Josip Birović: Tihi i samozatajni junak, ratni put započeo je u „Vukovima s Drave“

Josip Birović: Tihi i samozatajni junak, ratni put započeo je u „Vukovima s Drave“

Braniteljske udruge se na razne načine prisjećaju svojih u ratu stradalih ili nedavno preminulih suboraca. Uz godišnjicu njihove smrti posjećuje se njihovo posljednje počivalište i odaje im se počast paljenjem svijeća i polaganjem vijenca.

Uz to, organiziraju se memorijalna događanja, na kojima se prisjete svog pokojnog kolege, ali i međusobno druže i obnove uspomene na ratne dane, pa i razmijene mišljenja o aktualnim događanjima u državi i društvu. Obično je u takvim slučajevima riječ o Memorijalnim sportskim igrama na kojima se okupljeni takmiče u pikadu, kuglanju, belotu, šahu, streljaštvu ili drugim sportovima.

Suborci Josipa Birovića, koji je prerano preminuo 2022., ove godine organizirali su pak u lipnju posebno događanje, 1. Memorijalni kup u lovu ribe udicom na plovak. Da, to je puni naziv tog događanja iza kojeg stoji Hvidra Valpova, a pokrovitelj je Grad Valpovo. Na taj način žele očuvati uspomene na njega.

Događanju su se odazvali brojni Josipovi prijatelji i suborci, došli su i predstavnici mnogih udruga, kao i njegovi poštovatelji koji su na taj način htjeli zahvaliti mu na ratnom doprinosu, a bili su mu bliski jer je bio istinski zaljubljenik u prirodu, i u rijeku Dravu posebice.

Birović je rođen iz Bistrincima, prigradskom naselju Belišća uz koje je odmah vezano i Valpovo, dragovoljno je na početku rata stupio u obranu Hrvatske. Prošao je brojna bojišta kao pripadnik 107. brigade Hrvatske vojske Valpovo, poznate i kao „Vukovi s Drave“.

Potom je bio i u 132. brigadi HV-a Našice te na kraju, kao kruna ratnog puta, u nadaleko poznatoj, slavnoj, gardijskoj brigadi „Kune“. Josip je bio časnik, a nakon rata aktivan u braniteljskim i veteranskim udrugama u kojima su bili brojni njegovi suborci, posebice u UHDDR-a Belišća i Hvidri Valpovo.

Uz to svi su znali za njegovu istinsku strast i radost – ljubav prema ribolovu. Stoga su njegovu suborci i prijatelji odlučili organizirati ovaj Memorijalni kup kako bi to postao simbol njegovog trajnog prisustva među njima, i to uz rijeku Dravu uz koju je, kako govore, često boravio i pronalazio svoj mir.

Čelnik Hvidre Valpovo Zoran Markota je na početku natjecanja s toplinom i velikim poštovanjem govorio o pokojnom Josipu ističući kako je bio samozatajan, ali i izuzetno angažiran čovjek.

„Bio je aktivan izviđač, sportaš, ljubitelj prirode, glazbe i ribolova, ali prije svega – branitelj s neupitnim osjećajem odgovornosti prema svojoj domovini“, kazao je.

Samo natjecanje je, kako se to kaže, proteklo u sportskom i dostojanstvenom ozračju. Pobjednici su na kraju bili domaćini, pripadnici Hvidre Valpovo kojima je pripao i prijelazni pehar. Drugo mjesto zauzela je UDVDR-a Darda, dok su trećeplasirani bili članovi UDHOS-a Baranja.

Važan događaj ovog lipanja u Valpovu bila je lijepa svečanost povodom 34. obljetnice ustroja 107. brigade u kojoj je na početku ratnog puta bio i Josip. Izaslanici predsjednika Sabora, države i vlade položili su vijence i zapalili svijeće. Na događanju su bili i predstavnici lokalne vlasti te policijskih i vojnih struktura.

„Naša obveza je da kroz ovakve obljetnice pronosimo istinu o Domovinskom ratu, naša obaveza je da učimo svoje sinove i kćeri ljubavi prema domovini, kao što su nas učili naši roditelji, naša je dužnost da zajedno čuvamo spomen na naše heroje bez kojih vjerujem da danas ovdje ne bi sjedili“,  rekao je tom prigodom gradonačelnik Valpova Matko Šutalo zahvalivši još jednom od srca svima onima koji su dali i najmanji doprinos tome da imamo Hrvatsku.

Na toj proslavi je govorio i general Slavko Barić, inače prvi zapovjednik 107. brigade. Prisjetio se vremena koje je prethodilo njenom osnivanju, a također je istakao i njen golemi doprinos obrani Hrvatske.

Utemeljena je 28. lipnja 1991, zapovjedno mjesto joj je bilo u Valpovu, pokrivala je općine Valpovo, Donji Miholjac, Našice, Đakovo i jedno vrijeme Orahovicu, u početku je imala zapovjedništvo i četiri bojne i bila je jedna od prvih brigada koja je borbeno djelovala i izvan svog područja.

Cijela brigada sudjelovala je 3. travnja 1992. u operaciji Baranja kada je forsirala rijeku Dravu. U toj operaciji je imala 2700 vojnika, a poduzeta je s ciljem oslobađanja Baranje koju su bile zauzele velikosrpske snage te su unatoč Sarajevskom primirju stalnim granatiranjem Valpovštine onemogućavale normalan život.

Operacija je krenula u 5 sati ujutro, na lijevu, baranjsku stranu je bila prebačena većina ljudstva i tenkova. Bio je zauzet mostobran, odnosno oko 70 posto dravskog nasipa, a 30 posto je bilo pred padom, srpske snage počele su se povlačiti, naneseni su im i znatni gubici.

A onda je nešto prije 11 sati stigla zapovijed o obustavi operacije. Nejasno je i danas koji su bili pravi razlozi. Nakon toga je 107. brigada započela s povlačenjem na desnu obalu Drave. Bili su to teško vrijeme za tu brigadu, 15 njenih pripadnika je ostalo na neprijateljskoj strani te su se vodili kao nestali.

Brigada je 27. srpnja 1994. preustrojena u domobransku pukovniku. Inače je kroz tu brigadu prošlo oko 4500 vojnika, a kroz pukovniku oko 3000, U borbama je za slobodu domovine život položilo 40 pripadnika 107. brigade i 4 pripadnika domobranske pukovnije.

Nakon tog obilježavanja, prema običaju, održana je misa u župnoj crkvi, a pripadnici te brigade i pukovnije uz mještane i prijatelje družili su se uz prigodni domjenak prisjećajući se ratnih uspomena i onih koji su poginuli ili u međuvremenu preminuli.

Osim u 107. te kasnije 132. brigadi HV-a Našice, Josip Birović se za Hrvatsku borio i u po mnogo čemu legendarnoj 3. gardijskoj mehaniziranoj brigadi „Kune“. To je jedna od četiri najelitnije hrvatske brigade, osnovana je 29. travnja 1991. u Vinkovcima.

U okviru obrane tog grada, uspješno je obranila strateški važno mjesto Nuštar, sudjelovala je u obrani Vukovara, bili su i u posljednjem pokušaju proboja prema tom opkoljenom hrvatskom gradu koji je poduzet 13. studenog.

Ratovali su i u zapadnoj Slavoniji, u operaciji Maslenica je jedna taktička skupina te brigade iz Slavonskog Broda, nakon što je prebačena helikopterima, nakon teških borbi s puno žrtava s obje strane, odbila srpski protunapad na mjesto Kašić.

U operaciji Bljesak „Kune“ su iz smjera Novske oslobodivši prethodno niz sela pobjednički ušle u Okučane. Tijekom Oluje bili su raspoređeni u obrani Osijeka radi sprječavanja mogućeg napada velikosrpskih snaga s istoka.

Birović je prošao kroz sve te bitke. Kad je riječ o Memorijalu njemu u čast, posebno je dirljivo bilo što su medalje, pehare i priznanja uz čelnika valpovačke Hvidre dijelili i njegovi sinovi.

Valja spomenuti kako su organizatori posebne zahvale uputili čelniku Valpova Matku Šutalu, predstavniku Belišća Vladi Mađariću te bivšem ministru hrvatskih branitelja i jednom od osnivača 107. brigade Tomislavu Iviću. Oni su svojim dolaskom i riječima potpore uveličali to događanje.

„Zahvaljujemo se na velikom odazivu članovima i predstavnicima braniteljskih udruga te našim suborcima. Josip je zaslužio da ga se pamti, a ovakvi susreti su najbolji način da tu uspomenu održimo živom“, poručili su iz valpovačke Hvidre.

Ovaj Memorijalni kup namjeravaju održavati i u idućim godinama kako bi postao više od sportskog natjecanja. „Bit će to tradicija koja čuva sjećanje na čovjeka, branitelja i prijatelja“, poručili su organizatori.

Tekst je financiran sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija Agencije za elektroničke medije za 2025. godinu.

Foto: Hina