Mirjana Hrga: Svi traže pare. Ja bih ovima uzela, a ovima dala

Mirjana Hrga: Svi traže pare. Ja bih ovima uzela, a ovima dala

Matija Kroflin iz Nezavisnog sindikata znanosti i visokog obrazovanja gostovao je u Novom danu kod Nine Kljenak gdje je komentirao neuspjeli dogovor sindikata s Vladom i nadolazeći štrajk.

Ministar rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike mladih Marin Piletić poručio je jučer kako eventualni štrajk koji su najavila tri školska sindikata neće biti plaćen, a Kroflin poručuje da će ljude to još dodatno motivirati.

“Nema bolje motivacije i nema bolje najave za štrajk. Pozdravljam sve što su Piletić i Fuchs jučer izjavljivali. Samo tako. To je puno lakše reći nego provesti i to je standardni folklor. Svaki puta kad ulazimo u štrajk, to je uobičajena situacija. To ljude dodatno homogenizira, a s druge strane i dodatno radikalizira”, poručio je Kroflin. Što kažu članovi na najave da štrajk neće biti plaćen?

“Naši članovi jako dobro znaju koja je njihova pozicija. Nema statističkog podatka u ovoj zemlji koji može pokazati da je naš sustav prošao komparativno dobro u odnosu na druge dijelove javnih i državnih službi. Ako uđete još detaljnije na pitanje konkretnih radnih mjesta, onda tek vidite koliko je uredba o koeficijentima loša po učitelje nastavnike, profesore, znastvenike”, kaže Kroflin.

MOŽDA ĆE VAS ZANIMATI: Najzanimljivija novinarka HRT-a odlazi s Prisavlja: Rođena sam da gorim, a ne da tinjam

Kroflin tvrdi da su htjeli pod svaku cijenu izbjeći štrajk i da su se nadali da će postići dogovor.

“U mirenje smo ušli zaista u dobroj vjeri. Ovo što govori Piletić nije točno – nismo povećavali zahtjeve u mirenju, ušli smo s relativno jasnom slikom u mirenje. Oni su radili i uvjetovali dogovor s njihove strane. Mi smo zapravo bili vrlo racionalni i vrlo razumni. Htjeli smo postići dogovor za stolom i prevenirati štrajk. Sad kad druga strana nije pokazala minimum spremnosti da se ide prema dogovoru, a taj minimum znači da mora biti povećanja plaća, da se mora naša pozicija u obrazovanju i znanosti iznivelirati s drugim dijelovima javnih i državnih službi, sad žele naše članove, sve koji žele mijenjati svoju poziciju, kažnjavati”, rekao je Kroflin.

Uzavrelu društvenu sceni komentirala je i Mirjana Hrga.

“Svi traže pare. Pogotovo pred izbore. Da bi nekome dao, drugome moraš uzeti. Da sam ja vlast, prvi na popisu najviših plaća bili bi – nastavnici (uključujući i tete u vrtiću). Oni su ti koji odgajaju djecu. Ako ti jadnik odgaja dijete , velika je vjerojatnost da će ti i dijete biti jadnik. Na ovaj ili onaj način.

Onda: zdravstveni djelatnici, suci, policija

Kome uzeti? Beskorisnima. Saborskim zastupnicima i savjetnicima Predsjednika. Njihova plaća neka bude sama čast da su u prilici raditi dobro za svoju zemlju. Ako im je malo, učinit će uslugu da nestanu”, ističe Mirjana Hrga.