U utorak poslijepodne iznenada je preminuo Slaven Relja, poznati splitski novinar, potvrđeno je Slobodnoj Dalmaciji od strane njegove obitelji.
Slavenu je pozlilo u jednom splitskom kafiću, dojurila je hitna pomoć, no unatoč brzoj intervenciji nije mu bilo spasa.
Relja je radio za vodeće hrvatske dnevne novine: “Slobodnu Dalmaciju”, “Jutarnji list” i “Večernji list”, bio je i voditelj na lokalnim televizijama; Splitskoj televiziji i TV Dalmaciji, te je slovio za izuzetnog poznavatelja filmske i kazališne umjetnosti.
O Relji je snimljen film u produkciji Splitske televizije i režiji Ivana Perića, ‘Novinarov bijeg iz pakla droge‘, u kojem je bez zadrške govorio o tome kako je u zrelijim godinama postao ovisnik.
MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI: SKANDAL: Bliski suradnik Mate Rimca priznao da su htjeli prevariti hrvatsku javnost i Andreja Plenkovića: Imali su daljinski upravljač za pokretanje “robotaksija”
Posljednje novinarske godine Relja je proveo na lokalnoj televiziji gdje je imao vlastitu emisiju u kojoj je ugostio brojne viđene Splićane. Preminuo je u 62. godini života.
Podsjetimo, lokalna splitska televizija STV je prije 15-ak godina producirala 60-minutni dokumentarni film “Novinarov bijeg iz pakla droge” koji je prijavljen za jedan od najtiražnijih filmskih festivala u Jugoistočnoj Europi, Sarajevo Film Festivalu. Na ideju o snimanju filma došao je Ivo Šćepanović, splitski novinar angažiran u Central European News, ujedno i dioničar STV-a, a glavni akter, također novinar, Slaven Relja, ideju je oduševljeno prihvatio.
Projekt koji se snimao posljednjih godinu dana premijerno je prikazan prošlog tjedna u kultnoj Kinoteci Zlatna vrata. Projekcija je bila nabijena emocijama jer osobna tragedija protagonista, osobito kadrovi u kojima govori njegova majka, nikoga nisu ostavili ravnodušnim. Konstruirana u prvom licu, ova ispovijedna priča, u koju su interpolirane izjave Reljinih suradnika, prijatelja i poznanika, dokaz je da pakao droge vreba i na one koji su odavno prerasli dob iskušavanja zabranjenog.
“Heroin sam počeo šmrkati sa 33 godine, već sam desetljeće i pol radio kao novinar, diplomirao pravni fakultet, radio na sudu i imao razvijenu mrežu socijalnih kontakata. Odgovor na pitanje zašto sam uopće probao nešto za što sam znao da je loše, jest da sam bio u agoniji intimne samoće”, govori bivši ovisnik.
Kao ovisnik proveo je desetljeće da bi nakon više pokušaja liječenja donio odluku o pristupanju komuni Cenacolo časne sestre Elvire Petrozzi. Ondje je, u spartanskom radu i molitvi, proveo četiri i pol godine, a smrt oca vratila ga je u Split.
“Došao sam mjesec dana prije nego što je umro od raka, da majka nije ostala sama, ne bih napuštao komunu, već bih se pridružio kršćanskim misijama u Peruu i Čileu. Nakon povratka slijedio je težak period socijalizacije. Tada sam osjetio težinu predrasuda, stigmu bivšeg narkomana no, osnažen vjerom, sve sam to prebrodio. Jedan od prvih ‘ispita’ bio je osmomjesečni konobarski rad u poznatoj splitskoj kavani Luxor.”
Relja je uskoro dobio priliku raditi televizijsku emisiju u formi intervjua koja je, zahvaljujući njegovoj osobnosti, postala gledana i prepoznatljiva.
Redatelj filma je Ivan Perić, na projektu je radilo deset ljudi, a Relja planira napisati i knjigu u kojoj će glavni moto biti njegova spoznaja: “Danas znam da ništa nije problem te da se svaka prepreka molitvom i radom može savladati. Ničega se ne bojim, iako se svakog jutra moram probuditi i reći sebi – neću se drogirati. Borba izliječenog ovisnika svakodnevna je i doživotna.”
Na slici: Ilustracija