Joško Jeličić priznao da je počinio kazneno djelo: Lagao sam USKOK-u. Zdravko Mamić mi je dao 200.000 eura

Joško Jeličić priznao da je počinio kazneno djelo:  Lagao sam USKOK-u. Zdravko Mamić mi je dao 200.000 eura

– Točno, nisam govorio istinu USKOK-u jer sam se plašio kaznene odgovornosti, nikakvi Englezi nisu postojali, novac od nagodbe s Dinamom, konkretno 200.000 eura, primio sam od Zdravka Mamića u prostorijama kluba. Nikome nisam prodavao svoja potraživanja – ustvrdio je bivši nogometaš Joško Jeličić i izazvao iznenađenje u utorak na osječkom sudu, na suđenju braći Mamić. Riječ je o isplati dugovanja koje je Dinamo imao prema njemu, a koja je predmet optužnice za izvlačenje novca u sklopu zločinačkog udruženja.

Joško Jeličić stigao je iz Hajduka na Maksimir, u tadašnju Croatiu, 1993. godine, dvije godine kasnije prešao je u španjolsku Sevillu, da bi se 1997. vratio u Dinamo, gdje je igrao do 2002., kada je otišao u Južnu Koreju, gdje je i završio nogometnu karijeru, javlja Večernji list.

– Nisam dobio nikakvu naknadu što sam otišao u Dinamo kao slobodan igrač, no Hajduk je dobio odštetu od 300.000 maraka, gdje su bili obračunati školarina i sve što je uloženo u mene. Kao i svi igrači, imao sam u ugovoru pravo na podjelu transfernog obeštećenja pri budućem odlasku u inozemstvo. Ne znam tko to nije imao. Pri odlasku iz Dinama u Sevillu, nisam dobio dio novca od transfera jer Sevilla nije plaćala Dinamu kako je bilo dogovoreno, ali sam pri povratku u Dinamo dobio od kluba stan u Zagrebu kao kompenzaciju – ispričao je Jeličić, a kasnije se ispravio i rekao kako je od Dinama dobio novac kojim je kupio stan.

MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI: Mirjana Hrga otvorila dušu: Zašto nikada nisam htjela imati djecu

Potpisao je 1999. novi ugovor s Dinamom, s puno boljim uvjetima, ali on na koncu nije ispoštovan. – Pokrenuo sam onda tužbu. I ja i drugi igrači bili smo spremni na pregovore, no klub je pokrenuo preoblikovanje kluba, gdje bi udruga građana zadržala sva stečena prava, a obaveze bi ostale na športskom dioničkom društvu, u stečajnoj masi. Otišao sam 2002. u Južnu Koreju, kao slobodan igrač – rekao je svjedok.

– Dražen Ladić je izdržao i nakon 16 godina dobio što je zaradio, a ja i još neki igrači smo izgubili svoje sporove, imali smo i troškove. Nakon što sam vidio obrazloženje prvostupanjske presude, pristao sam se nagoditi s Dinamom, odnosno sa Zdravkom Mamićem. Zoran Mamić, s kojim sam u karijeri dijelio svlačionicu i bili smo prijatelji, i Zdravko Mamić su rekli kako ne vide način da dobijem traženi novac pa je najbolje da se nagodim. Razmislio sam pa pristao, dogovorili smo se za 200.000 eura, a moje je potraživanje iznosilo 884.000 eura – kazao je Jeličić, koji je novac primio u gotovini.

Zbog dugovanja, tri su igrača tužila Dinamo – Joško Jeličić, Dražen Ladić i Goran Jurić. Po optužnici, Zdravko Mamić, zajedno s Damirom Vrbanovićem i u dogovoru s Marijem Mamićem, ponudio je igračima da im u gotovini isplati određene novčane iznose kako bi odustali od tužbi. Cilj je bio, smatraju tužitelji, neosnovano pribaviti novac najmlađem Mamiću. Zdravko Mamić tada je bio izvršni dopredsjednik i član Uprave GNK Dinamo, a Damir Vrbanović glavni direktor kluba i član Uprave. Mario Mamić u ovoj je priči u svojstvu vlasnika tvrtke Real Sports Management Limited.

Predsjednik NK Zagreb Dražen Medić posvjedočio je kako je sa Zdravkom Mamićem dogovorio transfer igrača Maria Mandžukića i Ivice Vrdoljaka u Dinamo, po cijeni od 1,5 milijuna eura što je u cijelosti uplaćeno na račun NK Zagreba. Navodi kako u tom transferu NK Zagreb nije imao posrednika ili menadžera, da ne zna je li ga imao Dinamo, a da osim Zdravka Mamića s njim nitko drugi iz Dinama nije kontaktirao ili sudjelovao o ovome transferu pa niti Mario Mamić.

Nakon što mu je Uskok predočio ugovor o transferu Mandžukića i Vrdoljaka u Dinamo, na kojem stoji iznos od dva milijuna eura Medić je ustvrdio kako, kad je iskazivao, nije bio siguran u iznos, jer je prošlo dosta vremena, ali je siguran da je cijeli iznos uplaćen na račun NK Zagreb.

Na upite tužiteljstva rekao je kako ne zna je li Dinamo u ovome transferu angažirao neku stranu tvrtku niti tko je zastupao igrače. Tvrdi kako mu nije poznata švicarska tvrtka Rasport Managment, čiji je vlasnik, prema optužnici Uskoka, bio Mario Mamić niti zna da bi Dinamo toj tvrtki isplatio 300 tisuća eura za usluge posredovanja u transferu.

Suđenje se nastavlja 21. listopada, ispitivanjem novih svjedoka.

U tzv. aferi Dinamo 2 za izvlačenje novca iz kluba u sklopu zločinačkog udruženja, uz Zdravka i Zorana Mamića, koji su u bijegu u BiH, i kojima se sudi u odsutnosti, optužnicom su obuhvaćeni Zdravkov sin Mario Mamić, bivši Dinamov direktor Damir Vrbanović, poduzetnici Sandro Stipančić i Igor Krota te menadžer Nikky Arthur Vuksan.

Uskok tereti Zdravka Mamića da je, od prosinca 2004. do prosinca 2015. godine, ostale okrivljenike organizirao u zločinačko udruženje te da su sklapanjem fiktivnih ugovora između Dinama i više stranih tvrtki te ispostavljanjem računa o plaćanju nepostojećih usluga za transfere igrača, koje je Dinamo plaćao, klub oštetili za više od 19 milijuna eura.

Tužiteljstvo tereti okrivljenike da su taj novac dijelili između sebe i koristili za svoje potrebe, a da je, uz navedeno, NK Dinamo neosnovano obvezan za plaćanje dodatnog iznosa od još 7,35 milijuna eura.

Potkraj listopada prošle godine okrivljenik Vuksan priznao je krivnju i nagodio se s Uskokom, pa je , temeljem sporazuma stranaka, osuđen na godinu dana zatvora, uvjetno na pet godina. Krivnju je, potkraj studenog, priznao i okrivljeni poduzetnik Igor Krota, koji je, nakon nagodbe s Uskokom, osuđen na devet mjeseci zatvora, što je zamijenjeno radom za opće dobro.

Foto: Hina