Marko Perković Thompson (57) imat će 8. kolovoza samostalni koncert na stadionu Gospin dolac u Imotskom, ekskluzivno su za 24sata potvrdili organizatori koncerta i menadžment glazbenika. Thompsonu je to prvi koncert nakon dvije godine pauze.
Njegov koncert bit će dvije večeri nakon što će nastupiti 6. kolovoza kao gost na koncertu Mate Bulića i Dražen Zečića na istom stadionu. Za to gostovanje je, kako smo ranije pisali, zaslužan Markov sin, Ante Mihael, koji ga je mjesecima nagovarao da se vrati nastupima.
Nekoliko mjeseci ga je sin nagovarao da se vrati nastupima. Thompson mu je obećao da će to i učinit. Stoga se na nagovor sina Ante Mihaela, Thompson odazvao da bude gost s par pjesama u Imotskom – rekao nam je ranije menadžmenta glazbenika.
Koncert 6. kolovoza je rasprodan u manje od 48 sati, a ni Dražen Zečić nije mogao sakriti da je za to najviše zaslužan Thompson. Kako mnogi obožavatelji nisu uspjeli kupiti kartu na vrijeme, tako je Thompsonovom timu i organizatorima stalno zvonio mobitel od upita i molbi za novi datum.
Kako je 24sata pisao u utorak, organizatori ljetne manifestacije ‘Imotski ne zaboravi’ čekali su Markovu konačnu odluku.
– Mi smo u pregovorima s njegovim timom. Marko bi nam kroz par dana trebao javiti svoju odluku, a to je sve što vam zasad možemo reći – rekli su nam tad.
Nasreću, pregovori su urodili plodom, a naknadno će biti objavljen datum puštanja ulaznica u prodaju. Njegov menadžment nam je ranije rekao kako je Thompsonu glavni fokus obitelj i novi album, koji bi, kako saznajemo, trebao izaći iduće godine. Njegov posljednji album ‘Ora et labora’ izašao je 2013. godine.
Podsjetimo, prije dvije godine Ante Mihael je zbog zatajenja srca završio u bolnicu. Sinu mu je pozlilo u Splitu. Hitna pomoć je iznimno brzo reagirala. Potom je iz Splita prebačen u Zagreb.
Što je srčano zatajenje?
No, što je zastoj srca i koga pogađa?
– Iznenadni srčani zastoj/arest je stanje koje označava prekid srčane aktivnosti te situaciju u kojoj zbog intervencije Htitne pomoći dolazi do ponovnog uspostavljanja spontane cirkulacije i preživljenja bolesnika. U slučaju u kojem dođe do fatalnog ishoda koristimo termin iznenadna srčana smrt – objašnjava za Pliva zdravlje Matko Šperanda, dr. med., specijalist hitne medicine.
Akademika Davora Miličića pitali su što može uzrokovati iznenadni prestanak rada srca u mladih i naizgled zdravih ljudi, koji do tada nisu imali nikakvih vidljivih znakova srčane bolesti?
– Najčešće je riječ o smrtonosnoj aritmiji koja uzrokuje prestanak rada srca, a naziva se fibrilacija klijetki. Ako do takvog naglog srčanog zastoja dođe u mladih, naizgled zdravih ljudi, u pravilu je u podlozi neprepoznata kardiomiopatija – primarna bolest srčanoga mišića koja je većinom genski uvjetovana. Ponekad takav događaj može nastati i tijekom miokarditisa tj. upalne bolesti srca, obično virusnoga podrijetla.
Srce međutim može biti i naizgled posve zdravo, a iznanadna srčana smrt se ipak dogodi jer postoji poremećaj na razini provođenja srčanih električkih impulsa. Kanalopatije su skupina poremećaja koje podrazumijevaju elektrolitsko neravnovjesje na razini stanice srčanoga mišića. Takve bolesti također su uglavnom nasljedne, pa je podatak o nagloj srčanoj smrti u nekoga od srodnika važan detalj koji ne bi smio promaknuti liječniku, posebice ako pregledava osobe koje se bave športom. Uvjeti ekstremnoga tjelesnoga napora u tom slučaju mogu biti okidači tkivnoga poremećaja u srcu koji dovodi do zloćudne aritmije i nagle smrti.
U sredovječnih i starijih ljudi, kao uzrok iznanadne srčane smrti prevladava aterosklerotska bolest koronarnih arterija, premda se i u toj dobi umire zbog kardiomiopatija, miokarditisa, kanalopatija i drugih bolesti srca. Dobro je poznato da je u nekih osoba prva manifestacija akutnoga infarkta miokarda upravo fibrilacija klijetki koja rezultira naglim prestankom rada srca.
Foto: Hina
.