Marija Selak Raspdić kritizirala “tužibabe”: Dobar dio zastupnika se ponašao kao da je došao tata iz inozemstva

Marija Selak Raspdić kritizirala “tužibabe”: Dobar dio zastupnika se ponašao kao da je došao tata iz inozemstva

Dario Hrebak rekao je kako oporba u punom smislu riječi oporba nije zaobišla sjednicu Odbora.

– Ispada da je samo SDP kao najveća oporbena stranka bojkotirala ovu sjednicu, što mi je izuzetno žao, jer smatram da je SDP jedna vrlo ozbiljna politička stranka u Hrvatskoj koja je važan sudionik hrvatske političke scene i to nije sigurno dobro da se na ovakvim temama SDP ne izjašnjava javno, kazao je.

Smatra da su mogli doći kao i svi drugi kolege zastupnici.

– Kolegica Raspudić je došla, nismo se složili oko nekih stvari, ali to ne znači da kolegica nije postavljala tamo dobra pitanja i neovisno što se nismo složili. Primjerice Mostovci su došli, Možemo je došao. Misija NSAT-u i cijela problematika oko misije nije stvar SDP-a, HDZ-a, HSLS-a, Mosta i tako dalje, nego je to strateški položaj Hrvatske. Jako važno pitanje i slagali se mi oko tog pitanja, ili ne, naveo je Hrebak.

Mislim da je jako važno bilo danas doći saslušati drugog čovjeka NATO-a.

– To nije nikakav trgovački putnik, to nije namjesnik kao što je to predsjednik izjavio, nego vrlo ozbiljan čovjek, iskusni diplomata, drugi čovjek NATO-a. Došao nam je praktički pomoći da raščistimo te dvojbe koje imamo. Kao što sam i rekao, ne moramo mi svi dijeliti isto mišljenje, ali najlošije je da baratamo lošim informacijama i poluinformacijama, rekao je Hrebak.

Istaknuo je kako je izuzetno zadovoljan načinom na koji se vodila rasprava.

– Pohvalio sam i kolege iz oporbe, ali i iz vladajućih redova, jer pitanja koja su god postavljena dobila su svoj odgovor. Mnoge smo stvari raščistili, mnoge su stvari izišle na vidjelo. Mislim da su i oporbeni zastupnici koji su bili danas na odboru, a i vladajući, dobili jako puno informacija i mogli su biti zadovoljni, dodao je.

Naveo kako ga je rasprava na odboru iznenadila jer takvu raspravu ne vidi na sjednicama odbora ili na plenarnim sjednicama Hrvatskog sabora.

– Volio bih da više takvih rasprava bude u Hrvatskom saboru, kad se razgovara racionalno, razumno, bazirano na činjenicama. Onda iz toga možemo nešto konkretno za našu državu i dobiti. A ovako, prepucavanjima, svađama, prepirkama, to nema nikakvog smisla, istaknuo je Hrebak.

Istaknuo je ključnu rečenicu na završetku odbora.

– Gospodin Ruge danas jasno rekao da Hrvatska ima svoj suverenitet i da Hrvatska sama ograničava kako i na koji način će ta dva časnika, odnosno pet u tri godine, biti sudionici misije NSATU. To je ključna teza koja demantira i predsjednika i demantira neke članove oporbe, jer jednostavno točno nije istina da će Hrvati ići ratovati u Ukrajinu, naglasio je Hrebak.

Anka Mrak-Taritaš rekla je kako je GLAS odlučio zaobići današnju sjednicu odbora.

– Imamo sasvim dovoljno informacija. Bili smo spremni o tome glasati i prošli petak i nismo imali nikakvih dilema što i kako. Ono što su vladajući napravili, oni su od cijele ove misije napravili sapunicu. I ta sapunica mora imati i uvode neke nove likove da bi bila zanimljiva. Tako da i danas ova sjednica odbora je bila uvođenje nekih novih likova da bi bila zanimljiva. Ali zanimljivo je što je rekao predsjednik Sabora kad se pitalo kad će se glasati, kad se steknu uvjeti. Dakle, to je mi ono da ne znamo kad je kraj, a kraj je kada će vladajući reći sad je bilo dosta, sad je bilo dosta epizoda, dosta smo to sve zajedno razvukli, pojasnila je.

Smatra da se to pretvorilo u predizbornu predsjedničku kampanju i neke druge stvari, a ne ono što treba biti.

– Kad je poslan cijeli materijal u Sabor odmah je i premijer poslao poruku i rekao da samo bedaci ili već kako nas je nazvao “tupave šuše” će misliti drugačije. Već od samog starta je to išlo u smjeru kojem nije trebalo ići. Vi kad pošaljete nekakav materijal i ako želite neki dogovor imate dva smjera. Jedan smjer da odmah okarakterizirate neke druge da su tupavi, da ne razumiju zato što misle drugačije od vas. Ili da kažete ok, hajdemo sjesti za stol i razgovarati. U tom jednom pristojnom sjedenju za stolom i razgovoru je potrošeno točno nula minuta ili nula sekundi, istaknula je Mrak-Taritaš.

Nikola Mažar smatra da je oko cijele teme NSATU misije moglo biti drugačije od samog početka.

– Moglo je biti drugačije da se predsjednik Republike držao onoga što je napravio u Washingtonu, gdje je došao na summit NATO-a, gdje je podržao deklaraciju vezanu za ovu misiju. Kolegica Mrak-Taritaš rekla krivo. Nisu vladajući stvorili ovu sapunicu, nego ju je stvorio je predsjednik Republike povratkom iz Washingtona u Hrvatsku i kada je nakon dopisa Ministarstva obrane rekao – ne, ovo nećemo potpisati, istaknuo je Mažar.

Osvrnu ose na bojkot SDP-a koji danas nije došao na odbor.

– SDP ne samo da je bojkotirao dolazak drugog čovjeka NATO-a, ne samo da je rekao da će on tu doći nama držati tutorstvo, ne samo da su odbili i dolazak u vašu emisiju nego danas ono što sa sigurnošću možemo reći da je predsjednik Republike Zoran Milanović cijelo vrijeme lagao hrvatsku javnost i SDP zajedno s njim, naglasio je Mažar.

Dodao je kako su na početku tvrdili da će hrvatski vojnici ići u Ukrajinu, da je ovo ratna misija, da ovime NATO postaje zaraćena strana itd.

– Danas, kada su činjenice isplivale na površinu i istina, SDP-a nema nigdje, sakrili su se, ne idu u javnost, ne idu u medije i smiju se građanima, kazao je.

Smatra da je ključno i bitno da su svi oni kojima je stalo do sigurnosti hrvatskih građana, svi oni koji su htjeli dobiti potpunu informaciju od drugog čovjeka NATO-a, tu su priliku danas iskoristili.

– Mogli su postaviti pitanje i u konačnici reći i svoj stav bez obzira slažu li se ili ne. Mislim da je jako dobro da je, nakon današnjega dana, hrvatska javnost  ipak dobila onu informaciju za koju smo se mi borili. A to je istinita priča vezana za ovu misiju i vezana za sigurnost naših časnika, zaključio je Mažar.

Selak Raspudić: Politička prepucavanja pred NATO-om narušavaju ugled Hrvatske


Marija Selak Raspudić
 rekla je kako joj je doista neugodno pred hrvatskim građanima jer su ih političari previše opteretili ovom temom i vrijeme je da se ona konačno privede kraju.

– Što se svega ostaloga tiče, čini mi se bitnim naglasiti kako je izgledala današnja rasprava na odboru. To je bio jedan oblik samoponižavanja. Naime, i pripadnici vladajućih i pripadnici oporbe, ne svi, ali dobar dio, su se ponašali kao da je došao jedan inozemni tata kojem ćemo mi onda međusobno tužakati bilo našeg premijera, bilo našeg predsjednika države, pa će on tu, s legitimitetom kojeg uopće nema, jer nije tu zato ni došao, procijeniti tko je u pravu, a tko je u krivu oko naših domaćih političkih sukoba. Mi smo suvereni u ovoj zemlji i trebamo se početi tako i ponašati. Nemamo inozemnog mamu i tatu koji će razrješavati naše unutarnje političke teme i sukobe, i na tom tragu to je doista bilo samoponižavajuće, navela je Selak Raspudić.

Misli da si to ozbiljna institucija kao Hrvatski sabor više ne bi smjela dozvoliti.

– Imam vrlo razvijen odnos prema ovoj temi i prema tome što je predsjednik Republike činio i kako je u njoj postupao. Isto tako, bila sam i kritički nastrojena prema premijeru. Međutim, nikad si ne bih dozvolila kao saborska zastupnica da u nekom inozemnom kontekstu prozivam i tužakam svog predsjednika države ili svog premijera, dodala je.

Smatra da je to izašlo iz okvira i da je to bilo jako štetno za ugled Republike Hrvatske.

– Zaključak koji bih ja imala nakon ove sjednice da sam gospodin Ruge, bilo bi – ovi Hrvati su među sobom posvađani. Pa što je njima? Zašto su oni meni tu tužakaju? Kakva je to uopće zemlja koja ne može imati ozbiljan i jedinstven vanjskopolitički stav., kazala je.

Drži da su na odboru bili kao mala djeca te kao da je došao veliki tata.

– Došao veliki tata i mi njemu tužakamo svog premijera. Znate, on je nama napravio ovo. Onda s druge strane dolazimo. Znate, naš predsjednik države vam je napravio ovo. Što bi sad taj čovjek trebao reći? On je kriv. On je kriv. Čovjek nas zbunjeno gleda. Oprostite, samo ponavlja s ovim nemam veze. Ja nisam tu da razrješavam vaše političke nedoumice. Mi smo tu postupili izrazito nezrelo i smatram da je to štetilo ugledu Republike Hrvatske, rekla je.

Istaknula je da je vrijeme da se političari doista uozbilje i da u ovoj temi pristupe državnički.

– Ovo nije nešto što se može svesti na sukobe između Andreja Plenkovića i Zorana Milanovića, niti me zanima tko je započeo i tko kojem taboru pripada. Jedino što je bitno je interes Republike Hrvatske. I na tom tragu trebam o ovome odlučiti, rekla je Selak Raspudić.

Hrebak: Strateška važnost NATO-a za Hrvatsku

I Hrebak ističe važnost državničkog pristupa ovom problemu, kao i Selak Raspudić. Naglasio je kako je zamjenik glavnog tajnika NATO-a Boris Ruge iskusni diplomat koji je posvetio vrijeme Hrvatskoj, unatoč tome što smo, kako Hrebak primjećuje, “prekrstili” njegovu ulogu od “običnog namjesnika” do “inozemnog tate”.

Hrebak također naglašava da je od 32 zemlje članice NATO-a, 28 već podržalo misiju NSATU, dok Hrvatska i Mađarska još imaju nesuglasice.

– Ja vama nisam došao ovdje docirati… vi imate pravo na svoje vlastite suverene političke odluke, citirao je Hrebak Rugea i to smatra ključnim za raspravu.

Osim toga, Hrebak ukazuje na stratešku važnost NATO-a za Hrvatsku.

– NATO je obrambeni savez, sigurnosni savez, ali prvenstveno politički savez najozbiljnijih zemalja na svijetu, rekao je Hrebak.

Naglašava kako je bitno biti dio tog saveza zbog sigurnosti i neovisnosti koju je Hrvatska tražila kroz stoljeća, te da je NATO garancija za budućnost.

Mrak Taritaš: Zastupnici nisu rusofili, a komunikacija vlasti izostaje

Mrak Taritaš naglasila je da se ne može etiketirati zastupnike kao rusofile.

– Nitko od nas nije rusofil i ne treba dobiti tu etiketu, ističe.

Smatra da je važno ostati članicom NATO-a, smatrajući da je “neusporedivo bolje biti u društvu dobrih i uspješnih nego ne.”

Upozorava i da je priča o dolasku drugog čovjeka NATO-a krenula loše i da to ne može dobro završiti.

Također postavlja pitanje o tome tko se predomislio o misiji NSATU zbog dolaska tog visokog dužnosnika te zaključuje da nitko nije promijenio mišljenje.

Mrak Taritaš kritizira nedostatak komunikacije unutar vlasti.

– Ni najmanji napor nije uloženo u to da se kaže hajdemo ljudi sjesti za stol i razgovarati, istaknula je.

Rasprava Mažara i Mrak Taritaš

U raspravi između Mažara i Mrak Taritaš, Mažar je istaknuo da zastupnici sada imaju jasniju sliku i da je ključna odluka o podršci Ukrajini. Rekao je da “Republika Hrvatska ovime ne šalje svoje časnike u Ukrajinu” i naglasio važnost stajanja uz NATO i zapadne saveznike.

Mrak Taritaš je pak upozorila da se ne treba etiketirati zastupnike kao rusofile i da je važno da se unutarnje političke tenzije ne prebacuju na vanjsku politiku.

Mažar je također rekao da “glasamo radi Europe, NATO-a i Ukrajine,” dok je Mrak Taritaš dodala da je važno postavljati relevantna pitanja, poput onih o padu drona na Zagreb.

Mažar je reagirao na to naglašavajući da su određeni podaci klasificirani te je izrazio žaljenje zbog toga što Mrak Taritaš ne podržava odluku koja je važna za Ukrajinu.

Na kraju, Mrak Taritaš je naglasila da svaki put glasa točno po savjesti i da će tako učiniti i ovaj put.

Selak Raspudić: Treba stati na loptu

Selak Raspudić je naglasila važnost realnosti u vezi s odlukom Hrvatske o slanju časnika u misiju. Ističe da ne bismo trebali pretpostavljati da svijet ovisi o nama te da “svijet neće propasti niti stati” ako ne donesemo tu odluku.

Upozorava da bi ovakva retorika mogla dovesti do negativnih posljedica.

– Ako ćemo mi to neizglasavanje, čini se da HDZ trenutno nije skupio tu potrebnu većinu, okarakterizirati kao odustajanje od zapadnog svijeta i pristajanje uz Rusiju, to će nas daleko više vanjskopolitički koštati nego da smo ovo u miru potiho odradili, rekla je.

Selak Raspudić kritizira i način na koji su neki saborski zastupnici postavili situaciju, sugerirajući da su “doveli sebe u poziciju vazala” tražeći inozemnog suca za rješavanje unutarnjopolitičkih sukoba.

– Mi sami sebi činimo najveću vanjsku političku štetu, istaknula je pozivajući na ozbiljnost i potrebu da se ova odluka izglasa kako bi se nastavilo dalje.

Smatra da je važno “stati na loptu” i izbjegavati daljnje unutarnje podjele.

Hrebak: Podrška Ukrajini je pitanje časti i povijesne odgovornosti

Hrebak je istaknuo značaj odluke o podršci Ukrajini, naglašavajući da to nije pitanje života i smrti, već časti, ponosa i nelicemjerstva. Podsjetio je da se, poput Ukrajine, i Hrvatska suočila s agresijom, te da bismo trebali imati na umu prošlost i povijesne okolnosti. Ističe da se odluke ne bi trebale temeljiti na stranačkim interesima, već na nacionalnom pristupu i podršci temeljnih ljudskih vrijednosti i demokracije.

Hrebak također kritizira raspravu koja se vodi, posebno u vezi s izjavama političara koji se ne ponašaju državnički. Naglašava važnost suradnje unutar Europske unije i potrebu da se Ukrajini pomogne na načine koji ne uključuju oružje. Izražava uvjerenje da će podrška Ukrajini u obuci i savjetima imati dugoročne pozitivne posljedice.

– Demokracija je vrlo krhka, ali najbolji politički sustav, zaključuje Hrebak, naglašavajući potrebu za zaštitom i promicanjem demokratskih vrijednosti.

Foto: Hina