Cijene sirove kave na svjetskim tržištima su sve veće, a država ne smanjuje trošarine. Iako kava trenutno košta nešto više od dva eura, ova bi situacija mogla dovesti do poskupljenja u kafićima.
Šalica kave u Hrvatskoj u prosjeku košta 2,14 eura. No, uskoro bi mogla postati još skuplja. Naime, cijene sirove kave na svjetskim burzama već mjesecima rastu. Posljednji povod su Tumpove carine od 50 posto na uvoz kave iz Brazila, prenosi tportal.
‘Cijena kave je otišla za nekih 70 do 90 posto. Stanje na tržištu je trenutno zeznuto, prvenstveno zbog Trumpova povećanja carina prema Brazilu. Ali, glavni uzrok velikog poskupljenja su vremenske neprilike’, rekao je za Dnevnik.hr vlasnik pržionice kave, Karlo Purić.
Lani je kilogram arabice za proizvodnju koštao manje od osam eura, dok je već ove godine skočio na gotovo 14 eura. Domaći proizvođači kave stoga procjenjuju da će cijene sirovine zasad ostati visoke.
‘Procjene naredne berbe su smanjene zbog izuzetno sušnog perioda tijekom sazrijevanja nove berbe, pa se očekuje da će se manjak arabice osjećati najmanje do 2026. godine’, tvrde iz Atlantic Grupe.
Problematične trošarine
Prema istraživanjima, kavu pije devet od 10 Hrvata, uglavnom više od jedne šalice dnevno. Ovaj napitak se najčešće konzumira kod kuće, zatim na poslu, a tek onda u kafiću. Kako bilo, kava bi svejedno mogla poskupjeti.
‘To je, naravno, utjecalo na cijene naših dobavljača prema nama. Mi smo svi vezani višegodišnjim ugovorima, ali ti ugovori imaju svoj vijek trajanja i čekat ćemo kako će se situacija razvijati’, kaže Jurica Protić iz Udruženja ugostitelja Zagreb.
Dodatan su problem i visoke trošarine. U Hrvatskoj udruzi poslodavaca tvrde da zbog toga država ubire malo novca, ali zato poskupljuje sirovinu u nabavi.
‘Usluga posluživanja kave je iznadprosječno porezno opterećena. U Sloveniji platite na kavu PDV od 9,5 posto, a u Hrvatskoj je ukupno porezno opterećenje preko 30 posto‘, tvrdi glavni ekonomist HUP-a, Hrvoje Stojić.
Sve ovisi o višku
Zasad se’, ipak, ne očekuje ni rast, ni pad cijena kave. No, sve ovisi o tome gdje će završiti višak koji neće biti izvezen u SAD.
‘Moramo svi malo stati na loptu, Amerika je više puta najavljivala, pa povlačila odluke o povećanju carina. Direktno to nema veze s nama, ali može imati ako se to prelije na Europsku uniju’, zaključio je Protić.
Foto: Pixabay