Marketinški stručnjak “savjetuje ” gradonačelnika Tomaševića: Evo kako bih ja riješio problem razdvajanja otpada

Marketinški stručnjak “savjetuje ” gradonačelnika Tomaševića: Evo kako bih ja riješio problem razdvajanja otpada

Marketinški stručnjak Thomas Bauer dao je jedan jako zanimljiv i odorživ prijedlog gradonačelniku Tomislavu Tomaševiću.

“Tomašević je u pravu kad veli da, kaj se tiče razdvajanja i odvoza otpada, moramo težit postat Švicarska i Njemačka, a ne Uganda i Pakistan. No problem je prostorno-logistički. Mi imamo puno manje stanove nego zapadnjaci i zgrade su nam kao košnice jer je Zagreb dobrim dijelom planiran komunjarskom proleterskom stanogradnjom.

Ni tranzicijska kleptosocijalistička Hrvatska nije se baš proslavila s gradnjom šesterokatnica u ulicama širine dva i pol metra. Da sam ja on, plan bi provodio postupno, prvo kuće pa onda zgrade. Valjda u Holdingu s 850 milijuna zaposlenih imaju makar excelicu u kojoj se vidi koliko je kuća s do dva ili tri stana, a koliko zgrada, DZS sigurno ima taj podatak iz Popisa, pa bi krenul s time.

Nama s kućama sve je to puno lakše jer imamo dovoljno prostora i već su nam dali kante i uglavnom se radi o jednom kućanstvu, dakle nema nedoumica oko krivaca za loše sortiranje ili kršenje drugih pravila. Tu bi popeglal pogreške i zablude, usavršio sustav i oblike naplate, a onda krenul sa zgradama”, ističe Tomsilav Tomašević.

Podsjetimo, gradonačelnik Tomašević je jučer u emisiji Nedjeljom u dva rekao da ne odustaje od svog plana. Osvrćući se na novi plan odvoza otpada, koji stupa na snagu 1. listopada, Tomašević je rekao da radi ono što je obećao u izbornom programu.

– Obećao sam da ćemo uvesti pravedni sustav naplate prema količini odloženog miješanog otpada, izjavio je.

Rekao je da postoje potpuno različiti modeli naplate u cijelom gradu, a da će prema novom sustavu biti jedan – 45 kuna fiksne cijene + vrećice koje se kupuju u trgovinama i jedino u koje se može odložiti miješani otpad.

Stanković je ustvrdio da će dio građana prema novom sustavu odvoz plaćati skuplje, a Tomašević je rekao da je takvih kućanstava vrlo malo.

Govoreći o kažnjavanju, Tomašević je među ostalim rekao da na početku sigurno neće sve funkcionirati te da namjeravaju prvo educirati i upozoravati građane, čak i stavljati naljepnice na kante u kojima je otpad pogrešno odložen.

Također će, poručio je, tražiti što je više moguće individualnu odgovornost, za spremnike koji su na javnim površinama koristit će se kamerama i komunalnim redarima.

– A s treće strane, u krajnjoj liniji, otvorit će se sadržaj te vrećice, recimo, gdje je bačen miješani komunalni otpad, u službenoj ZG vrećici koja se mora kupiti za 2, 4 ili 8 kuna, i jednostavno se pregleda sadržaj te vrećice, nađu se neki računi, utvrdi se identitet onoga tko je to bacio i njemu se razreže cijela kazna, rekao je Tomašević, dodajući da je to možda ljudima smiješno, ali da se to radi u svim drugim austrijskim, njemačkim i švicarskim gradovima.

Poručio je da u Zagrebu nikada neće biti reda ako se svi zajedno ne počnu držati određenih pravila ponašanja.

– Pričam s predstavnicima suvlasnika višestambenih zgrada. Kažu – 5 do 10 posto ljudi napravi 90 posto problema u zgradi. Na nama je da te ljude konačno počnemo kažnjavati jer se inače nikad stvari neće promijeniti. Mi moramo negdje krenuti, rekao je Tomašević.

Dodao je kako vjeruje da je Zagreb spreman na te promjene te da se velika većina njegovih građana želi držati reda.

Na slici: Thomas Bauer

Foto: N1