Kineski predsjednik Xi Jinping pozvao Europsku uniju da se zajednički suprotstave Trumpovom maltretiranju: U carinskom ratu nema pobjednika

Kineski predsjednik Xi Jinping pozvao Europsku uniju da se zajednički suprotstave Trumpovom maltretiranju: U carinskom ratu nema pobjednika

Kineski predsjednik Xi Jinping u petak je španjolskom premijeru rekao da Kina i EU moraju udružiti snage u obrani globalizacije i suprotstavljanju “unilateralnim pokušajima maltretiranja”, uputivši jasnu kritiku na račun carinske politike SAD-a, u trenutku kada EU bilježi golemi trgovinski deficit s Kinom.

U svom prvom javnom istupu nakon uvođenja Trumpovih carina od 145%, kineski čelnik Xi Jinping rekao je da se njegova nacija ne boji američkih carina te da u trgovinskom ratu nema pobjednika.

Nakon sastanka sa španjolskim premijerom Pedrom Sanchezom, prvim europskim čelnikom koji je stigao u Peking nakon Tumpova uvođenja carina, kineski predsjednik pozvao je EU da zajednički pruže otpor Trumpovoj carinskoj politici. 

MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI: VIDEO: RASPRAVA NA DRUŠTVENIM MREŽAMA: Je li policajac ponizio Milu Kekina kada ga je primio za glavu i “ugurao” u auto

– Danas svijet prolazi kroz ubrzane promjene kakve nismo vidjeli u posljednjih stotinu godina, a donose brojne rizike i izazove. U takvim okolnostima, jedini način na koji možemo očuvati mir i stabilnost te potaknuti globalni razvoj i blagostanje, podrazumijeva solidarnost i suradnju među državama, poručio je Xi.

– Naš će glavni cilj uvijek biti razvoj obostrano korisnih odnosa. Želimo surađivati na pitanjima koja su od zajedničkog interesa, promičući trgovinu i ulaganja na uravnotežen način, kako bi to koristilo razvoju naših zemalja, unatoč našim različitim perspektivama, odgovorio je Sanchez. 

Peking je u petak povećao svoje carine na uvoz iz SAD-a s 84 na 125 posto, uzvrativši udarac na odluku američkog predsjednika Donalda Trumpa da povisi carine na kinesku robu na 145 posto, podižući uloge u trgovinskom ratu koji prijeti uništiti globalne opskrbne lance.

Povećanje dolazi nakon što je Bijela kuća zadržala pritisak na drugo po veličini svjetsko gospodarstvo, izdvojivši ga za dodatno povećanje carina, pauzirajući većinu “recipročnih” carina nametnutih desecima drugih zemalja.