem da je to signal javnom mnijenju i građanima da vlade više brinu o sigurnosti. No, hoće li takav potez doista spriječiti terorističke napade ili porast ekstremizma? Mislim da neće, već treba povećati suradnju između naših policijskih službi i pokušati razmijeniti što više informacija te zaštititi naše granice na pravim vanjskim granicama Europske unije”, istaknuo je Plenković.
“U jednom danu se iz turista transformiraju u ilegalne migrante”
Za kontrolu migracija istočnomediteranskom rutom je, uz jačanje grčko-turske i bugarsko-turske granice, potrebno da Bosna i Hercegovina te Srbija usklade viznu politiku s EU, javlja Index.
“Ono što sada imamo je da ljudi lete u Sarajevo ili Srbiju zrakoplovom kao turisti i onda se u jednom danu transformiraju iz turista u ilegalne migrante koje vode krijumčarske grupe zelenom granicom”, istaknuo je hrvatski premijer.
pitan o sukobu između Izraela i Hamasa, Plenković je ponovio kako se sve članice Europske unije slažu da Izrael ima pravo na obranu, ali da treba poštivati međunarodno humanitarno pravo.
Nakon “užasnog terorističkog napada Hamasa” i “pokolja civila” bilo je “razumno očekivati njihovu (izraelsku) reakciju i svatko bi reagirao u njihovoj poziciji”, naglasio je Plenković.
Hrvatski je premijer izrazio žaljenje zbog neuspjeha pregovora između Kosova i Srbije, ali je naglasio kako i nije bilo očekivano da će Srbija potpisati de facto priznanje Kosova prije izbora u prosincu.
Foto: Hina